Ўзбекистоннинг Ўмондаги Элчихонаси ташаббуси билан 25-28 февраль кунлари Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари Нодира Шотурсунова бошчилигидаги Ўзбекистон тадбиркор аёллари делегациясининг Ўмонга бизнес миссияси ташкил этилди.
Сафар давомида Ўзбекистон-Ўмон тадбиркор аёллари бизнес-форуми бўлиб ўтди. Унда текстиль, электросаноат, дизайнерлик, туризм, молия, ҳунармандчилик, хусусий мактаб таълими йўналишларида фаолият олиб бораётган мамлакатимизнинг етакчи тадбиркор аёллари иштирок этди.
Форум давомида Ўзбекистон-Ўмон ишбилармон аёллари ўртасида шерикликни йўлга қўйиш, қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, маҳсулотлар экспорти ҳажмини ошириш масалалари хусусида фикр алмашилди.
Шунингдек, Ўзбекистон делегация вакиллари ўз фаолиятларига доир тақдимотлар ўтказдилар.
Форум доирасида икки мамлакат ишбилармон хотин-қизлари ўртасида В2В шаклидаги учрашувлар ташкил этилди. Унда ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича бир қатор келишувларга эришилди.
Сафар доирасида делегация раҳбари Нодира Шотурсунова Ўмон Савдо-саноат палатаси президенти Шайх Файсал ал-Раввос билан учрашув ўтказди. Мулоқот чоғида Ўзбекистон ва Ўмон Савдо-саноат палаталари ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг иккинчи чорагида Ўмон тадбиркор аёлларнинг Тошкентга бизнес миссияни ташкил этиш ва унинг доирасида бизнес-форум ўтказиш таклифи қўллаб-қувватланди.

По инициативе Посольства Узбекистана в Омане с 25 по 28 февраля была организована бизнес-миссия делегации женщин-предпринимательниц Узбекистана во главе с заместителем председателя Торгово-промышленной палаты Нодирой Шотурсуновой.
В ходе поездки состоялся бизнес-форум деловых женщин Узбекистана и Омана. В нем приняли участие ведущие предпринимательницы нашей страны, работающие в таких сферах, как текстиль, электротехническое промышленность, дизайн, туризм, финансы, ремесленничество и школьное образование.
Во время форума обсуждались вопросы установления партнерства, реализации совместных проектов, увеличения объема экспорта продукции между женщинами-предпринимательницами Узбекистана и Омана. Также делегация Узбекистана провела презентации о своей деятельности.
В рамках форума были организованы встречи в формате B2B между предпринимательницами двух стран, в ходе которых достигнуты соглашения о взаимном сотрудничестве.
В ходе визита глава делегации Нодира Шотурсунова встретилась с президентом Торгово-промышленной палаты Омана Шейхом Файсалом ал-Раввасом. Были обсуждены перспективы развития сотрудничества между торгово-промышленными палатами Узбекистана и Омана.
В завершение встречи стороны условились об организации во втором квартале бизнес-миссии женщин-предпринимательниц Омана в Ташкент и проведении в ее рамках бизнес-форума.