Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 декабрь куни Санкт-Петербург шаҳрида МДҲ давлатлари раҳбарларининг норасмий учрашувида иштирок этди.
Тадбирда Россия Президенти Владимир Путин, Беларусь Президенти Александр Лукашенко, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ҳам қатнашди.
Учрашувда 2024 йилдаги биргаликдаги ишларнинг асосий якунлари сарҳисоб қилинди ва кўп томонлама ҳамкорликнинг келгуси йилга мўлжалланган устувор вазифалари кўриб чиқилди.
Минтақа ичида савдо ва кооперацияни, энг аввало, ўзаро савдодаги тўсиқларни янада бартараф этиш орқали кенгайтириш бўйича қўшма чора-тадбирларни ишлаб чиқиш муҳимлиги қайд этилди.
Кўп қиррали шерикликни янги йўналишларда ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди. Муҳандислик мактабларини ташкил этиш, интернет технологиялари, катта маълумотлар индустрияси, креатив иқтисодиёт, "яшил" энергетика ва тинч атом соҳасини ривожлантириш, рақамли ечимларни жорий этиш шулар жумласидан.
Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик ҳамда умумий таҳдид ва хатарларга қарши курашда МДҲ доирасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги долзарб масалалар ҳам муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана принял участие в неформальной встрече глав государств СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 декабря принял участие в неформальной встрече глав государств СНГ в городе Санкт-Петербурге.
В мероприятии участвовали Президент России Владимир Путин, Президент Беларуси Александр Лукашенко, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
В ходе встречи были подведены основные итоги совместной работы в 2024 году и рассмотрены приоритетные задачи многостороннего сотрудничества на предстоящий год.
Подчеркнута важность выработки совместных мер по расширению внутрирегиональной торговли и кооперации, прежде всего за счет дальнейшего упразднения барьеров во взаимной торговле.
Состоялся обмен мнениями о перспективах развития многопланового партнёрства в новых направлениях. Речь идет о создании инженерных школ, развитии интернет-технологий, индустрии больших данных, креативной экономики, «зеленой» энергетики и мирного атома, внедрении цифровых решений.
Также обсуждены актуальные вопросы региональной и международной повестки, расширения практического сотрудничества в рамках СНГ в борьбе с общими вызовами и угрозами.