Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаённинг таклифига биноан расмий ташриф билан Абу-Даби шаҳрида бўлиб турибди.
Бугун, 14 январь куни давлатимиз раҳбари "Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги" халқаро саммитининг очилиш маросимида ҳамда барқарор ривожланиш соҳасида Шайх Зоид номидаги мукофотни топшириш маросимида иштирок этди.
Тадбирда Амирликлар Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Малайзия Бош вазири Анвар Иброҳим, Нигерия Президенти Бола Тинубу, Руанда Президенти Пол Кагаме, Сейшел ороллари Президенти Уовел Рамкалаван, Уганда Президенти Ёвери Мусевени ҳамда бошқа хорижий давлат ва ҳукуматлар раҳбарлари ҳам қатнашдилар.
Олий мартабали меҳмонларни БАА раҳбари кутиб олгач, биргаликда суратга тушилди.
Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги - бу 2008 йилда БАА ҳукумати ва "Masdar" компанияси томонидан барқарор ривожланиш соҳасидаги глобал муаммоларни ҳал этиш учун ташкил этилган халқаро платформадир. Форумнинг мақсади жаҳонда барқарор тараққиётни жадаллаштириш, иқтисодий, ижтимоий ва экологик ривожланишга кўмаклашиш, озиқ-овқат ва сув хавфсизлигини таъминлаш, энергия тежамкорлиги ва карбонсизлантиришни илгари суришдан иборат.
Бу галги саммит кун тартибига "яшил" иқтисодиёт соҳасида барқарор тараққиётни таъминлаш, инновациялар ва янги технологияларни жорий этиш, энергетика ва озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари киритилган.
Форум доирасида Амирликлар асосчиси – марҳум Шайх Зоид Ол Наҳаён номи билан аталувчи барқарор ривожланиш соҳасидаги ютуқлар учун мукофот билан тақдирлаш маросими ҳам ўтказилади. Бу галги мукофотнинг "Глобал ўрта мактаблар" номинациясида Тошкент шаҳридаги Президент мактаби ғолиб деб топилди.
Мукофотни Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён топширди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев мактаб вакиллари билан учрашиб, уларни ғалаба билан қизғин табриклади.

Президент Узбекистана принял участие в открытии саммита «Неделя устойчивого развития Абу-Даби»
По приглашению Президента Объединенных Арабских Эмиратов Шейха Мухаммада Аль Нахайяна Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев пребывает в городе Абу-Даби с официальным визитом.
Сегодня, 14 января глава нашего государства принял участие в церемониях открытия Международного саммита «Неделя устойчивого развития Абу-Даби» и награждения Премией Шейха Заида в области устойчивого развития.
В мероприятии также участвовали Президент Эмиратов Шейх Мухаммад Аль Нахайян, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим, Президент Нигерии Бола Тинубу, Президент Руанды Пол Кагаме, Президент Сейшельских Островов Уовел Рамкалаван, Президент Уганды Йовери Мусевени, а также главы государств и правительств других зарубежных стран.
После приветствия высоких гостей главой ОАЭ состоялось совместное фотографирование.
Неделя устойчивого развития Абу-Даби – это глобальная платформа, созданная в 2008 году правительством ОАЭ и компанией «Masdar» для решения мировых проблем в области устойчивого развития. Цель форума – содействие ускорению устойчивого развития в мире, экономическому, социальному и экологическому прогрессу, обеспечению продовольственной и водной безопасности, продвижению энергосбережения и декарбонизации.
В повестку нынешнего саммита включены вопросы обеспечения устойчивого развития, продвижения инноваций и новых технологий в сфере «зеленой» экономики, укрепления регионального сотрудничества в области энергетической и продовольственной безопасности.
В рамках форума проводится церемония награждения за достижения в области устойчивого развития премией имени покойного отца-основателя Эмиратов Шейха Заида Аль Нахайяна. В этом году победителем в номинации «Глобальные средние школы» премии объявлена Президентская школа в городе Ташкенте.