Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаённинг таклифига биноан расмий ташриф билан Абу-Даби шаҳрида бўлиб турибди.
Бугун, 14 январь куни давлатимиз раҳбари "Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги" халқаро саммитининг очилиш маросимида ҳамда барқарор ривожланиш соҳасида Шайх Зоид номидаги мукофотни топшириш маросимида иштирок этди.
Тадбирда Амирликлар Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Малайзия Бош вазири Анвар Иброҳим, Нигерия Президенти Бола Тинубу, Руанда Президенти Пол Кагаме, Сейшел ороллари Президенти Уовел Рамкалаван, Уганда Президенти Ёвери Мусевени ҳамда бошқа хорижий давлат ва ҳукуматлар раҳбарлари ҳам қатнашдилар.
Олий мартабали меҳмонларни БАА раҳбари кутиб олгач, биргаликда суратга тушилди.
Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги - бу 2008 йилда БАА ҳукумати ва "Masdar" компанияси томонидан барқарор ривожланиш соҳасидаги глобал муаммоларни ҳал этиш учун ташкил этилган халқаро платформадир. Форумнинг мақсади жаҳонда барқарор тараққиётни жадаллаштириш, иқтисодий, ижтимоий ва экологик ривожланишга кўмаклашиш, озиқ-овқат ва сув хавфсизлигини таъминлаш, энергия тежамкорлиги ва карбонсизлантиришни илгари суришдан иборат.
Бу галги саммит кун тартибига "яшил" иқтисодиёт соҳасида барқарор тараққиётни таъминлаш, инновациялар ва янги технологияларни жорий этиш, энергетика ва озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари киритилган.
Форум доирасида Амирликлар асосчиси – марҳум Шайх Зоид Ол Наҳаён номи билан аталувчи барқарор ривожланиш соҳасидаги ютуқлар учун мукофот билан тақдирлаш маросими ҳам ўтказилади. Бу галги мукофотнинг "Глобал ўрта мактаблар" номинациясида Тошкент шаҳридаги Президент мактаби ғолиб деб топилди.
Мукофотни Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён топширди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев мактаб вакиллари билан учрашиб, уларни ғалаба билан қизғин табриклади.

At the invitation of President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed Al Nahyan, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev is paying an official visit to Abu Dhabi.
Today on January 14, the Head of our state took part in the opening ceremonies of the International Summit “Abu Dhabi Sustainability Week” and awarding of the Sheikh Zayed Sustainability Prize.
President of the Emirates Sheikh Mohamed Al Nahyan, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, Prime Minister of Malaysia Anwar Ibrahim, President of Nigeria Bola Tinubu, President of Rwanda Paul Kagame, President of Seychelles Wavel Ramkalawan, President of Uganda Yoweri Museveni, as well as heads of state and government of other foreign countries also participated in the event.
A joint photo session was held after the UAE Head of State welcomed the distinguished guests.
Abu Dhabi Sustainability Week is a global platform established in 2008 by the UAE Government and “Masdar” to address the world's sustainable development challenges. The forum aims to contribute to accelerating sustainable development in the world, economic, social and environmental progress, ensuring food and water security, promoting energy conservation and decarbonization.
The agenda of the current summit includes the issues of ensuring sustainable development, promoting innovations and new technologies in the field of green economy, strengthening regional cooperation in the field of energy and food security.
As part of the forum, an award ceremony is held to recognize achievements in the field of sustainable development with an award named after the late Emirati founding father Sheikh Zayed Al Nahyan. This year, the Presidential School in the city of Tashkent was announced the winner in the Global High Schools category of the award.
The award was presented by the President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.
President Shavkat Mirziyoyev met with the school representatives and warmly congratulated them on the victory.