Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 март куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти бош котиби Нурлан Ермекбаевни қабул қилди.
Ушбу нуфузли ташкилот доирасидаги кўп томонлама шерикликни ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Барқарорлик ва хавфсизликка таҳдид солаётган умумий хавф ва хатарларга қарши курашишда амалий саъй-ҳаракатларни кенгайтириш, яхши қўшничилик, ишонч ва шериклик тамойиллари асосида ҳамкорликни янада чуқурлаштириш муҳим экани таъкидланди.
Самарқанд саммитида бошланган ШҲТ фаолиятини модернизация қилиш жараёнини давом эттириш, жумладан, ташкилотнинг барча тузилмалари фаолияти самарадорлигини оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
"Янги иқтисодий мулоқот"ни ривожлантириш концепцияси ва мамлакатимизнинг бошқа қатор ташаббусларини амалга ошириш зарурлиги қайд этилди. Булар савдони соддалаштириш тўғрисидаги битим, электрон тижорат дастури, инвестицияларни рағбатлантириш чора-тадбирлари, логистикада рақамлаштириш режаси, "ШҲТ келажак технологиялари" дастури, Озиқ-овқат хавфсизлиги атласи ва бошқаларни қабул қилишдир.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 марта принял генерального секретаря Шанхайской организации сотрудничества Нурлана Ермекбаева, пребывающего в нашей стране с визитом.
Были обсуждены актуальные вопросы расширения многостороннего партнерства в рамках данной авторитетной организации.
Подчеркнута важность наращивания практического взаимодействия в борьбе с общими вызовами и угрозами стабильности и безопасности, а также дальнейшего углубления сотрудничества на основе принципов добрососедства, доверия и партнерства.
Особое внимание уделено продолжению запущенного на Самаркандском саммите процесса модернизации деятельности ШОС, в том числе повышения эффективности работы всех структур Объединения.
Отмечена необходимость реализации Концепции развития «Нового экономического диалога» и целого ряда других инициатив нашей страны. Речь идет о принятии соглашения по упрощению торговли, программы электронной коммерции, комплекса мер по стимулированию инвестиций, плана цифровизации в логистике, программы «Технологии будущего ШОС», Атласа продовольственной безопасности и других.