Қозон шаҳрига ташрифнинг биринчи кунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БРИКС саммити доирасида Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон-Туркия кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш бўйича долзарб масалалар атрофлича кўриб чиқилди.
Икки давлат раҳбарлари сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий ва гуманитар соҳалардаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидладилар.
Президентлар фаол мулоқотлар ва самарали алмашинувларни давом эттириш зарурлигини қайд этдилар.
Геология ва минерал ресурсларни қазиб чиқариш, электротехника, машинасозлик, соғлиқни сақлаш, таълим ва бошқа соҳаларда кооперация лойиҳаларини илгари суриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

В рамках первого дня программы пребывания в городе Казани Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на полях саммита БРИКС провел встречу с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Были предметно рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
Лидеры двух государств подчеркнули важность наращивания многопланового сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурной и гуманитарной сферах.
Президенты выступили за продолжение интенсивных контактов и плодотворных обменов.
Особое внимание уделено вопросам продвижения проектов кооперации в области геологии и добычи минеральных ресурсов, электротехники, машиностроения, здравоохранения, образования и других отраслях.