Ҳурматли анжуман иштирокчилари!
Авваламбор, ушбу саммитга таклиф қилганлари учун азиз биродарим, Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён Аъло Ҳазратларига самимий миннатдорлик изҳор этаман.
Нуфузи йил сайин ошиб бораётган “Абу-Даби Барқарор ривожланиш ҳафталиги” Амирликларнинг жадал тараққиёт, инновациялар, “яшил” иқтисодиёт ва минтақавий боғлиқликни ривожлантириш бўйича халқаро мулоқот марказларидан бирига айланиб бораётганининг ўзига хос ифодасидир.
Бу гўзал диёрда “COP-28” – Жаҳон иқлим саммити ғоят сермаҳсул ва муваффақиятли ўтгани ҳам бунинг яна бир яққол тасдиғидир.
Бугунги кунда энергетика манбаларини диверсификация қилиш, уларнинг балансида углеводород улушини кескин камайтириш – иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш, барқарор ривожланиш ва глобал хавфсизликни таъминлашнинг асосий шартидир.
Янги Ўзбекистоннинг стратегик мақсади – экологик барқарорликни таъминлаш, иқтисодий ўсишнинг ресурслар тежамкорлигига асосланган “яшил” ривожланиш моделига ўтишдир.
Шу боис 2025 йилни Ўзбекистонда “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил” иқтисодиёт йили” деб эълон қилдик.
Кам углеродли ривожланиш бўйича узоқ муддатли стратегия ва “яшил” молиялаштириш миллий дастурини ишлаб чиқдик. Инвестиция лойиҳаларида “яшил” компонентларни келгуси беш йилда 50 фоизгача кўпайтирамиз.
Шунингдек, Зарарли газларни мониторинг қилиш ва Миллий эмиссия савдо тизимларини жорий этамиз. 2030 йилгача зарарли чиқиндиларни 35 фоизга қисқартириш ва бу мажбуриятни доимий ошириб боришни режа қилганмиз.
“Яшил макон” дастури доирасида шаҳарлар ҳудудларининг камида 30 фоизи кўкаламзор майдонларга айлантирилади. Қишлоқ хўжалигида сув тежовчи технологияларни 100 фоиз татбиқ этиш бўйича тизимли ишлар қиляпмиз.
Тез суръатларда ўсиб бораётган иқтисодиётимизнинг энергетикага бўлган талабини тўлиқ қондириш учун биз “яшил” қувватларни жадал ривожлантиряпмиз.
Ўтган 5 йилда энергетика соҳасига қарийб 20 миллиард доллар хорижий инвестициялар жалб қилинди ва 9,6 гигаватт замонавий энергия қувватлари ишга туширилди. Жумладан, 3,5 гиваттли 14 та қуёш, шамол электр станциялари ва 300 мегаваттли 2 та сақлаш тизимлари ишга туширилди.
Ҳозирда хорижий ҳамкорлар билан қиймати 26 миллиард доллардан зиёд ва умумий қуввати 24 гигаватт бўлган 50 дан ортиқ йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. 2030 йилга қадар мамлакатимизда қайта тикланувчи энергия улушини 54 фоизга етказишни режа қилганмиз.
Бугунги кунда “яшил” тараққиёт Ўзбекистонда умуммиллий ҳаракат даражасига кўтарилди.
Мазкур йўналишда минтақавий ҳамкорликни янада кучайтириб, Марказий Осиёни “яшил” иқтисодий ривожланиш ва “тоза энергия” марказларидан бирига айлантириш ниятидамиз.
Қадимги Буюк ипак йўлини ўзаро энергетик боғлиқлик орқали тиклаш йўлида ҳам илк қадамларни ташладик. Яқинда “COP-29” доирасида қозоғистонлик ва озарбайжонлик ҳамкорларимиз билан имзоланган кўп томонлама битим Европага “яшил” энергияни экспорт қилиш имкониятини беради.
Шуни алоҳида қайд этмоқчиманки, “яшил” энергия соҳасида Бирлашган Араб Амирликлари бизнинг ишончли ва стратегик ҳамкоримиздир. Сўнгги йилларда Амирликлар билан инвестициялар портфели 26 миллиард доллардан ошди. Улар орасида қайта тикланувчи энергетика лойиҳалари асосий локомотив бўлмоқда.
Бугунги глобал саммит ташкилотчиси – “Masdar” компанияси билан умумий қуввати 1,5 гигаватт бўлган 5 та электр энергия объектини ишга туширдик. Яна 1,6 гигаваттга тенг 3 та генерация лойиҳаси ва қарийб 520 мегаватт соат энергия сақлаш тизимлари барпо этилади.
Бу каби лойиҳаларни Амирликларнинг бошқа етакчи компаниялари ҳамда Саудия Арабистони, Қатар, Туркия, Хитойлик шерикларимиз билан ҳам амалга оширяпмиз.
Биз Марказий Осиёнинг қуёш, сув, шамол энергияси ҳамда “яшил” водородни ишлаб чиқариш бўйича улкан салоҳиятини биргаликда ривожлантиришдан манфаатдормиз.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, фақат Ўзбекистоннинг ўзида 500 гигаватт қуёш, 100 гигаватт шамол ва 10 гигаватт гидроэнергетика ишлаб чиқариш салоҳияти мавжуд.
Минтақамиз улкан уран ва ўта муҳим стратегик хомашё захираларига бой. Бу йўналишда ҳар бир хорижий ҳамкоримизга барча қулай шарт-шароитларни яратиб беришга тайёрмиз.
Анжуманимизда иштирок этаётган нуфузли илмий марказлар, эксперт ва олимларни Тошкентда очилган “Яшил” университет билан тадқиқотлар ва инновация дастурларини амалга оширишда фаол ҳамкорликка чақирамиз.
Мазкур Университет негизида Ер деградацияси ва чўлланишга қарши кураш бўйича халқаро илмий тадқиқот тармоғини яратишни таклиф этмоқчиман.
Шу билан бирга, биз Дубай ва Бокуда бўлиб ўтган “COP-28” ва “COP-29” саммитлари ва халқаро форумларда глобал иқлим ўзгаришларининг салбий оқибатларини бартараф этиш учун Иқлим туфайли йўқотиш ва зарарларни баҳолаш бўйича халқаро марказни таъсис этиш, дарё экотизимлари хавфсизлигини таъминлаш, Сув тежовчи технологиялар минтақавий хабини ташкил қилиш, Ўсимликлар генетик ресурслари банкини яратиш ташаббусларини илгари сурдик ва барча ҳамкорларимиз билан амалий ишларни бошлашга тайёрмиз.
Жорий йил Ўзбекистонда ўтиши режалаштирилган Марказий Осиёнинг глобал иқлим муаммоларига бағишланган конференцияда умумминтақавий Яшил тараққиёт концепциясини тақдим этамиз.
Шунингдек, 15 май – Халқаро иқлим кунида Оролбўйи минтақасида бўладиган Рақамли “яшил” ташаббуслар глобал ёшлар фестивалига вакилларингизни таклиф этамиз.
Ҳурматли дўстлар!
Янги Ўзбекистон барқарор ривожланиш ва “яшил” тараққиёт йўлида бутун дунёга очиқдир ва барчангизни кенг кўламли амалий ҳамкорликка чақирамиз.

Distinguished participants of the forum!
First of all, I would like to extend my sincere gratitude to my dear brother, His Highness Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, the President of the United Arab Emirates, for his kind invitation to this summit.
Ever-growing profile of the Abu Dhabi Sustainability Week proves that the Emirates has become one of the centers of international dialogue on sustainable development, innovations, green economy and regional connectivity.
Another vivid evidence is the fact that this beautiful country has successfully and productively hosted the World Climate Summit COP28.
Today, energy diversification and the drastic reduction of hydrocarbons’ share in the energy mix are the key factors in mitigating the consequences of climate change, ensuring sustainable development and global security.
The strategic goal of the New Uzbekistan is to ensure environmental stability and transition to a resource-efficient green economic development model.
It is therefore that we have declared the year 2025 as the “Year of Environmental Protection and Green Economy” in Uzbekistan.
We have developed a long-term Low-Carbon Development Strategy and a National Green Finance Program. We will increase the share of green components in investment projects up to 50 percent in the next five years.
We will also introduce Measurement, Reporting and Verification System and National Emissions Trading System. By 2030, we intend to reduce greenhouse emissions by 35 percent and continuously increase this commitment.
As part of the Green Space Program, at least 30 percent of urban areas will be transformed into green spaces. We are systemically working to increase introduction of water-saving technologies in agriculture to 100 percent.
We are rapidly increasing our green capacity to fully satisfy the energy needs of our fast-growing economy.
Over the past 5 years, we have attracted almost $20 billion of foreign investment into energy sector and built 9,6 gigawatts new energy capacity. For instance, 14 solar and wind power plants with 3,5 gigawatts capacity, as well as 2 energy storage systems with 300 megawatts capacity have been commissioned.
More than 50 major projects with 24 gigawatts energy capacity and worth over $26 billion are underway with foreign partners. By 2030, we plan to increase the share of renewable energy in our country to 54 percent.
Today, the green development has reached the level of a nationwide movement in Uzbekistan.
We are committed to strengthening regional cooperation in this sector and turning Central Asia into one of the centers of green development and clean energy.
We have also taken the initial steps in revitalizing the ancient Great Silk Road through energy connectivity. Recently, during COP29 summit we signed the multilateral agreement with our partners from Kazakhstan and Azerbaijan, which will enable us to export green energy to Europe.
I would like to underline that the United Arab Emirates is our reliable and strategic partner in green energy. In recent years, the investment portfolio with the Emirates has exceeded $26 billion. Among them, renewable energy projects are the main driver.
Together with the organizer of today's global summit, the Masdar company, we have put into operation 5 power generation facilities with a total capacity of 1,5 gigawatts. Three additional 1,6 gigawatt generation projects and a 520 megawatt-hour energy storage facilities are on the pipeline.
We are also implementing similar projects with other leading Emirati companies and our partners from Saudi Arabia, Qatar, Turkiye and China.
Dear participants of the forum!
We are interested in jointly realizing Central Asia's enormous potential in the solar, water, wind energy, and green hydrogen.
According to preliminary estimates, Uzbekistan alone has the potential to generate 500 gigawatts of solar, 100 gigawatts of wind and 10 gigawatts of hydropower.
Our region is also rich in uranium and other key strategic raw materials. In this direction, we are ready to provide all favorable conditions for every our foreign partners.
We invite prestigious research centers, experts and scientists participating in this forum to actively cooperate in the implementation of research and innovation programs with the Green University established in Tashkent.
I also propose to establish on the basis of this University an International Research Network for Combating Land Degradation and Desertification.
Moreover, at the COP28 and COP29 summits in Dubai and Baku and international forums we put forward initiatives to mitigate the consequences of global climate change, namely to establish an International Center for Climate Loss and Damage Assessment, to ensure the safety of river ecosystems, set up a Regional Hub for Water-Saving Technologies and a Plant Genetic Resources Bank. We are ready to start practical work with all of our partners.
We will present the Regional Green Development Concept at the Central Asia Climate Change Conference to be held in Uzbekistan this year.
We also invite your representatives to the Global Youth Digital Green Initiatives Festival that will take place in the Aral Sea region on the International Climate Day - May 15.
The New Uzbekistan is open to the world for sustainable and green development, and we invite you all to large-scale practical cooperation.