Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “БРИКС плюс” форматидаги саммитда сўзлаган нутқи
Россия Федерацияси Президенти ҳурматли Владимир Владимирович Путин Жанобларига анъанавий самимий қабул ва Шарқ ва Ғарб маданиятлари уйғунлашган ва минг йиллик тарихга эга бўлган қадимий Қозон шаҳрида тадбиримизни юксак даражада ташкил этгани учун билдирилган миннатдорлик сўзларига қўшиламан.
Ҳурматли ҳамкасбларимнинг нутқлари глобал ривожланишнинг долзарб масалаларида кенг мулоқот ва очиқ муҳокамалар учун “БРИКС плюс” форматидаги учрашувлар муҳим эканини тасдиқламоқда.
Афсуски, бугунги кунда дунё жадал бўлиниб бормоқда. Инсонларга улкан азоб-уқубатлар, оғир изтироб ва ўрнини тўлдириб бўлмайдиган йўқотишлар келтираётган уруш ва можаролар сони ортмоқда.
Жаҳон иқтисодиёти ва савдосининг парчаланиб бораётгани тенгсизлик, технологик узилишлар ва протекционизмни кучайтирмоқда. Мамлакатлар ўртасида янги тўсиқлар вужудга келмоқда.
Бундай шароитда тенг ҳуқуқлилик, блоклардан холилик, бир-бирининг манфаатларини ҳисобга олиш, суверенитетга ҳурмат ва ўзининг мустақил тараққиёт йўлига эга бўлиш ҳуқуқи каби тамойилларга асосланиб ҳаракат қилаётган БРИКС ўзини кўп томонлама ҳамкорлик ва шерикликнинг нуфузли ва ривожланиб бораётган тузилмаси сифатида намоён этмоқда.
Ўзаро алоқаларнинг бундай модели Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг марказий ролини сақлаган ҳолда жаҳон тартиботининг бугунгидан кўра адолатлироқ янги архитектурасини шакллантириш учун мустаҳкам асос бўлиши мумкинлигига ишонамиз.
Геосиёсий рақобат, миллий эгоизм ва мафкуравий қолиплардан холи бўлган, конструктив мулоқот йўли билан глобал муросага эришиш бўйича янграган даъватларни қўллаб-қувватлайман.
Жаҳондаги бошқарув институтларини ислоҳ қилиш ҳамда “Жануб – Жануб” ва “Шимол – Жануб” форматларидаги масъулиятли мулоқотларни кенгайтиришнинг вақти келди, деб ҳисоблаймиз.
Россиянинг БРИКСга самарали раислиги даврида Ўзбекистон ушбу тузилманинг Ёшлар саммити ва Спорт ўйинларида, юридик ва парламент форумларида, хавфсизлик соҳасидаги юқори даражадаги учрашувда ва бошқа тадбирларда фаол иштирок этди.
Биз бундан буён ҳам БРИКС давлатлари билан шериклик алоқаларини фаол ривожлантириш ниятидамиз. Ушбу бирлашма доирасида очилаётган янги имкониятлардан самарали фойдаланамиз.
БРИКС мамлакатларининг глобал тенгсизлик ва иқтисодиётни инклюзив йўл билан қайта тиклаш муаммоларини ҳал этиш мақсадида ҳамкорликни ривожлантириш борасидаги фундаментал содиқлигига қўшиламиз.
Бу ўринда гап, энг аввало, ривожланаётган мамлакатларнинг ўткир ижтимоий ва экологик таҳдидларни ҳал этиш, камбағаллик даражасини камайтириш, технологик тавофутларни қисқартириш ва инфратузилмани модернизация қилишга қаратилган миллий тараққиёт дастурларини фаол қўллаб-қувватлаш ҳақида бормоқда. Бунда кўп томонлама молия институтлари муҳим ўрин тутиши мумкин ва шарт. Ўзбекистон устувор инвестициявий ва ижтимоий лойиҳаларни амалга ошириш учун БРИКСнинг янги Тараққиёт банки билан яқин ҳамкорлик ўрнатишни режалаштирган.
Биз, шунингдек, инновация, рақамли иқтисодиёт, “яшил” тараққиёт ва энергетика, тўсиқларсиз электрон тижорат каби соҳаларда амалий ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдормиз.
БРИКС сунъий интеллект бўйича Тадқиқот гуруҳининг соҳадаги эҳтимолий хавфларнинг олдини олиш ва бошқарувнинг ягона стандартларини ишлаб чиқишга оид ҳамкорликдаги қўшма лойиҳаларида иштирок этишни мўлжалламоқдамиз.
БРИКСнинг БМТнинг Саноатнинг ривожланиши бўйича ташкилоти (ЮНИДО) ҳузурида ташкил этилаётган Компетенциялар марказига, шунингдек, таклиф этилаётган Инвестиция платформасига қўшилишга тайёрмиз.
БРИКСдаги шерикларимиз билан биргаликда транспорт соҳасидаги боғлиқликни кучайтириш, янги трансконтинентал йўлакларни яратиш, етказиб беришнинг ишончли логистика занжирларини шакллантириш, каботаж ташувлар тизимини ривожлантириш борасида яқиндан иш олиб бориш ниятидамиз.
Шунингдек, озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлигини таъминлаш, иқлим ўзгаришларининг салбий оқибатларини бартараф этиш, соғлиқни сақлаш масалалари ҳам бизнинг эътиборимиз марказида бўлади.
Ташкилот доирасида ишбилармонлар ўртасидаги алоқаларни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаймиз.
Барча манфаатдор мамлакатларга БРИКСнинг Ишбилармонлар кенгашига қўшилиш имкониятларини кўриб чиқишни таклиф этамиз.
БРИКС маконида халқаро терроризм билан боғлиқ хавф ва таҳдидларга қарши курашиш масалалари, ҳеч шубҳасиз, шериклигимизнинг устувор йўналиши бўлиб қолади.
Радикаллашув ва экстремистик ғояларнинг, аввало, ёшлар ўртасида тарқалишининг олдини олишга алоҳида эътибор қаратишимиз зарур.
Яқин Шарқдаги тобора кескинлашиб бораётган можаро бизни ҳам ташвишга солмоқда. Бу минтақа  қўшни мамлакатлар ва йирик давлатларнинг бу можарога тортилиши билан глобал инқирознинг йирик ўчоғига айланиб бормоқда.
Биз Ғазо ва Ливандаги мисли кўрилмаган гуманитар фожиани қалбимиздаги оғриқ ҳисси билан қабул қиляпмиз. Тинч аҳоли, айниқса, болаларнинг бегуноҳ қурбон бўлишини ҳеч қандай сиёсий мақсадлар оқлай олмайди.
Бугунги кунда ўт очишни зудлик билан тўхтатиш ва жабрланганларга шошилинч ёрдам кўрсатиш кечиктириб бўлмайдиган вазифалардир. Исроил-Фаластин муаммосининг ягона ечими – “икки халқ учун икки давлат” тамойили асосида можарони тинч йўл билан ҳал қилиш бўлиб қолмоқда, деб ҳисоблаймиз.
Глобал ва минтақавий хавфсизлик ҳақида гапирганда, Афғонистон муаммосини четлаб ўтиш мумкин эмас. Бизнинг умумий вазифамиз – ушбу мамлакатни яккалаш эмас, балки Афғонистон халқига ва унинг амалдаги ҳокимиятига ижтимоий-иқтисодий ривожланиш, тинч қурилиш ва тараққиётнинг долзарб муаммоларини ҳал этишда ёрдам кўрсатишдир.
Ўзбекистон барқарор тараққиётнинг умумий мақсадларига эришиш учун БРИКС мамлакатлари билан яқин ва ўзаро манфаатли ҳамкорликка тайёр.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the “BRICS plus” format
I would like to echo the words of gratitude to the President of the Russian Federation, esteemed Vladimir Putin, for the warm hospitality and exceptional organization of today’s event in the ancient Kazan – a city with a thousand-year history, where the cultures of East and West harmoniously co-exist.
The statements from my distinguished colleagues reaffirm the significance of gatherings in the “BRICS plus” format for a broad dialogue and open discussions on the pressing issues of global development.
Regrettably, the world is rapidly moving toward division, with an increasing number of wars and conflicts inflicting profound sufferings, severe pain and irreplaceable human losses.
The fragmentation of the global economy and trade is deepening inequality, technological gap and protectionism. New barriers are emerging among nations.
In these conditions, BRICS, acting on the basis of such principles as equality, non-alignment, consideration of mutual interests, and respect for each nation’s sovereignty and right to pursue its own developmental path, emerges as a reputable and dynamic formation for multifaceted cooperation and partnership.
We are convinced that such model of interaction can serve as a solid basis for shaping a new architecture for a more equitable world order while preserving the central role of the United Nations.
I join the calls for achieving a global compromise through constructive dialogue, free from geopolitical rivalries, national egoism, and ideological prejudice.
We believe the time has come to reform the world’s governing institutions and expand a committed dialogue in the South-South and North-South formats.
Esteemed participants of the summit!
During the productive Russian presidency, Uzbekistan actively participated in the BRICS Youth Summit, Sports Games, legal and parliamentary forums, a high-level security meeting and other events.
We are committed to further actively enhancing the partnership ties with the BRICS countries. We will be efficiently taking advantage of new opportunities opening as part of this formation.
We share the fundamental commitment of the BRICS countries to develop cooperation in order to overcome the challenges of worsening global inequality and facilitate an inclusive economic recovery. This refers primarily to supporting national programs of developing countries aimed at tackling acute social and environmental challenges, reducing poverty, narrowing the technological gap and modernizing infrastructure.
Multilateral financial institutions can and should play an important role in this regard.
Uzbekistan intends to establish close collaboration with the BRICS New Development Bank to implement priority investment and social projects.
We are also interested to expand practical cooperation in such areas as innovation, digital economy, green development and energy, barrier-free e-commerce.
We intend to participate in joint projects of the BRICS Research Group on Artificial Intelligence to prevent possible risks and develop common management standards in this area.
We are ready to join the BRICS Competence Center under the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), which is being formed, as well as proposed Investment Platform.
Together with our BRICS partners, we intend to closely collaborate on strengthening transport connectivity; creating new transcontinental corridors, forming reliable logistics supply chains and developing the cabotage transportation.
We will also focus on ensuring food and energy security, healthcare, as well as overcoming the adverse effects of climate change.
We welcome the development of business contacts within BRICS. We propose to consider the possibility of including all interested countries in the BRICS Business Council.
Countering the threats and challenges of international terrorism undoubtedly remains a priority area of cooperation in the BRICS space. We must attach special focus to the prevention of radicalization and the spread of extremist ideology, primarily among youth.
I share the concern regarding the escalating conflict in the Middle East. It is increasingly evolving into a potential flashpoint of global crisis involving neighboring countries and major world powers.
We are heartbroken by unprecedented humanitarian catastrophe in the Gaza and Lebanon. No political objectives can justify innocent civilian victims, especially children.
Today, an immediate ceasefire and the delivery of emergency relief to the all victims are of paramount urgency.
We believe that the only solution to the Israeli-Palestinian problem is a peaceful settlement of the conflict based on the “two-state solution” principle.
When it comes to global and regional security, we cannot overlook the problem of Afghanistan. Our common task is not to isolate, but help the Afghan people and the de-facto authorities of this country to address the pressing problems of socio-economic development, peace-building and prosperity.
Distinguished participants of the summit!
Uzbekistan is ready to engage in close and mutually beneficial cooperation with the BRICS countries to achieve common goals of sustainable development.