Қозон шаҳрига ташрифнинг биринчи кунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БРИКС саммити доирасида Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон-Туркия кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш бўйича долзарб масалалар атрофлича кўриб чиқилди.
Икки давлат раҳбарлари сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий ва гуманитар соҳалардаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидладилар.
Президентлар фаол мулоқотлар ва самарали алмашинувларни давом эттириш зарурлигини қайд этдилар.
Геология ва минерал ресурсларни қазиб чиқариш, электротехника, машинасозлик, соғлиқни сақлаш, таълим ва бошқа соҳаларда кооперация лойиҳаларини илгари суриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

On the sidelines of the BRICS summit, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan on the first day of his visit to Kazan.
The two sides discussed topical issues of further deepening Uzbek-Turkish relations of comprehensive strategic partnership.
The two leaders emphasized the importance of enhancing multifaceted cooperation in political, trade and economic, investment, cultural and humanitarian spheres.
The Presidents spoke in favor of continuing intensive contacts and fruitful exchanges.
Special attention was paid to the promotion of cooperation projects in geology and mineral resources extraction, electrical engineering, mechanical engineering, health care, education and other sectors.