2022-yilning 7-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Latviya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Reynis Trokshani qabul qildi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Latviya munosabatlarining dolzarb masalalari, jumladan, avval erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning amaliy jihatlari yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralarda iqtisodiy diplomatiyani faollashtirish masalalari muhim o‘rin egalladi. Latviya tomoni O‘zbekiston mahsulotlarining Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga eksportini oshirishda juda muhim rol o‘ynaydigan standartlashtirish va sertifikatlashtirish sohasidagi qo‘shma loyihalarda ishtirok etishga tayyorligini tasdiqladi.
Joriy yilning 6-iyulida parafirlash (dastlabki imzolash) marosimi bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni tezroq imzolash zarurligi qayd etildi.
Yevropa hamkorlari va O‘zbekistonning davlat tuzilmalarini jalb qilgan holda ma’muriy islohotlar va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha yaqin hamkorlikni davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar 2023-yilda bo‘lib o‘tadigan tadbirlar jadvali, madaniy-gumanitar va ta’lim sohasidagi aloqalarni kengaytirish yuzasidan fikr almashdilar.

7 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Латвийской Республики Рейниса Трокшу.
В ходе беседы обсуждены актуальные вопросы узбекско-латвийских отношений, в том числе состоялся обмен мнениями по практическим аспектам реализации ранее достигнутых договоренностей.
Важное место на переговорах заняли вопросы активизации экономической дипломатии. Латвийская сторона подтвердила готовность участвовать в совместных проектах в области стандартизации и сертификации, играющих очень важную роль в увеличении экспорта узбекской продукции в страны ЕС.
Отмечена необходимость скорейшего подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским союзом, парафированного 6 июля текущего года.
Достигнута договоренность о продолжении тесного взаимодействия по реализации проектов в сфере административной реформы и борьбы с коррупцией с привлечением европейских партнеров и государственных структур Узбекистана.
Стороны обменялись мнениями по графику предстоящих мероприятий в 2023 году, расширению культурно-гуманитарных и образовательных связей.