Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Саудия-Ўзбекистон Ишбилармонлар кенгаши раиси, "ACWA Power" компанияси раиси Муҳаммад Абунайян билан учрашувида Саудия Арабистонининг етакчи компаниялари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда "яшил энергетика” соҳасида стратегик инвестор ҳисобланган "ACWA Power" компанияси билан самарали шериклик жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди. Бугунги кунга қадар умумий қиймати қарийб 3 миллиард долларлик 4 та лойиҳа муваффақиятли амалга оширилган бўлиб, жорий лойиҳалар портфели 15 миллиард долларни ташкил этмоқда.
Бундан ташқари, бугун бир қатор қўшма лойиҳаларни ишга тушириш маросими бўлиб ўтди: Бухоро вилоятида қуввати 500 мегаватт бўлган 2 та шамол электр станцияси тармоққа уланди, шунингдек, Самарқанд вилоятида умумий қуввати 1 гигаватт бўлган 2 та қуёш электр станцияси ва Тошкент вилоятида 334 мегаватт қувватга эга энергия сақлаш тизими қурилишига старт берилди.
Учрашувда энергетика, транспорт ва коммунал инфратузилмани модернизация қилиш, ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш, тўқимачилик саноати, қишлоқ хўжалиги ва бошқа устувор йўналишларда кооперация лойиҳаларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Қўшма Ишбилармонлар кенгаши фаолияти доирасида Саудиянинг етакчи компанияларини мамлакатимизга жалб қилиш борасидаги ишларни кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.

The issues of expanding mutually beneficial cooperation with leading companies of Saudi Arabia were discussed at the meeting between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and chairman of the Saudi-Uzbek Business Council, chairman of ACWA Power Muhammad Abunayyan.
The Head of our state noted with deep satisfaction the dynamic development of fruitful partnership with ACWA Power, which is a strategic investor in Uzbekistan's green energy sector. To date, 4 projects worth about $3 billion have been successfully implemented, the portfolio of current projects amounts to $15 billion.
In addition, today a ceremony was held to launch a number of joint projects: 2 wind power plants with a capacity of 500 megawatts each in Bukhara region were connected to the grid, and the construction of 2 solar power plants with a combined capacity of 1 gigawatt in Samarkand region and an energy storage system with a capacity of 334 megawatts in Tashkent region was launched.
During the meeting, particular attention was paid to the implementation of cooperation projects in the field of modernization of energy, transport and communal infrastructure, development of information and communication technologies, textile industry, agriculture and other priority sectors.
The importance of expanding the work on attracting leading Saudi companies to our country within the framework of the joint Business Council was emphasized.