Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф тор доирада ва расмий делегациялар иштирокида музокара ўтказдилар.
Ўзбекистон-Покистон стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашнинг барча йўналишлари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф самимий қабул учун Президентимизга миннатдорлик билдирди.
Давлат раҳбарлари кейинги йилларда кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Фаол сиёсий мулоқотлар, самарали парламентлараро ва идоралараро алмашинувлар давом этмоқда.
2024 йилда товар айирбошлаш ҳажми 400 миллион доллардан ошди, қўшма корхоналар сони 130 тага етди. Карачи ва Тошкентда савдо уйлари очилди. Тошкент ва Лаҳор ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар тикланди.
Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши, бизнес форумлари ва Ўзбекистон миллий саноат кўргазмаси муваффақиятли ўтказилди.
Музокараларда савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Қабул қилинган "йўл харитаси" асосида товар айирбошлаш ҳажмини 2 миллиард долларга етказиш бўйича ўзаро мувофиқлашган чоралар кўриш муҳимлиги таъкидланди.
Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим доирасида товарлар рўйхатини кенгайтириш, фитосанитария ва карантин талабларини, божхона тартиб-таомилларини ўзаро соддалаштириш, стандартларни яқинлаштириш, электрон савдо платформаларини интеграция қилиш, харидларда иштирок этиш имкониятини таъминлаш, банклараро ҳисоб-китоблар механизмларини такомиллаштириш ва бошқалар устувор вазифалар сифатида белгиланди.
Етакчи компанияларнинг фармацевтика, электротехника, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги, геология ва минерал ресурслар, тўқимачилик, чарм саноати ва бошқа тармоқларда кооперация лойиҳаларини амалга ошириш режалари кўриб чиқилди.
Ҳудудлар ўртасидаги ишбилармонлик ва маданий алоқаларни рағбатлантириш мақсадида давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда икки мамлакат ҳудудлари форумини ўтказишни таклиф этди.
Ўзбекистон ва Покистон етакчилари транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни кучайтириш ва транзит салоҳиятини рўёбга чиқариш масалаларига алоҳида тўхталдилар.
Кейинги бир неча йилда "Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон" мултимодал йўлаги орқали юк ташиш ҳажми 5 баробар кўпайгани мамнуният билан қайд этилди. Юк айланмаси ҳажмини янада ошириш мақсадида қўшма транспорт-логистика компаниясини ташкил этишга келишиб олинди.
Трансафғон темир йўлини қуриш лойиҳасини амалда илгари суриш мақсадида биргаликдаги саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш муҳим экани таъкидланди.
Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини жорий йил июль ойида Лаҳор шаҳрида ўтказишга келишиб олинди.
Томонлар маданий-гуманитар ва туризм алмашинувини янада кенгайтириш муҳимлигини қайд этдилар. Шу маънода, ўзаро Маданият ҳафталиклари ва туризм дастурлари тақдимотларини ўтказишга келишиб олинди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Қўшилмаслик ҳаракати, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, ШҲТ ва бошқа кўп томонлама тузилмалар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти ва Покистон Бош вазири терроризм, радикализм, исломофобия ва хавфсизликка таҳдид солаётган бошқа замонавий хатарларга қарши курашишда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш зарурлигини таъкидладилар.
Кенг кўламли ҳамкорликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш мақсадида Олий даражадаги стратегик шериклик кенгашини таъсис этиш ва унинг биринчи йиғилишини келгуси йилда ўтказишга келишиб олинди.
Олий даражадаги музокаралар якунида эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни ўз вақтида амалга ошириш бўйича қўшма "йўл харитаси"ни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш тўғрисида қарор қабул қилинди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif held negotiations in a narrow format and with participation of the official delegations.
The entire range of issues on further expanding and strengthening Uzbek-Pakistani relations of strategic partnership was reviewed.
In the beginning of the meeting Prime Minister of Pakistan Shehbaz Sharif expressed sincere gratitude to the President of our country for the warm and cordial welcome.
The Heads of state noted the dynamic development of multifaceted cooperation in the past years with deep satisfaction.
Active political contacts, fruitful interparliamentary and interagency exchanges continue.
In 2024 the trade turnover exceeded $400 million, the quantity of joint enterprises reached 130. Trade houses are open in Karachi and Tashkent. Direct flights between Tashkent and Lahore are renewed.
The meeting of the Intergovernmental commission, business-forums and a national industrial exhibition of Uzbekistan were successfully held.
In the course of the negotiations particular attention was paid to expanding trade and economic cooperation.
The importance of implementing coordinated measures for bringing the volume of trade to $2 billion based on the adopted “roadmap” was underlined.
Expansion of the nomenclature of goods within the framework of the Preferential Trade Agreement, mutual simplification of phytosanitary and quarantine requirements, customs procedures, convergence of standards, integration of electronic trading platforms, ensuring access to the procurement system, improvement of interbank settlement mechanisms and others were identified as priority tasks.
The plans of leading companies to implement cooperation projects in pharmaceuticals, electrical engineering, agrarian sector, agricultural machinery, geology and mineral resources, textile, leather and other industries were reviewed.
In order to encourage business and cultural contacts between the regions, the Head of our state suggested organizing a Forum of Regions of the two countries in Uzbekistan.
Leaders of Uzbekistan and Pakistan particularly reviewed the issues of strengthening transport connectivity and utilizing the transit potential.
It was noted with satisfaction that over the past few years the volume of cargo transportation through the multimodal corridor “Uzbekistan-Afghanistan-Pakistan” has increased by 5 times.
In order to further increase the volume of cargo turnover, an agreement has been reached on establishing a joint transport and logistics company.
The importance of coordinating joint efforts for practical promotion of the Trans-Afghanistan railroad construction project was also stressed.
An agreement was reached to hold the next meeting of the Intergovernmental Commission in July this year in the city of Lahore.
The sides advocated for further expansion of cultural, humanitarian and tourist exchange. In this context, it was agreed to hold mutual cultural weeks and presentations of tourism programs.
An exchange of views on the current international and regional agenda was also held. The importance of continuing mutual support within the framework of the United Nations, Non-Aligned Movement, Organization of Islamic Cooperation, SCO and other multilateral structures was highlighted.
The President of Uzbekistan and the Prime Minister of Pakistan emphasized the need to join efforts in the fight against terrorism, radicalism, radicalism, Islamophobia and other contemporary security challenges.
In order to elaborate new areas of comprehensive cooperation, it was agreed to establish the Supreme Council of Strategic Partnership and hold its first meeting next year.
As a result of summit talks a decision was made on developing and approving a joint “roadmap” for the timely implementation of the agreements reached and signed.