Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 декабрь куни Санкт-Петербург шаҳрида МДҲ давлатлари раҳбарларининг норасмий учрашувида иштирок этди.
Тадбирда Россия Президенти Владимир Путин, Беларусь Президенти Александр Лукашенко, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ҳам қатнашди.
Учрашувда 2024 йилдаги биргаликдаги ишларнинг асосий якунлари сарҳисоб қилинди ва кўп томонлама ҳамкорликнинг келгуси йилга мўлжалланган устувор вазифалари кўриб чиқилди.
Минтақа ичида савдо ва кооперацияни, энг аввало, ўзаро савдодаги тўсиқларни янада бартараф этиш орқали кенгайтириш бўйича қўшма чора-тадбирларни ишлаб чиқиш муҳимлиги қайд этилди.
Кўп қиррали шерикликни янги йўналишларда ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди. Муҳандислик мактабларини ташкил этиш, интернет технологиялари, катта маълумотлар индустрияси, креатив иқтисодиёт, "яшил" энергетика ва тинч атом соҳасини ривожлантириш, рақамли ечимларни жорий этиш шулар жумласидан.
Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик ҳамда умумий таҳдид ва хатарларга қарши курашда МДҲ доирасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги долзарб масалалар ҳам муҳокама қилинди.

On December 25, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in an informal meeting of the CIS heads of state in the city of St. Petersburg.
The event was attended by President of Russia Vladimir Putin, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kazakhstan Kasym-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, President of Tajikistan Emomali Rahmon and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
In the course of the meeting the main results of joint work in 2024 were summarized and priority tasks of multilateral cooperation for the coming year were considered.
The importance of developing joint measures to expand intra-regional trade and cooperation was emphasized, primarily through further elimination of barriers to mutual trade.
Opinions were exchanged on the prospects for the development of multifaceted partnership in new areas. These include the creation of engineering schools, development of Internet technologies, big data industry, creative economy, green energy and peaceful atom, implementation of digital solutions.
Topical issues of the regional and international agenda, expansion of practical cooperation within the CIS in the fight against common challenges and threats were also discussed.