Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркиянинг "Aksa Enerji" компанияси раиси Жамил Казанчини қабул қилди.
Ушбу компания билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш масалалари, унинг Ўзбекистон энергетика тармоғини кенгайтириш ва технологик модернизация қилиш лойиҳаларида иштирок этиш режалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Туркия компанияси билан ҳамкорликда Тошкент ва Бухоро вилоятларида умумий қуввати 740 мегаватт бўлган замонавий электр станцияларини қуриш лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилганини мамнуният билан қайд этди. Бугун Қашқадарё вилоятининг Нишон туманида қуввати 400 мегаватт бўлган янги электр станциясини ишга тушириш маросими бўлди.
Икки томонлама "йўл харитаси"га мувофиқ "яшил" энергетика соҳасида, жумладан, газ тақсимлаш тизимларини модернизация қилиш, биогаз станцияларини қуриш, саноат зоналарини энергия билан барқарор таъминлаш ва бошқа истиқболли лойиҳалар муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана рассмотрел перспективные планы сотрудничества с компанией «Aksa Enerji»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял председателя турецкой компании «Aksa Enerji» Джемиля Казанчи.
Были рассмотрены вопросы развития взаимовыгодного сотрудничества с этой компанией, ее планы по участию в проектах расширения и технологической модернизации энергетической отрасли Узбекистана.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил плодотворную деятельность турецкой компании в нашей стране, совместно с которой были успешно реализованы проекты строительства современных электростанций в Ташкентской и Бухарской областях общей мощностью 740 мегаватт. Сегодня состоялась церемония запуска новой электростанции мощностью 400 мегаватт в Нишанском районе Кашкадарьинской области.
Обсуждены перспективные проекты в сфере «зеленой» энергетики, включая модернизацию газораспределительных систем, строительство биогазовых станций, устойчивое энергоснабжение промышленных зон и другие в соответствии с двусторонней «дорожной картой».