Ўзбекистон: сувни тежаш - келажакни асрашдир
Дунёда кечаётган ҳозирги глобаллашув жараёнида ушбу ресурснинг қадри ва қиймати тобора ошиб бормоқда.
Вақтида таъсирчан чоралар кўрилмаса, сув тақчиллигининг оқибатлари Марказий Осиёдаги ижтимоий-иқтисодий барқарорликка жиддий путур етказиши муқаррарлигини ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан сув хўжалиги соҳасини комплекс ривожлантириш, мавжуд сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, жумладан, рақамли ва сувни тежовчи суғориш технологияларини кенг жорий этишга алоҳида эътибор қаратилиб, бу борада натижаларга эришилаяпти.
Сув хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган концепцияси тасдиқланди. Концепция доирасида маълум даврга мўлжалланган стратегиялар қабул қилиниб, ижроси таъминлаб келинмоқда. Бешта устувор йўналиш бўйича 100 та муҳим мақсад акс эттирилган “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг
3-йўналиши сув ресурсларини тежаш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилишга бағишланган.
Ўзбекистон фойдаланадиган сув ресурсларининг 90 фоизи қишлоқ хўжалиги соҳасида сарфланади. Шу билан бирга, минтақада ирригация тармоғи энг кўп ривожланган ва йирик сув хўжалиги инфратузилмасига эга давлат ҳисобланиб, суғориладиган экин майдонлари 4,3 млн гектарни ташкил этади.
Ўзбекистон шароитида экинлар асосан эгатлаб суғорилган.
Бу усулда суғоришда кўп сув исроф бўлади. Муаммонинг энг мақбул ечими сифатида сувни тежовчи технологияларга ўтишга қарор қилинди. Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2019 йилдан сув тежовчи технологияларни жорий этганларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмлари йўлга қўйилди.
Бунинг натижасида ҳозирги кунга келиб, 558,2 минг гектарда томчилатиб, 88,3 минг гектарда ёмғирлатиб ва 59,2 минг гектарда дискрет суғориш технологиялари жорий қилинди. 1,3 млн гектар ерлар лазер қурилмали агрегатлар ёрдамида текисланди.
Беш йил олдинги ҳолатни таҳлил қиладиган бўлсак, тежамкор суғориш ускуналари ва бутловчи қисмлар Ўзбекистонга чет давлатлардан олиб келинган. Қисқа фурсатда маҳаллий шароитда ишлаб чиқариш базаси шакллантирилди, корхоналар сони 3 тадан
50 тага етказилди.
Келгуси йилда яна 500 минг гектарда сув тежовчи технологиялар ўрнатилади. Яқин йилларда суғориладиган экин майдонлари сув тежовчи технологиялар билан тўлиқ қамраб олинади.
Президент Ш.Мирзиёев ташаббуси билан “2024 йил – суғориш тармоқларида сув йўқотишларини камайтириш бўйича зарбдор йил” деб эълон қилинди. Давлат бюджетидан катта маблағлар ажратилиб, 1500 км магистрал каналлар реконструкция қилинмоқда. Бу ишларга Хитой Халқ Республикаси нуфузли компаниялари ҳам жалб этилган.
Шу билан бир қаторда, кластер ва фермер хўжаликлари ташаббускорлигида 13,5 минг км ички суғориш тармоқлари бетонлаштирилди. Ушбу тадбирлар келгуси йилда изчил давом эттирилади.
Ҳозир республикадаги 2,5 миллион гектар ерни суғоришга
1 минг 600 дан зиёд насос станция йилига 6,8 миллиард киловатт электр сарфлаяпти. 2017 йилда 2 миллион гектарга 8,3 миллиард киловатт ишлатилар эди.
2025 йилни сув хўжалигида “Насослар самарадорлигини ошириш йили” деб белгилаб олдик. Хусусий шериклик асосида тежамкор насос ва қуёш панелларини ўрнатиб, 20 фоиз электрни тежаш чоралари кўрилмоқда.
Соҳани рақамлаштириш сув ресурсларини адолатли ва шаффоф бошқариш имконини бермоқда. Охирги йилларда сув хўжалиги иншоотларида реал вақт режимида сувни назорат қилиш ва унинг ҳисобини юритиш учун 13 мингта “Smart Water” (“Ақлли сув”), мелиоратив кузатув қудуқларида ер ости сувларини сатҳи ва минераллашганлик даражасини мониторинг қилиш учун 15 мингта “Дайвер” қурилмалари ўрнатилди. 73 та йирик сув хўжалиги объектларида бошқарув жараёни автоматлаштирилди.
Пахта, шоли каби экинларнинг кам сув талаб қиладиган навларини яратиш, сувсизлик чидамли экинлар экиладиган майдонларни кенгайтиришга эътибор қаратилмоқда.
Сув ресурсларини самарали бошқариш, сувни тежайдиган ва рақамли технологияларни жорий қилиш, ирригация тармоқларини тозалаш ва бетонлаш, ерларни лазерли текислаш, экинларни сув манбаларидан келиб чиқиб жойлаштириш, агротехник тадбирларни ўз вақтида ўтказиш ҳисобидан ҳар йили ўртача 8 млрд м3 сув иқтисод қилиняпти.
Сув хўжалиги соҳасида илм-фан ва ишлаб чиқариш ўртасида ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида Хитой Фанлар Академиясининг Шинжон Экология ва география институти ҳамда унинг қошидаги Марказий Осиё экологияси ва атроф-муҳит илмий-тадқиқот маркази билан ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Белосток Миллий техника университети (Польша) ҳамда Беларус Миллий техника университети билан ҳамкорликда “Ирригация ва сув муаммолари илмий-тадқиқот институтининг илмий-тадқиқот ва инновацион фаолиятини ривожлантириш” концепциясини ишлаб чиқишга келишилди.
Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг дўстона ва ишончли алоқалари минтақамиздаги трансчегаравий сув ресурсларидан ҳамкорликда фойдаланишга мустаҳкам замин яратди. Қўшни давлатлар билан кўп йиллардан буён ечилмай келаётган масалалар ҳал қилиниб, Сирдарё ва Амударё ҳавзасида сув таъминоти даражасини яхшилаш бўйича қатор ижобий натижаларга эришилмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон қўшни давлатлар билан сув масалалари бўйича алоқаларни Оролни қутқариш халқаро жамғармаси ва Давлатлараро сув хўжалигини мувофиқлаштириш комиссияси ҳамда икки томонлама ишчи гуруҳлар доирасида изчил ривожлантирмоқда.
Бу эса ўз навбатида, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон билан сув хўжалиги масалалари бўйича кўплаб масалаларни вазирлик ва жойлардаги ташкилотлар даражасида ўзаро манфаатли ва самарали ҳал этиш имконини бермоқда.
Мамлакатда халқаро NEXUS Gains ҳамда Hydro 4U лойиҳалари амалга оширилмоқда. Сув ресурсларини бошқариш халқаро институти Марказий Осиё офиси билан яқин ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Сув-энергия-овқат-экосистема (WEFE) некуси Марказий Осиёда сув бошқаруви соҳасидаги ижобий ёндашувлардан бири бўлиб, Ўзбекистон бу моделни муваффақиятли жорий этмоқда. Мамлакатдаги инновацион суғориш тизимлари ва сувни тежаш технологиялари энергетика ва экологик устуворлик билан боғлиқ муаммоларни ҳал этишга ёрдам беради. Суғоришнинг самарали усуллари, сувни тежаб, барқарорликни таъминлаган ҳолда, умумий маҳсулдорликни оширишга олиб келмоқда.
Ўзбекистон Интеграцияланган Сув Ресурсларини Бошқариш (IWRM) ташаббуслари орқали минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамламоқда ва ICWC ҳамда IFAS каби муҳим платформада фаол иштирок этмоқда. Маҳаллий жамоаларни жалб қилиш орқали барқарор ва инклюзив сув бошқарувини таъминлашга катта эътибор берилмоқда.
Соҳа ривожи билимли кадрларга боғлиқ. Ҳар йили 500 нафардан зиёд олий маълумотли мутахассислар тизим ташкилотларига ишга қабул қилинмоқда. 2024 йилда 1 700 нафардан ортиқ раҳбар ва мутахассисларнинг малакаси оширилди.
2023 йилда “Сувчилар мактаби” ташкил этилди. Республиканинг ҳар бир ҳудудида замонавий ўқув хоналари ҳамда илғор сув тежовчи технологиялар қўлланиладиган тажриба майдонлари ташкил этилиб, 70 мингдан ортиқ фермер хўжалиги раҳбарлари ва сув хўжалиги ходимлари қисқа муддатли курсларда ўқитилди.
Сув улуғ неъмат, сувчилик савобли касб. Шуни дилдан ҳис этган ўзбекистонлик сувчилар бир ёқадан бош чиқариб, бир жону бир тан бўлиб меҳнат қилишаяпти. Янги Ўзбекистон тараққиётига ўз ҳиссаларини қўшмоқдалар.

Узбекистан: Сохранение воды — забота о будущем
Вода — важнейший жизненный ресурс. В условиях нынешних глобальных изменений ценность и значимость этого ресурса неуклонно растет. Принимая во внимание острую необходимость своевременного принятия действенных мер, поскольку дефицит воды может серьезно повлиять на социально-экономическую стабильность в Центральной Азии, в Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева уделяется особое внимание комплексному развитию водного хозяйства и рациональному использованию водных ресурсов, включая широкое внедрение цифровых и водосберегающих технологий орошения, что уже приносит результаты.
Утверждена Концепция развития водного хозяйства республики на 2020–2030 годы, в рамках которой приняты и выполняются стратегии, рассчитанные на определенный период. Третье направление Стратегии «Узбекистан – 2030», в которой изложены 100 важнейших целей по пяти приоритетным направлениям, посвящено сохранению водных ресурсов и охране окружающей среды.
90% используемых Узбекистаном водных ресурсов приходится на сельское хозяйство. При этом страна является государством с одной из самых развитых ирригационных систем и крупной водохозяйственной инфраструктурой в регионе: площадь орошаемых земель составляет 4,3 миллиона гектаров. В условиях Узбекистана преимущественно применяется бороздковый метод орошения, при котором происходит значительный расход воды. Для решения проблемы принято решение о переходе на водосберегающие технологии. По инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева с 2019 года была запущена система государственной поддержки для внедрения водосберегающих технологий. В результате на сегодняшний день капельное орошение внедрено на площади 558,2 тыс. га, дождевальное орошение — на 88,3 тыс. га, дискретное орошение — на 59,2 тыс. га. На площади 1,3 млн. га проведено лазерное выравнивание с помощью специального оборудования.
Если проанализировать ситуацию пятилетней давности, то оборудование для водосберегающих технологий и его комплектующие завозились из-за рубежа. За короткий период была создана база для производства в местных условиях, и количество предприятий увеличилось с 3 до 50. В следующем году водосберегающие технологии будут внедрены еще на 500 тыс. га, и в ближайшие годы орошаемые земли будут полностью охвачены этими технологиями.
По инициативе Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева 2024 год был объявлен «годом сокращения потерь воды в оросительных сетях». Из государственного бюджета выделены значительные средства на реконструкцию 1 500 км магистральных каналов, к этим работам привлечены авторитетные компании Китайской Народной Республики. Помимо этого, по инициативе кластеров и фермерских хозяйств забетонированы 13,5 тыс. км внутренних ирригационных каналов. Эти меры будут последовательно продолжаться и в следующем году.
В настоящее время на орошение 2,5 миллиона гектаров земли в республике более 1 600 насосных станций расходуют ежегодно 6,8 миллиарда киловатт электроэнергии. В 2017 году для орошения 2 миллионов гектаров затраты составляли 8,3 миллиарда киловатт. Мы определили 2025 год в водном хозяйстве как «год повышения эффективности насосов». В рамках государственно-частного партнерства реализуются меры по установке энергосберегающих насосов и солнечных панелей, что позволит сократить потребление электроэнергии на 20%.
Цифровизация отрасли обеспечивает справедливое и прозрачное управление водными ресурсами. В последние годы на водохозяйственных объектах установлено 13 тыс. устройств «Smart Water» («Умная вода») для контроля и учета воды в режиме реального времени, а также 15 тыс. устройств «Diver» для мониторинга уровня и минерализации грунтовых вод в мелиоративных наблюдательных скважинах. Автоматизированы процессы управления на 73 крупных водохозяйственных объектах. Также уделяется внимание созданию устойчивых сортов таких сельскохозяйственных культур, как хлопок и рис, с низкими потребностями в воде, и расширению площадей для засухоустойчивых культур.
Эффективное управление водными ресурсами, внедрение водосберегающих и цифровых технологий, очистка и бетонирование ирригационных каналов, лазерное выравнивание земель, размещение культур с учетом водных ресурсов и своевременное проведение агротехнических мероприятий позволяют ежегодно экономить в среднем 8 миллиардов кубометров воды.
В целях развития сотрудничества между наукой и производством в водохозяйственной сфере подписан меморандум о взаимопонимании с Синьцзянским институтом экологии и географии Академии наук Китая и Центральноазиатским центром исследований экологии и окружающей среды при нем. С Белостокским национальным техническим университетом (Польша) и Белорусским национальным техническим университетом достигнута договоренность о разработке концепции «Развитие научно-исследовательской и инновационной деятельности Института научных исследований и проблем орошения».
Дружественные и доверительные отношения между лидерами стран Центральной Азии создали прочную основу для совместного использования трансграничных водных ресурсов в нашем регионе. Были решены многие вопросы, которые оставались нерешенными в течение многих лет, и достигнуты положительные результаты по улучшению водоснабжения в бассейнах Сырдарьи и Амударьи.
На сегодняшний день Узбекистан развивает сотрудничество с соседними странами по водным вопросам в рамках Международного фонда спасения Арала (МФСА), Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии (МКВК) и двусторонних рабочих групп. Это, в свою очередь, позволяет на уровне министерств и местных организаций эффективно решать многие вопросы водного хозяйства с Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном и Туркменистаном на взаимовыгодной основе.
В стране реализуются международные проекты NEXUS Gains и Hydro 4U, и налажено тесное сотрудничество с Центральноазиатским офисом Международного института управления водными ресурсами. NEXUS-совмещение воды, энергии, продовольствия и экосистем (WEFE) — это положительный подход в управлении водными ресурсами в Центральной Азии, и Узбекистан успешно внедряет эту модель. Инновационные системы орошения и водосберегающие технологии в стране помогают решать связанные с энергетикой и экологией проблемы. Эффективные методы полива способствуют повышению общей производительности, обеспечивая при этом устойчивость.
Узбекистан укрепляет региональное сотрудничество через инициативы интегрированного управления водными ресурсами (ИУВР) и активно участвует на таких важных платформах, как МКВК и МФСА. Уделяется большое внимание обеспечению устойчивого и инклюзивного управления водными ресурсами путем вовлечения местных сообществ.
Развитие отрасли зависит от квалифицированных кадров. Ежегодно на работу в системы организации принимаются более 500 специалистов с высшим образованием, а в 2024 году более 1 700 руководителей и специалистов повысили квалификацию. В 2023 году была создана «Школа водников». В каждом регионе республики организованы современные учебные классы и демонстрационные участки с передовыми водосберегающими технологиями, на которых прошли краткосрочное обучение более 70 тыс. руководителей фермерских хозяйств и сотрудников водного хозяйства.
Вода — великая ценность, а профессия водника — благородное дело. Осознавая это, узбекские водники работают сообща и вкладывают свой труд в развитие нового Узбекистана.