Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Кувайтга ташрифи доирасида ўзи учун ажратилган қароргоҳда ушбу мамлакат Бош вазири вазифасини бажарувчи, ички ишлар вазири Шайх Фаҳд ас-Сабоҳ бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда Кувайт томонидан молия ва инвестициялар вазири Нура Сулаймон ал-Фассам, савдо ва саноат вазири Халифа Абдулла ал-Аскар ҳамда Инвестиция агентлиги директори Шайх Сауд ас-Сабоҳ ҳам иштирок этди.
Бугун бўлиб ўтган олий даражадаги музокаралар якунида эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Икки давлат раҳбарларининг Ўзбекистон-Кувайт муносабатларини кенг қамровли шериклик даражасига олиб чиққан учрашуви самарали бўлгани катта мамнуният билан қайд этилди.
"Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" саммитида иштирок этиш учун Кувайт Амирининг Ўзбекистонга бўлажак ташрифига биргаликда тайёргарлик кўриш муҳимлиги қайд этилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий алоқаларни ривожлантириш устувор вазифа сифатида белгиланди.
Шу нуқтаи назардан, Қўшма инвестиция платформаси ва Ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги, логистика ва транспорт, гидроэнергетика, инфратузилма, соғлиқни сақлаш, фармацевтика ва бошқа тармоқлардаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
"Йўл харитаси"га киритилган кооперация дастурлари ва лойиҳаларини илгари суриш мақсадида фаол мулоқотлар ва ўзаро ташрифларни ташкил этишга келишиб олинди.

Президент Узбекистана принял главу Правительства Кувейта
17 февраля в рамках программы пребывания в Кувейте Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции принял делегацию во главе с исполняющим обязанности Премьер-министра, министром внутренних дел страны Шейхом Фахдом ас-Сабахом.
Кувейтская сторона на встрече была также представлена министром финансов и инвестиций Нурой Сулейман аль-Фассам, министром торговли и промышленности Халифом Абдаллой аль-Аскаром и директором Инвестиционного агентства Шейхом Саудом ас-Сабахом.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых по итогам прошедших сегодня переговоров на высшем уровне.
Выражено глубокое удовлетворение плодотворными результатами состоявшейся встречи лидеров двух государств, которая вывела узбекско-кувейтские отношения на уровень всеобъемлющего партнерства.
Отмечена важность совместной подготовки к предстоящему визиту Эмира Кувейта в Узбекистан для участия в саммите «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
В качестве приоритетной задачи обозначено развитие торгово-экономических и инвестиционных связей.
В данном контексте отмечена важность создания Совместной инвестиционной платформы и Делового совета, а также поддержки и продвижения проектов в таких отраслях, как сельское хозяйство, логистика и транспорт, гидроэнергетика, инфраструктура, здравоохранение, фармацевтика и других.
Достигнута договоренность об организации активных контактов и взаимных визитов в целях продвижения совместных программ и проектов кооперации, включенных в «дорожную карту».