Имзоланган ҳужжатлар Ўзбекистон-Қирғизистон муносабатларини кенг қамровли стратегик шериклик руҳида янада мустаҳкамлашга хизмат қилади
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистонга давлат ташрифи доирасида ўтказилган музокаралар якунида ҳужжатларни имзолаш ва алмашиш маросими бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Садир Жапаров икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги – кенг қамровли стратегик шериклик даражасига олиб чиқувчи Декларацияга имзо чекдилар.
Давлат раҳбарлари ҳузурида давлатлараро, ҳукуматлараро, идоралараро ва ҳудудлараро ҳужжатлар алмашилди. Жами 25 та ҳужжат имзоланган, шу жумладан:
- Ўзбекистон-Қирғизистон Давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартноманинг ратификация ёрлиқларини алмашиш тўғрисида баённома;
- Қирғиз Республикасида автомобиль ва тижорат техникасини ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Стратегик савдо-иқтисодий шериклик тўғрисида 2023-2025 йилларга мўлжалланган дастур;
- Фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Фуқароларнинг ўзаро бориб-келишлари тўғрисидаги битимга Баённома;
- Чегараолди вилоятлар раҳбарлари кенгашини ташкил этиш тўғрисидаги меморандумга ўзгартиришлар киритиш тўғрисида Баённома.
Вазирлик ва идоралар ўртасида қишлоқ хўжалиги, энергетика, божхона, саноатнинг устувор йўналишларини ривожлантириш, инновациялар ва илмий тадқиқотлар, ёшларни қўллаб-қувватлаш соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида битимлар, шунингдек, Дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллигини нишонлаш режаси имзоланди.
Шунингдек, Жиззах ва Иссиқ-кўл, Андижон ва Ўш, Фарғона ва Боткен, Наманган ва Жалол-обод вилоятлари ўртасида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича 2023-2025 йилларга мўлжалланган комплекс дастурлар имзоланди.

Подписанные документы послужат дальнейшему укреплению узбекско-кыргызских отношений в духе всеобъемлющего стратегического партнерства
По итогам переговоров в рамках государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Кыргызстан состоялась церемония подписания и обмена документами.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Садыр Жапаров подписали Декларацию, которая выводит двусторонние отношения на качественно новый уровень всеобъемлющего стратегического партнерства.
В присутствии глав государств также состоялся обмен подписанными межгосударственными, межправительственными, межведомственными и межрегиональными соглашениями. Всего подписано 25 документов, в числе которых:
- Протокол об обмене ратификационными грамотами Договора об отдельных участках узбекско-кыргызской Государственной границы;
- Соглашение о сотрудничестве по организации производства автомобильной и коммерческой техники в Кыргызской Республике;
- Программа стратегического торгово-экономического партнерства на 2023-2025 годы;
- Соглашение о сотрудничестве в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
- Протокол к Соглашению о взаимных поездках граждан;
- Протокол о внесении изменений в Меморандум о создании Совета глав приграничных областей.
Между министерствами и ведомствами подписаны соглашения о сотрудничестве в области сельского хозяйства, энергетики, таможни, развития приоритетных направлений промышленности, инноваций и научных исследований, поддержки молодежи, а также План празднования 30-летия установления дипломатических отношений.
Подписаны также комплексные программы по расширению сотрудничества на 2023-2025 годы между Джизакской областью и Иссык-Кульской областью, Андижанской областью и Ошской областью, Ферганской областью и Баткенской областью, Наманганской областью и Джалал-Абадской областью.