2022-yilning 11-dekabr kuni Ashxobod shahrida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘ayrat Fozilov boshchiligidagi delegatsiya BMTning Markaziy Osiyoda Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi (MOPDMM) rahbari Natalya German bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston bilan BMT o‘rtasidagi, xususan, MOPDMM bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
MOPDMM rahbari O‘zbekiston Prezidenti rahbarligida barcha sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuqori baholadi. U O‘zbekistonning so‘nggi yillarda BMT va uning tuzilmalari doirasidagi faolligi ortib borayotganini alohida ta’kidladi.
Natalya German taʼkidlaganidek, Oʻzbekiston BMTning ishonchli hamkori boʻlib, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlash, Markaziy Osiyoda yaxshi qoʻshnichilikni mustahkamlash, barqaror rivojlanish va iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashishga muhim hissa qoʻshmoqda.
Markaz rahbari 2022-yil mart oyida Toshkent shahrida “Markaziy Osiyo davlatlarining BMTning terrorizmga qarshi global strategiyasi amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasi doirasidagi mintaqaviy hamkorligi” mavzusidagi xalqaro konferensiyani birgalikda tashkil etgani va yuqori saviyada o‘tkazgani uchun O‘zbekiston tomoniga minnatdorlik bildirdi.
Tomonlar O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va mustahkamlash yuzasidan fikr almashdilar.

11 декабря 2022 года в г.Ашхабаде делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем министра иностранных дел Гайратом Фозиловым встретилась с руководителем Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) Натальей Герман.
В ходе переговоров обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и ООН, в частности с РЦПДЦА.
Глава РЦПДЦА высоко оценила проводимые под руководством Президента Узбекистана масштабные реформы во всех сферах. Подчеркнула возрастающую активность Узбекистана в последние годы в рамках ООН и ее структур.
Как отметила Наталья Герман, Узбекистан является надежным партнером ООН и вносит важный вклад в обеспечение региональной безопасности и стабильности, укрепление добрососедства в Центральной Азии, развитие устойчивого развития и борьбу с изменением климата.
Она выразила благодарность Правительству Узбекистана за совместную организацию и проведение на высоком уровне в марте 2022 года в г.Ташкенте международной конференции на тему «Региональное сотрудничество стран Центральной Азии в рамках Совместного плана действий по реализации Глобальной контртеррористической стратегии ООН».
Стороны обменялись мнениями по вопросам расширения и укрепления взаимодействия между Узбекистаном и ООН.