Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Иқлим ўзгариши бўйича конференцияси (COP 29)даги нутқи
Авваламбор, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев Жаноби Олийларини бугунги тарихий Конференцияни гўзал Боку шаҳрида юксак даражада ташкил этгани билан самимий табриклайман.
Биз Озарбайжоннинг замонавий иқлим таҳдидларига қарши курашиш йўлида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш бўйича фаол саъй-ҳаракатларини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз.
Иқлим ўзгаришлари бугунги кунда асосий глобал таҳдидга айланиб бормоқда, геосиёсий зиддиятлар кучайишига бевосита таъсир кўрсатмоқда. Айниқса, камбағалликка қарши кураш, озиқ- овқат ва энергетика хавфсизлиги, сув ва ресурслардан фойдаланиш муаммоларини кучайтирмоқда.
Буларнинг асоратларини Марказий Осиёда ўткир ҳис қилмоқдамиз. Иқлим муаммолари аҳолимизнинг турмуш сифатини ошириш ва миллий тараққиёт стратегияларини рўёбга чиқаришда янги тўсиққа айланмоқда.
Париж битими доирасидаги бош мақсадимиз – минтақада ҳаво ҳароратининг жадал ўсишига йўл қўймаслик ва жорий юз йилликда 1,5-2 градус атрофида сақлаб қолишдир.
Бу борада биз Ўзбекистонда углерод нейтраллигига эришиш бўйича кенг миқёсдаги ислоҳотларни қатъий олиб бораяпмиз. 2030 йилгача ҳавога исcиқхона газлари чиқарилишини 35 фоизга камайтиришни режа қилганмиз. Бу мажбуриятни 2050 йилга қадар янада кенгайтиришга тайёрмиз.
“Яшил” энергетика улушини 40 фоизгача оширамиз. Электромобиль ва “яшил” водород кластерлари, қуёш ва шамол генерация хабларини яратаяпмиз. “Яшил макон” дастуримиз доирасида кўкаламзор ҳудудларни кескин кўпайтиряпмиз.
Қўшни мамлакатлар билан Минтақавий иқлим стратегиясини ҳаётга татбиқ қилмоқдамиз. Шу кунлари Европага “яшил” энергия етказиш бўйича кўп томонлама битимни имзолаймиз.
Ўзбекистон глобал иқлим ўзгаришлари оқибатларини биргаликда бартараф этишда ўзининг амалий ҳиссасини кенгайтириш ниятида.
Биринчидан, ривожланаётган мамлакатларга иқлим хатарларини аниқлаш учун етакчи давлатлар ва халқаро институтларнинг техник кўмагини кенгайтириш долзарбдир.
Бу борада Иқлим туфайли йўқотиш ва зарарларни баҳолаш бўйича халқаро марказ таъсис этишни таклиф қиламиз.
Иккинчидан, трансчегаравий сув ресурслари ифлосланишининг олдини олиш ва барқарор биохилма-хиллигини сақлашда ягона ёндашувлар зарур.
Минтақамиз мисолида айтиб ўтмоқчиманки, бир авлод кўз ўнгида Орол денгизининг бутунлай йўқолиши сайёрамиз миқёсидаги фожиага айланди. Шу ўринда биз Бирлашган Миллатлар Ташкилоти шафелигида Дарё экотизимларининг бутунлиги ва экологик хавфсизлигини таъминлаш бўйича мажбуриятлар тўғрисидаги декларацияни ишлаб чиқиш тарафдоримиз.
Учинчидан, кўп томонлама етакчи тузилмалар иштирокида ўсимликларнинг иқлим ўзгаришларига чидамлилигини ошириш учун Генетик ресурсларнинг минтақавий банкини ишга туширишни режа қилганмиз.
Денгизга чиқиш имкони бўлмаган давлатлар учун юртимизда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг инновацион агросаноат хабини яратиш ташаббусини илгари сурамиз.
Тўртинчидан, иқлим ўзгаришларидан зарар кўраётган мегаполис ва шаҳарларнинг барқарор ривожланиши бўйича илғор билим ва амалиётлар трансфери учун Жаҳон иқлим пойтахтлари альянсини ташкил этишни ва унинг биринчи форумини Тошкентда ўтказишни таклиф қиламиз.
Бешинчидан, келгуси йили 15 май – Халқаро иқлим кунида Оролбўйи минтақасида ўтказиладиган Рақамли “яшил” ташаббуслар глобал ёшлар фестивалида давлатларингиз вакилларини кутиб қоламиз.
Ўзбекистон умумий фаровонлик ва “яшил” тараққиёт йўлида очиқ мулоқот ва шерикликка доим тайёр эканини яна бир бор таъкидлайман.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the UN Climate Change Conference (COP29)
I would like to sincerely congratulate the President of the Republic of Azerbaijan, His Excellency Ilham Aliyev, for the excellent organization of this historic Conference in the beautiful city of Baku.
We fully support Azerbaijan’s active efforts in broadening the international partnership to effectively address current climate challenges.
Dear participants of the conference!
Climate change is now emerging as a major global threat, and directly influencing the escalation of geopolitical tensions.
It primarily exacerbates the problems of poverty eradication, food and energy security, as well as access to water and resources.
In Central Asia, we feel these problems especially acutely. Climate challenges are posing new barriers to improving the quality of life of our people and implementing national development strategies.
Our main goal under the Paris Agreement is to prevent the region from outpacing temperature rise, and to keep it within 1,5-2 degrees this century.
In this regard, we are resolutely pursuing extensive reforms in Uzbekistan to achieve carbon neutrality.
We have set a target to reduce greenhouse gas emissions by 35 percent by 2030. We are ready to extend this commitment by 2050.
We will increase the share of green energy to 40 percent. We are creating electric car and “green” hydrogen clusters, along with hubs for solar and wind energy generation.
We are drastically expanding green areas under the “Yashil Makon” (Green Space) Program.
Together with neighboring countries, we have embarked upon the implementation of a Regional Climate Strategy.
In the coming days we will sign a multilateral agreement on suppling green energy to the European Union.
Uzbekistan is committed to expanding its practical contributions to jointly overcoming the consequences of global climate change.
First. Increasing technical support from major powers and multilateral institutions to identify climate risks faced by developing countries is important.
In this regard, we propose to consider the establishment of an International Centre for Climate Loss and Damage Assessment.
Second. Unified approaches are essential in preventing the pollution of transboundary water resources and preserving sustainable biodiversity.
Using our region as an example, I would like to highlight that the total disappearance of the Aral Sea before the eyes of a single generation has become a global tragedy.
In this regard, we support the development of a Declaration on Obligations to Ensure the Ecological Safety and Health of River Ecosystems under the auspices of the United Nations.
Third, we plan to launch a Regional Genetic Resources Bank, involving leading multilateral structures in order to improve crop resilience to climate change.
We put forward an initiative to create in our country the UN Agro-Industry Innovation Hub for landlocked countries.
Fourth, we propose to create an Alliance of World Climate Capitals for the transfer of advanced knowledge and best practices on sustainable development in megalopolises and cities, which are negatively affected by climate change, and host its first forum in the city of Tashkent.
Fifth, we invite the representatives of your countries to participate at the Global Youth Festival of Digital Green Initiatives on May 15, 2025 in the Aral Sea region as part of the International Climate Day.
I would like to reiterate Uzbekistan’s readiness for open dialogue and partnership for the common well-being and green development.