Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазири ўринбосари, мудофаа вазири, Дубай Амирлиги валиаҳди Шайх Ҳамдан бин Муҳаммад Ол Мактум бошчилигидаги делегация билан учрашувида кўп қиррали шерикликни янада ривожлантириш, иқтисодий ва инвестициявий лойиҳаларни илгари суриш, мудофаа соҳасида амалий ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари кўриб чиқилди.
БАА делегацияси таркибида учрашувда ҳукумат ишлари вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ аль-Гергавий, энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл бин Муҳаммад ал-Мазруий, иқтисодиёт вазири Абдуллоҳ бин Тук ал-Маррий, сунъий интеллект масалалари ва рақамли иқтисодиёт бўйича давлат вазири Умар бин Султон ал-Олама ҳам қатнашди.
Суҳбат аввалида Шайх Ҳамдан Ол Мактум давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, БАА Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён ва мамлакат Бош вазири, Дубай Амири Шайх Муҳаммад Ол Мактумнинг самимий саломини етказди.
Учрашувда инвестициялар, инновацион ривожланиш, "яшил" энергетика, инфратузилма, таълим, соғлиқни сақлаш, экология, рақамли трансформация, туризм ва бошқа муҳим йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги узоқ муддатли кун тартибини шакллантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бугун куннинг биринчи ярмида ўтказилган ўзаро манфаатли ҳамкорлик салоҳиятини рўёбга чиқариш бўйича қўшма форум ҳамда икки томонлама ҳукуматлараро ва идоралараро музокараларнинг самарали якунлари юксак баҳоланди.
Стратегик тармоқларда кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантириш бўйича "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.
Таъкидлаш жоизки, БАА Ўзбекистоннинг Осиё минтақасидаги асосий ҳамкорларидан биридир.
Охирги олий даражадаги мулоқотлар ўтган йил декабрь ойида Дубай шаҳрида бўлиб ўтган Глобал иқлим саммити доирасида бўлиб ўтган эди.
Товар айирбошлаш 2023 йилда 21 фоизга ўсиб, 626 миллион долларни ташкил этди. Мамлакатимизда Амирликлар капитали иштирокида 320 дан ортиқ корхона фаолият кўрсатмоқда. Амалга оширилаётган ва истиқболли инвестиция лойиҳалари портфели қарийб 20 миллиард долларни ташкил этади.

Президент Узбекистана рассмотрел перспективные направления и проекты сотрудничества с ОАЭ
Вопросы дальнейшего развития многопланового партнерства, продвижения проектов экономического и инвестиционного сотрудничества, налаживания практического взаимодействия в оборонной сфере были рассмотрены на встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с делегацией Объединенных Арабских Эмиратов во главе с заместителем Премьер-министра, министром обороны, Наследным принцем Эмирата Дубай Шейхом Хамданом бин Мухаммадом Аль Мактумом.
В состав эмиратской делегации вошли министры по делам правительства Мухаммад бин Абдулла аль-Гергави, энергетики и инфраструктуры Сухейль бин Мухаммад аль-Мазруи, экономики Абдулла бин Тук аль-Марри, государственный министр по вопросам искусственного интеллекта и цифровой экономики Омар бин Султан аль-Олама.
В начале беседы Шейх Хамдан Аль Мактум выразил главе нашего государства искреннюю признательность за радушный прием и передал теплые приветствия от Президента ОАЭ Шейха Мухаммада Аль Нахаяна и Премьер-министра страны, Эмира Дубая Шейха Мухаммада Аль Мактума.
В ходе встречи особое внимание уделено вопросам формирования новой долгосрочной повестки дня взаимовыгодного сотрудничества в таких ключевых направлениях, как инвестиции, инновационное развитие, «зеленая» энергетика, инфраструктура, образование, здравоохранение, экология, цифровая трансформация, туризм и другие.
Высоко оценены плодотворные итоги совместного форума по раскрытию потенциала взаимовыгодного сотрудничества, двусторонних межправительственных и межведомственных переговоров, проведенных сегодня в первой половине дня.
Достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» по развитию полномасштабного сотрудничества в стратегических отраслях.
Следует отметить, что ОАЭ является одним из ключевых партнеров Узбекистана в Азиатском регионе.
Последние контакты на высшем уровне состоялись в рамках мероприятий Глобального климатического саммита в городе Дубае в декабре прошлого года.
Товарооборот в 2023 году вырос на 21 процент и составил 626 миллионов долларов. В нашей стране действуют свыше 320 предприятий с участием эмиратского капитала. Портфель реализуемых и перспективных инвестиционных проектов составляет порядка 20 миллиардов долларов.