2023-yil 6-yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Baxtiyor Saidov va Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavushoʻgʻli oʻrtasida telefon orqali muloqot boʻlib oʻtdi.
Suhbat avvalida Turkiya TIV rahbari Baxtiyor Saidovni yuqori masʼuliyatli lavozimga tayinlangani bilan tabriklab, unga muvaffaqiyatlar tiladi.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va uning rivojlanish istiqbollarini koʻrib chiqdilar.
Turli daraja va shakllarda boʻlib oʻtadigan qoʻshma tadbirlarning tashkiliy jihatlari yuzasidan fikr almashildi.
Muloqot chogʻida ham ikki tomonlama shaklda, ham xalqaro tuzilmalar doirasida Oʻzbekiston-Turkiya aloqalarini yanada mustahkamlash va kengaytirish boʻyicha takliflar muhokama qilindi.

6 января 2023 года состоялся телефонный разговор между и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёром Саидовым и Министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу.
В начале беседы руководитель МИД Турции поздравил Бахтиёра Саидова с назначением на высокую ответственную должность и пожелал ему успехов.
Главы внешнеполитических ведомств двух стран рассмотрели текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества.
Состоялся обмен мнениями по организационным аспектам предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях и форматах.
На переговорах также обсуждены предложения по дальнейшему укреплению и расширению узбекско-турецкого взаимодействия, как в двустороннем формате, так и в рамках многосторонних структур.