Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф тор доирада ва расмий делегациялар иштирокида музокара ўтказдилар.
Ўзбекистон-Покистон стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашнинг барча йўналишлари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф самимий қабул учун Президентимизга миннатдорлик билдирди.
Давлат раҳбарлари кейинги йилларда кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Фаол сиёсий мулоқотлар, самарали парламентлараро ва идоралараро алмашинувлар давом этмоқда.
2024 йилда товар айирбошлаш ҳажми 400 миллион доллардан ошди, қўшма корхоналар сони 130 тага етди. Карачи ва Тошкентда савдо уйлари очилди. Тошкент ва Лаҳор ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар тикланди.
Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши, бизнес форумлари ва Ўзбекистон миллий саноат кўргазмаси муваффақиятли ўтказилди.
Музокараларда савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Қабул қилинган "йўл харитаси" асосида товар айирбошлаш ҳажмини 2 миллиард долларга етказиш бўйича ўзаро мувофиқлашган чоралар кўриш муҳимлиги таъкидланди.
Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим доирасида товарлар рўйхатини кенгайтириш, фитосанитария ва карантин талабларини, божхона тартиб-таомилларини ўзаро соддалаштириш, стандартларни яқинлаштириш, электрон савдо платформаларини интеграция қилиш, харидларда иштирок этиш имкониятини таъминлаш, банклараро ҳисоб-китоблар механизмларини такомиллаштириш ва бошқалар устувор вазифалар сифатида белгиланди.
Етакчи компанияларнинг фармацевтика, электротехника, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги, геология ва минерал ресурслар, тўқимачилик, чарм саноати ва бошқа тармоқларда кооперация лойиҳаларини амалга ошириш режалари кўриб чиқилди.
Ҳудудлар ўртасидаги ишбилармонлик ва маданий алоқаларни рағбатлантириш мақсадида давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда икки мамлакат ҳудудлари форумини ўтказишни таклиф этди.
Ўзбекистон ва Покистон етакчилари транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни кучайтириш ва транзит салоҳиятини рўёбга чиқариш масалаларига алоҳида тўхталдилар.
Кейинги бир неча йилда "Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон" мултимодал йўлаги орқали юк ташиш ҳажми 5 баробар кўпайгани мамнуният билан қайд этилди. Юк айланмаси ҳажмини янада ошириш мақсадида қўшма транспорт-логистика компаниясини ташкил этишга келишиб олинди.
Трансафғон темир йўлини қуриш лойиҳасини амалда илгари суриш мақсадида биргаликдаги саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш муҳим экани таъкидланди.
Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини жорий йил июль ойида Лаҳор шаҳрида ўтказишга келишиб олинди.
Томонлар маданий-гуманитар ва туризм алмашинувини янада кенгайтириш муҳимлигини қайд этдилар. Шу маънода, ўзаро Маданият ҳафталиклари ва туризм дастурлари тақдимотларини ўтказишга келишиб олинди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Қўшилмаслик ҳаракати, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, ШҲТ ва бошқа кўп томонлама тузилмалар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти ва Покистон Бош вазири терроризм, радикализм, исломофобия ва хавфсизликка таҳдид солаётган бошқа замонавий хатарларга қарши курашишда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш зарурлигини таъкидладилар.
Кенг кўламли ҳамкорликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш мақсадида Олий даражадаги стратегик шериклик кенгашини таъсис этиш ва унинг биринчи йиғилишини келгуси йилда ўтказишга келишиб олинди.
Олий даражадаги музокаралар якунида эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни ўз вақтида амалга ошириш бўйича қўшма "йўл харитаси"ни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш тўғрисида қарор қабул қилинди.

Лидеры Узбекистана и Пакистана определили приоритетные направления расширения стратегического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф провели переговоры в узком формате и с участием официальных делегаций.
Был рассмотрен весь комплекс вопросов дальнейшего расширения и укрепления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства.
В начале беседы Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф выразил искреннюю признательность Президенту нашей страны за оказываемый теплый и радушный прием.
Главы государств с глубоким удовлетворением отметили динамичное развитие многопланового сотрудничества в последние годы.
Продолжаются активные политические контакты, плодотворные межпарламентские и межведомственные обмены.
В 2024 году товарооборот превысил 400 миллионов долларов, количество совместных предприятий достигло 130. Открыты торговые дома в Карачи и Ташкенте. Возобновлены прямые авиарейсы между Ташкентом и Лахором.
Результативно проведены заседание Межправительственной комиссии, бизнес-форумы и национальная промышленная выставка Узбекистана.
В ходе переговоров особое внимание было уделено вопросам расширения торгово-экономического сотрудничества.
Подчеркнута важность принятия скоординированных мер по доведению объёмов товарооборота до 2 миллиардов долларов на основе принятой «дорожной карты».
В качестве первоочередных задач определены расширение номенклатуры товаров в рамках действия Соглашения о преференциальной торговле, взаимное упрощение фитосанитарных и карантинных требований, таможенных процедур, сближение стандартов, интеграция электронных торговых платформ, обеспечение доступа к системе закупок, совершенствование механизмов межбанковских расчетов и другие.
Рассмотрены планы ведущих компаний по реализации проектов кооперации в сфере фармацевтики, электротехники, аграрного сектора, сельхозмашиностроения, геологии и минеральных ресурсов, текстильной, кожевенной и других отраслях.
В целях стимулирования деловых и культурных контактов между регионами глава нашего государства предложил провести Форум регионов двух стран в Узбекистане.
Лидеры Узбекистана и Пакистана отдельно остановились на вопросах усиления транспортной взаимосвязанности и раскрытия транзитного потенциала.
С удовлетворением отмечено, что за последние несколько лет объемы грузоперевозок через мультимодальный коридор «Узбекистан – Афганистан – Пакистан» увеличились в 5 раз. В целях дальнейшего наращивания объемов грузооборота достигнута договоренность о создании совместной транспортно-логистической компании.
Подчеркнута также важность координации совместных усилий в целях практического продвижения проекта строительства Трансафганской железной дороги.
Достигнута договоренность о проведении очередного заседания Межправительственной комиссии в июле этого года в городе Лахоре.
Стороны выступили за дальнейшее расширение культурно-гуманитарного и туристического обмена. В данном контексте условлено провести взаимные Недели культуры и презентации туристических программ.
Состоялся также обмен мнениями по актуальной международной и региональной повестке. Отмечена важность продолжения взаимной поддержки в рамках Организации Объединенных Наций, Движения неприсоединения, Организации исламского сотрудничества, ШОС и других многосторонних структур.
Президент Узбекистана и Премьер-министр Пакистана подчеркнули необходимость объединения усилий в борьбе с терроризмом, радикализмом, исламофобией и другими современными вызовами безопасности.
В целях выработки новых направлений всеобъемлющего сотрудничества согласовано создание Высшего совета стратегического партнерства и проведение его первого заседания в следующем году.
По итогам переговоров на высшем уровне было принято решение о разработке и утверждении совместной «дорожной карты» по своевременной реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений.