Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Кувайтга ташрифи доирасида ўзи учун ажратилган қароргоҳда ушбу мамлакат Бош вазири вазифасини бажарувчи, ички ишлар вазири Шайх Фаҳд ас-Сабоҳ бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда Кувайт томонидан молия ва инвестициялар вазири Нура Сулаймон ал-Фассам, савдо ва саноат вазири Халифа Абдулла ал-Аскар ҳамда Инвестиция агентлиги директори Шайх Сауд ас-Сабоҳ ҳам иштирок этди.
Бугун бўлиб ўтган олий даражадаги музокаралар якунида эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Икки давлат раҳбарларининг Ўзбекистон-Кувайт муносабатларини кенг қамровли шериклик даражасига олиб чиққан учрашуви самарали бўлгани катта мамнуният билан қайд этилди.
"Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" саммитида иштирок этиш учун Кувайт Амирининг Ўзбекистонга бўлажак ташрифига биргаликда тайёргарлик кўриш муҳимлиги қайд этилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий алоқаларни ривожлантириш устувор вазифа сифатида белгиланди.
Шу нуқтаи назардан, Қўшма инвестиция платформаси ва Ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги, логистика ва транспорт, гидроэнергетика, инфратузилма, соғлиқни сақлаш, фармацевтика ва бошқа тармоқлардаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
"Йўл харитаси"га киритилган кооперация дастурлари ва лойиҳаларини илгари суриш мақсадида фаол мулоқотлар ва ўзаро ташрифларни ташкил этишга келишиб олинди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with a delegation headed by acting Prime Minister and Minister of Interior Sheikh Fahad al-Sabah at the residence allocated for him on February 17 as part of his program of stay in Kuwait.
The Kuwaiti side was also represented at the meeting by Minister of Finance and Investment Noura Sulaiman Al-Fassam, Minister of Commerce and Industry Khalifa Abdullah Al-Askar and Director of the Investment Agency Sheikh Saoud Al-Sabah.
Practical implementation of the agreements reached at the end of the summit talks held today was discussed.
Deep satisfaction was expressed over the fruitful results of the meeting between the leaders of the two states, which has brought Uzbek-Kuwaiti relations to the level of comprehensive partnership.
Joint preparations for the upcoming visit of the Emir of Kuwait to Uzbekistan to participate in the summit “Central Asia - Cooperation Council for the Arab States of the Gulf” have been emphasized.
The development of trade-economic and investment ties was identified as a priority task.
In this context, the creation of a Joint Investment Platform and Business Council, as well as support and promotion of projects in such sectors as agriculture, logistics and transportation, hydropower, infrastructure, healthcare, pharmaceuticals and others have been pointed out.
An agreement was reached to organize active contacts and mutual visits to promote joint programs and cooperation projects included in the roadmap.