Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 октябрь куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (EХҲТ ДИИҲБ) парламент сайловини кузатиш бўйича миссияси раҳбари Дуглас Уэйкни қабул қилди.
Учрашувда мамлакатимизда бўлажак парламент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш масалалари юзасидан батафсил фикр алмашилди.
Ўзбекистон билан EХҲТ ва унинг институтлари ўртасида очиқ ва самарали мулоқот ўрнатилгани, хусусан, бюро билан унумли ҳамкорлик йўлга қўйилгани мамнуният билан қайд этилди.
Бўлажак парламент сайловига тайёргарлик кўриш доирасида ДИИҲБ кузатувчилари миссияси фаол ишлаётгани юқори баҳоланди. Бюро экспертлари миллий сайлов тизимини такомиллаштириш жараёнида иштирок этдилар. Улар билдирган тавсия ва таклифларнинг аксарияти инобатга олиниб, мамлакатимиз қонунчилигига татбиқ этилди.
ДИИҲБ вакили миссия фаолиятига кўрсатилаётган эътибор учун самимий миннатдорлик изҳор этди ҳамда Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган демократик ўзгаришлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни қўллаб-қувватлашини билдирди.
Бу галги сайлов илк бор янгиланган Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг парламент ва маҳаллий вакиллик органларининг ролини кучайтиришни назарда тутувчи қоидалари асосида аралаш сайлов тизими бўйича ўтказилаётгани алоҳида таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 октября принял главу миссии по наблюдению за парламентскими выборами Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Дугласа Уэйка.
В ходе встречи состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам подготовки и проведения предстоящих парламентских выборов в нашей стране.
С удовлетворением отмечен налаженный открытый и конструктивный диалог Узбекистана с ОБСЕ и ее институтами, в частности плодотворное сотрудничество с Бюро.
Была высоко оценена активная деятельность миссии наблюдателей БДИПЧ в рамках подготовки к предстоящим парламентским выборам. Эксперты Бюро принимали участие в процессе совершенствования национальной избирательной системы. Большинство их рекомендаций и предложений было учтено и внедрено в законодательство нашей страны.
Представитель БДИПЧ искренне поблагодарил за оказываемое внимание работе миссии и выразил поддержку проводимым демократическим преобразованиям и социально-экономическим реформам в Новом Узбекистане.
Особо отмечено, что нынешние выборы впервые проходят по смешанной избирательной системе на основе положений обновлённой Конституции Республики Узбекистан, предусматривающей усиление роли парламента и местных представительных органов власти.