Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Кувайт Давлати Амири Шайх Мишъал ас-Сабоҳ 17 февраль куни Ал-Кувайт шаҳридаги "Ал-Баян" саройида тор доирада учрашув ҳамда расмий делегациялар аъзолари иштирокида музокара ўтказдилар.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари кўрсатилаётган самимий қабул ва юксак эътибор учун Амирга миннатдорлик билдириб, Кувайт етакчиси ва дўст халқини яқинлашиб келаётган миллий байрамлар билан дилдан қутлади.
Ўзбекистон билан Кувайт ўртасидаги дўстлик ва кўп қиррали шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Президентимиз Кувайтда муваффақиятли амалга оширилаётган, мақсад ва вазифалари Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясининг узоқ муддатли устувор йўналишларига ҳамоҳанг бўлган "Нигоҳ 2035" давлат дастурини алоҳида қайд этди.
Фаол сиёсий мулоқотлар ва идоралараро алмашинувлар, ўзаро товар айирбошлаш ва инвестициялар ҳажми барқарор ортиб бораётгани мамнуният билан таъкидланди.
Ўтган йили Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши самарали ўтказилди, қатор муҳим ишбилармонлик тадбирлари ташкил этилди.
Савдо-иқтисодий, инвестициявий, инновацион ва молиявий-техник соҳалардаги ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
"Яшил" энергетика, саноат кооперацияси, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, инфратузилма, шаҳарсозлик, соғлиқни сақлаш, туризм соҳалари амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида белгиланди.
Қўшма лойиҳаларни илгари суриш мақсадида Инвестиция платформаси ва Ишбилармонлар кенгаши каби механизмларни йўлга қўйиш, шунингдек, Ал-Кувайт шаҳрида савдо уйини очиш бўйича келишувга эришилди.
Янги шериклик дастури доирасида Кувайт араб иқтисодий тараққиёт фонди билан лойиҳалар портфелини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Кувайтда маданият ва туризм ҳафталикларини ўтказиш, икки мамлакат вакилларининг санъат, мусиқа, кино, таълим ва спорт соҳаларидаги маданий-гуманитар тадбирларда фаол иштирок этишига кўмаклашишга келишиб олинди.
Учрашувда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Қўшилмаслик ҳаракати ва бошқа нуфузли тузилмалар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Жорий йил май ойида Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган "Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" мулоқоти саммитига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича қўшма чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Етакчилар халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Музокаралар якунида икки давлат раҳбарлари кенг қамровли шерикликни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қарор қилдилар.
Музокаралар якунида Ўзбекистон Президенти Кувайт Амирини мамлакатимизга ташриф билан келишга таклиф этди.

Leaders of Uzbekistan and Kuwait agree to develop a comprehensive partnership
On February 17 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Emir of the State of Kuwait Sheikh Meshal Al-Sabah held a bilateral meeting and negotiations with the participation of members of official delegations at the Al-Bayan Palace in the city of Al Kuwait.
At the beginning of the conversation, the Head of our state expressed sincere gratitude to the Emir for the warm welcome and high attention, warmly congratulating the leader and friendly people of Kuwait on the upcoming national holidays.
Issues of further developing and strengthening Uzbek-Kuwaiti relations of friendship and multifaceted partnership have been discussed.
The President of Uzbekistan highlighted the successful implementation of the state program “Vision 2035” in Kuwait, the goals and objectives of which are consonant with the long-term priorities of the New Uzbekistan Development Strategy.
Intensive political contacts and interagency exchanges, steady growth of mutual trade turnover and investments have been noted with satisfaction.
Last year, the first meeting of the Intergovernmental Commission was fruitfully held, and a number of significant business events were organized.
Special attention was paid to the issues of interaction in trade and economic, investment, innovation and financial-technical spheres.
The priority areas of practical cooperation are defined to be: “green” energy, industrial cooperation, agriculture, transportation and logistics, infrastructure, urban development, health care, tourism.
In order to promote joint projects, it was agreed to establish such mechanisms as the Investment Platform and the Business Council, as well as to open a trading house in the city of Al Kuwait.
Special attention was paid to expanding the portfolio of projects with the Kuwait Fund for Arab Economic Development within the framework of the new Partnership Program.
In addition, it was agreed to hold cross cultural and tourism weeks in Uzbekistan and Kuwait, actively promote the participation of representatives of the two countries in cultural and humanitarian events in the field of art, music, cinema, education and sports.
During the meeting, the importance of continuing mutual support within the framework of the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Shanghai Cooperation Organization, the Non-Aligned Movement and other authoritative structures was stressed.
Joint measures on preparation and holding of the upcoming summit of the “Central Asia - Gulf Cooperation Council” dialogue scheduled for May this year in Samarkand were discussed.
The leaders also exchanged views on topical aspects of the international and regional agenda.
Following the talks, the two heads of state made a decision to develop and strengthen the comprehensive partnership.
In the conclusion of the talks, the President of Uzbekistan invited the Emir of Kuwait to pay a visit to our country.