Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 февраль куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Саудия Арабистони Подшоҳлиги ҳаж ва умра ишлари вазири Тавфиқ бин Фавзон ар-Рабиа бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон Ол Сауд ва Валиаҳд, мамлакат Бош вазири Муҳаммад Ол Сауднинг саломи ва самимий тилакларини етказди. Вазир, шунингдек, Подшоҳнинг кўп миллатли Ўзбекистон халқига ҳадяси – муқаддас Каъба ёпинчиғи кисванинг бир парчасини топширди.
Ўзбекистон етакчиси, ўз навбатида, Саудия Арабистони раҳбариятига бебаҳо туҳфа ҳамда зиёратчиларимизнинг мусулмон дунёси марказлари - Макка ва Мадинада бўлиши учун яратилган имкониятлар ва қулай шароитлар учун чуқур миннатдорлик билдирди. Биргина ўтган йилнинг ўзида 800 мингдан зиёд фуқароларимиз Умра зиёратини, 15 минг нафари Ҳаж ибодатини адо этди.
Суҳбат чоғида ўзбекистонлик зиёратчиларга шарт-шароитлар ва кўрсатилаётган хизматлар сифатини янада яхшилаш, уларнинг Саудия Арабистонига ташрифи хавфсиз ва қулай бўлишини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

On February 19 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the Kingdom of Saudi Arabia headed by Tawfiq Bin Fawzan al-Rabiah, Minister of Hajj and Umrah.
In the beginning of the meeting, the high guest passed to the Head of our state sincere greetings and warm wishes from the King of Saudi Arabia Salman Al Saud and Crown Prince, Prime Minister of this country Mohammed Al Saud. The minister also presented the King's gift to the multi-ethnic people of Uzbekistan - a part of the sacred covering of Kaaba kiswa.
In turn, the Leader of Uzbekistan expressed deep gratitude to the leadership of Saudi Arabia for the invaluable gift, as well as the opportunities and favorable conditions created for the stay of our pilgrims in the centers of the Muslim world - Mecca and Madinah. Last year alone, more than 800 thousand of our citizens performed Umrah and 15 thousand - Hajj.
In the course of the conversation, special attention was paid to further improving the conditions and quality of services provided to pilgrims from Uzbekistan, ensuring their safe and comfortable stay on the territory of Saudi Arabia.