Навбатдан ташқари араб-ислом саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Саудия Арабистони Подшоҳлиги Валиаҳди, Бош вазири Муҳаммад бин Салмон Ол Сауд билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон-Саудия кўп қиррали муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Ар-Риёддаги фавқулодда саммит ўз вақтида ташкил этилгани ва долзарб аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Турли даражалардаги фаол мулоқот ва алмашинувлар давом этаётгани катта мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ва инвестициялар ҳажми, қўшма корхоналар сони ошиб бормоқда.
"Яшил" энергетика, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, коммуникациялар соҳасида, қишлоқ хўжалиги, саноатда янги қўшма лойиҳаларни илгари суриш масалалари кўриб чиқилди.
Бўлажак олий даражадаги тадбирларга, шу жумладан 2025 йилда Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган "Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" мулоқотининг иккинчи саммитига тайёргарлик кўришга алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув давомида Ўзбекистон етакчиси фуқароларимиз Ҳаж ва Умра зиёратларини адо этишларига яратилган шароитлар учун Саудия Арабистони раҳбариятига миннатдорлик билдирди.
Минтақавий масалалар, жумладан, Яқин Шарқдаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Шу билан Ар-Риёдга амалий ташриф доирасидаги тадбирлар якунланди, давлатимиз раҳбари Бокуга жўнаб кетди.

On the margins of the extraordinary Arab-Islamic summit, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Crown Prince and Prime Minister of the Kingdom of Saudi Arabia Muhammed bin Salman Al Saud.
The parties discussed relevant issues of further expansion of Uzbek-Saudi multifaceted relations.
At the beginning of the conversation, the Head of our state stressed the timeliness and relevance of organizing the extraordinary summit in Riyadh.
The sides noted with deep satisfaction the ongoing intensive contacts and exchanges at different levels. The volumes of mutual trade and investments, the number of joint ventures are growing.
Issues of promoting new joint projects, in particular in the areas of green energy, modernization of transport infrastructure, communications, agrarian sector and industry were discussed.
Particular attention was paid to the preparation of the upcoming high-level events, including the second summit of the “Central Asia - Gulf Cooperation Council” dialogue in the city of Samarkand in 2025.
During the meeting, the Leader of Uzbekistan expressed gratitude to the leadership of Saudi Arabia for the conditions created for our citizens to perform Hajj and Umrah.
The sides also exchanged views on regional issues, including the peaceful settlement of the situation in the Middle East.
At that, the program of the working visit to Riyadh was completed and the Head of our state departed for Baku.