Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 март куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти бош котиби Нурлан Ермекбаевни қабул қилди.
Ушбу нуфузли ташкилот доирасидаги кўп томонлама шерикликни ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Барқарорлик ва хавфсизликка таҳдид солаётган умумий хавф ва хатарларга қарши курашишда амалий саъй-ҳаракатларни кенгайтириш, яхши қўшничилик, ишонч ва шериклик тамойиллари асосида ҳамкорликни янада чуқурлаштириш муҳим экани таъкидланди.
Самарқанд саммитида бошланган ШҲТ фаолиятини модернизация қилиш жараёнини давом эттириш, жумладан, ташкилотнинг барча тузилмалари фаолияти самарадорлигини оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
"Янги иқтисодий мулоқот"ни ривожлантириш концепцияси ва мамлакатимизнинг бошқа қатор ташаббусларини амалга ошириш зарурлиги қайд этилди. Булар савдони соддалаштириш тўғрисидаги битим, электрон тижорат дастури, инвестицияларни рағбатлантириш чора-тадбирлари, логистикада рақамлаштириш режаси, "ШҲТ келажак технологиялари" дастури, Озиқ-овқат хавфсизлиги атласи ва бошқаларни қабул қилишдир.

On March 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Secretary General of the Shanghai Cooperation Organization Nurlan Yermekbayev, who is on a visit to our country.
Topical issues of expanding multilateral partnership within the framework of this authoritative organization were discussed.
Importance of increasing practical cooperation in combating common challenges and threats to stability and security, as well as further deepening of cooperation based on the principles of good-neighborliness, trust and partnership was emphasized.
Particular attention was paid to continuing the process of modernizing the SCO activities launched at the Samarkand summit, including improving the efficiency of the work of all SCO structures.
The need to implement the Concept of Development of the New Economic Dialogue and a number of other initiatives of our country was noted. These include the adoption of an agreement on trade facilitation, an e-commerce program, a set of measures to stimulate investment, a plan for digitalization in logistics, the “SCO Future Technologies” program, the Atlas of Food Security and others.