Uchrashuv Elchining ishonch yorliqlari nusxalarini topshirish marosimi bilan boshlandi. Vazir Elchini lavozimga kirishishi bilan tabriklab, kasbiy faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.
Suhbat chogʻida Oʻzbekiston-Yaponiya strategik sheriklik munosabatlari va koʻp qirrali hamkorligini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil dekabr oyida Yaponiyaga amalga oshirgan rasmiy tashrifi yuqori darajadagi ishonch va oʻzaro anglashuvga erishish, keng koʻlamli sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash uchun zarur mexanizmlarni yaratish imkonini bergani mamnuniyat bilan qayd etildi. Oliy darajada erishilgan barcha kelishuvlarni amalga oshirishni jadallashtirish boʻyicha choralar koʻrish zarurligi taʼkidlandi.
Boʻlajak qoʻshma tadbirlar jadvali va tashkiliy jihatlari, jumladan, “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqoti yig‘ilishi o‘tkazish masalalari koʻrib chiqildi.
Tomonlar savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi munosabatlarni faollashtirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.

Встреча с Послом Японии
5 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в нашей стране Такаши Хатори.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены вопросы дальнейшего развития узбекско-японских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечалось, что официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Японию в декабре 2019 года позволил установить высокий уровень доверия и взаимопонимания, создать необходимые механизмы для укрепления двустороннего сотрудничества по широкому спектру направлений. Подчеркнута необходимость принятия действенных мер по ускоренной практической реализации всех достигнутых договоренностей на высшем уровне.
Рассмотрены график и организационные аспекты предстоящих совместных мероприятий, в том числе Диалога «Центральная Азия+ Япония».
Стороны выразили заинтересованность в наращивании торгово-экономических отношений и активизации контактов между деловыми кругами двух стран.