Forum O‘zbekiston Adliya vazirligi tashabbusi bilan har ikki yilda bir marta tashkil etiladi.
Buyuk davlat arbobi va olim Mirzo Ulug‘bek o‘zining “Ziji jadidi ko‘ragoniy” (“Ko‘ragoniyning yangi astronomik jadvali”) asarini aynan Forum o‘tkazilishi rejalashtirilgan “Mangu shahar” osmoni ostida zamonamizning fundamental huquqlari masalalari muhokama qilinadi.
Forumning asosiy mavzusi Fundamental huquqlar – abadiy qadriyatlar sifatida”.
Biz XXI asrda sivilizatsiya asoslari o‘zgarganiga guvoh bo‘lmoqdamiz. Texnologiyalar taraqqiyoti zamirida siyosat, huquq, axloq va madaniyat davomiy o‘zgarishga yuz tutmoqda.
Insoniyat zamonaviy voqelikka moslashmoqda.
Shu munosabat bilan fundamental huquqlar o‘zining mumtoz ma’nosini saqlagan holda, albatta, eng oliy qadriyat, turli masalalarda o‘ziga xos asosiy ko‘rsatmalarni o‘z ichiga oladi. Shu bilan birga, vaqt o‘tishi sayin, kundalik hayotda asosiy huquqlarning namoyon bo‘lishi o‘zgarib, yangicha qarash va turlar bilan to‘ldirilmoqda.
Bu kabi jadallik va o‘zgaruvchan voqelik zamirida, huquq va huquqni muhofaza qilish tizimi holatga moslashishishi uchun vaqt talab etiladi.
Amaliyot nazariyadan oldinda yuradi. Bu esa qonunning doimiy o‘zgarishlarga tayyor bo‘lishini ta’minlashda yuridik ekspert va ilmiy hamjamiyatlarning kelishilgan harakatlarini talab qiladi.
Qonunchilikni oldindan bashorat qilish umumiy insoniyat kelajagi yuzasidan yagona qarashlar mavjud emasligi sababli bir muncha qiyin sanaladi.
Shu munosabat bilan, qonun chiqaruvchi tashkilotlar tomonidan qabul qilinadigan normativ-huquqiy hujjatlarda bazan xato va kamchiliklar uchrab turadi.
Xatarlarni kamaytirish maqsadida xalqaro huquqning umume’tirof etilgan tamoyillariga tayangan holda, texnologik hamda huquqiy o‘zgarishlar jadal suratda yuz berayotgan mamlakatlar tajribasiga alohida e’tibor qaratish muhimdir.
Forumning maqsadi xalqaro, xorijiy va mahalliy ekspertlar tomonidan fundamental huquqlar prizmasi orqali zamonaviy huquqiy tendentsiyalarni muhokama qilish uchun ochiq platforma yaratishdan iborat.
Forum ishtirokchilari zamonamizning dolzarb huquqiy masalalarini muhokamasida qatnashish, ilg‘or xalqaro tajribani hisobga olgan holda ularni maqbul hal etish yuzasidan fikr almashish uchun noyob imkoniyatga ega bo‘ladilar.
Forum huquq sohasidagi zamonaviy ilm-fan yutuqlarini O‘zbekiston va jahon miqyosida ommalashtirishga ko‘maklashish maqsadida tashkil etilmoqda.
Forum doirasida ilg‘or xalqaro hamda xorijiy tajriba va ilmiy tadqiqotlar natijalarini o‘rganish qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirish bo‘yicha turli g‘oyalarni ko‘rib chiqish imkonini beradi.
Natijada Forum tashkilotchilari jamiyatda qonun ustuvorligini mustahkamlash, shuningdek, fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlariga so‘zsiz rioya etilishini ta’minlashga qaratilgan huquqiy siyosatni izchil takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqishni rejalashtirgan.
O‘z navbatida, Forumning xalqaro va xorijiy ishtirokchilari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan huquqiy islohotlar haqida xolis ma’lumot olishlari mumkin bo‘ladi.
Forum anʼanaviy tarzda xorijiy hamkorlar bilan xalqaro huquqiy hamkorlikni yoʻlga qoʻyish va mustahkamlash uchun platforma vazifasini oʻtaydi.

The III International Legal Forum, “Tashkent Law Spring”, is one of the significant events in the field of law in the Central Asian region.
The Forum is held under the auspices of the Ministry of Justice of Uzbekistan once every two years.
In 2023, the Forum will be held offline on May 11-12.
For the first time, the Forum will be held in the city of Samarkand based on modern infrastructure, including a new airport, a congress hall, modern hotels, the Samarkand International Tourist Center and ethno-town “Eternal City”.
Under the sky of the eternal city, the star catalogue of which was compiled in the 15th century by the great statesman and scientist Mirzo Ulug‘bek in his work “Ziji Jadidi Kuragoniy” ("The New Astronomical Table of Kuragoni"), issues of fundamental rights of our time will be discussed.
The main topic of the Forum is “Fundamental Rights as Eternal Values”.
In the 21st century, we are witnessing a change in the foundations of civilization. Politics, law, ethics, morality and culture, are changing behind the ongoing technological progress.
Humanity is adapting to modern realities.
In this regard, fundamental rights remain the highest values in their classical sense, a basic guideline in various issues. But at the same time, manifestations of fundamental rights in everyday life are being transformed, filled with new combinations.
The law and law enforcement system does not have time to adapt to a rapidly changing reality.
The practice goes ahead of theory, which requires coordinated actions of the legal, expert and scientific communities to ensure that the law is ready for ongoing changes.
It should be noted that the prediction of legislation is difficult due to the lack of a specific image of the common human future.
Therefore, the legislator has to experiment, including by trial and error.
To minimize risks, it is important to focus on the fundamental principles proclaimed in the generally recognized norms of international law and dialogue between countries at the forefront of technological and legal changes.
The purpose of the Forum is to create an open platform for discussing modern legal trends through the prism of fundamental rights by international, foreign and domestic experts.
The Forum participants will have a unique opportunity to discuss topical legal issues of our time and exchange views on their optimal solution, taking into account the best international practices.
The Forum is designed to promote the popularization of modern scientific achievements in the field of law in Uzbekistan and the world.
The study of advanced international and foreign experience and scientific research results on the Forum’s sidelines will allow us to consider various ideas for improving legislation and law enforcement practice.
As a result, the organizers of the Forum plan to develop proposals for the consistent improvement of legal policy aimed at strengthening the rule of law in society, as well as ensuring unconditional observance of citizens’ rights and legitimate interests.
In turn, international foreign participants of the Forum will be able to obtain objective information about the ongoing legal reforms in Uzbekistan.
The Forum traditionally serves as a platform for establishing and strengthening international legal cooperation with foreign partners.
Forum participants will be able to participate in interesting events, including discussion sessions, round tables, master classes, and presentations by international and national experts.
Topics of events planned to be held within the framework of the Forum:
– trends in investment and commercial arbitration in Uzbekistan and Central Asia;
– rebooting administrative reforms for efficient public administration;
– a competitive legal system as the main value of the modernization of rulemaking;
– civil code: the path to renewal;
– free legal assistance: a look into the future;
– notaries in the digital age;
– current trends in the development of forensic expertise;
– a new vision and prospects for legal education for the digital generation;
– public services as the main value of e-government;
– the intellectual property ecosystem as a tool for the formation of a positive attitude towards innovation;