Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 январь куни Абу-Даби шаҳрига ташрифи доирасида Бирлашган Араб Амирликлари инвестициялар вазири, "ADQ" холдинги бош ижрочи директори Муҳаммад Ҳасан ал-Сувайдий бошчилигидаги ушбу мамлакат етакчи компаниялари делегацияси билан учрашув ўтказди.
Учрашувда “AD Ports Group” компанияси раҳбари Муҳаммад Жума ал-Шамисий, “Tadweer” раҳбари Али ал-Даҳерий, “Plenary Group” раҳбари Мустафо Фахур ва “DUCAB” раҳбари Муҳаммад ал-Кураший иштирок этди.
Ушбу компаниялар ўз соҳаларида жаҳон етакчиларидан бири бўлиб, уларнинг жами активлари 200 миллиард доллардан зиёдни ташкил этади.
Юқори технологик тармоқларда амалий ҳамкорликни ривожлантириш ва инвестиция портфелини кенгайтириш имкониятлари кўриб чиқилди.
БАА билан иқтисодиётнинг турли йўналишларида шериклик жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди. Инвестицияларни илгари суриш, саноат ва илғор технологияларни ривожлантириш бўйича қўшма чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Ҳар бир компания билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш бўйича навбатдаги қадамлар белгиланди. Инфратузилмани ривожлантириш, шаҳарсозлик, энергетика, транспорт ва логистика, тоғ-кон саноати, электротехника, коммунал хўжалиги ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳалар ҳақида сўз юритилди.
Инновацион технологияларни жорий этиш, нодир металл конларини ўзлаштириш, минтақавий темир йўлларни ривожлантириш ва "қуруқ" портлар барпо этиш, кабель маҳсулотларини ишлаб чиқариш лойиҳаларини жадаллаштириш, таълим ва тиббиёт соҳаларида ДХШ лойиҳаларини илгари суриш юзасидан келишувларга эришилди.
Учрашув якунида амалий ҳамкорликнинг барча йўналишлари бўйича "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.

On January 14, within the framework of the visit agenda in Abu Dhabi President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with a delegation of leading companies of the United Arab Emirates headed by the UAE's Minister of Investment, Chief Executive Officer of “ADQ” holding Mohamed Hassan Alsuwaidi.
The meeting was attended by the heads of AD Ports Group Mohamed Juma Al Shamisi, Tadweer Ali Al Dhaheri, Plenary Group Moustafa Fahour and DUCAB Mohammed Al Qurashi.
These companies are among the world leaders in their respective industries with total assets exceeding $200 billion.
Opportunities to expand practical cooperation and increase investment portfolio in high-tech industries were discussed.
The intensively developing partnership with the UAE in various economic aspects was noted with great satisfaction. Joint measures are taken to promote investments, development of industry and advanced technologies.
Further steps have been outlined to expand mutually beneficial cooperation with each company. These include joint projects in the areas of infrastructure development, urban planning, energy, transportation and logistics, mining, electrical engineering, public utilities and others.
Agreements were reached to accelerate implementation of projects on introducing innovative technologies, developing rare-earth metal deposits, developing regional railroads and creating “dry” ports, producing cable products, promoting PPP projects in the field of education and medicine.