Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 март куни мамлакатимизда расмий ташриф билан бўлиб турган Грузия Бош вазири Ираклий Кобахидзе бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида олий мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Грузия Президенти Михаил Кавелашвилининг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт-логистика, туризм ва маданият соҳаларидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Парламентлар ва ҳукуматлар даражасидаги алоқалар фаоллашгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди. 2024 йилда ўзаро товар айирбошлаш 50 фоизга ошди, қўшма корхоналар сони ва юк айланмаси ҳажми кўпайди. Пойтахтлар ўртасида тўғридан-тўғри авиарейслар амалга оширилмоқда. Мамлакатимизда грузиялик инвесторлар иштирокида ташкил этилган рақамли банк фаолият юритмоқда. Гуманитар йўналишда ўтган йили Тбилиси шаҳрида Ўзбекистон маданияти ва киноси кунлари муваффақиятли ўтказилди.
Суҳбатда шу кунларда Тошкент шаҳрида ўтган Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишининг якунлари юксак баҳоланди.
Товар айирбошлаш суръатини сақлаб қолиш, экспорт ва импорт мутаносиблигини таъминлаш, саноат кооперацияси лойиҳаларини илгари суриш, транспорт-транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш, шунингдек, икки мамлакат ҳудудларини иқтисодий ҳамкорликка фаол жалб қилиш бўйича ўзаро мувофиқлашган чоралар кўриш муҳимлиги қайд этилди.
Рақамлаштириш ва туризм инфратузилмасини ривожлантириш борасидаги шериклик ва алмашинувларни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Эришилган келишувларни амалга ошириш мақсадида келгусида Ўзбекистон ва Грузия ҳукуматлари даражасида яқиндан ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

President of Uzbekistan highlights opportunities for expanding practical cooperation with Georgia
On March 5 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a Georgian delegation headed by the Prime Minister Irakli Kobakhidze, who is staying in our country with an official visit.
In the beginning of the meeting the high guest passed to the Head of our state sincere greetings and best wishes from the President of Georgia Mikheil Kavelashvili.
The issues of expanding mutually beneficial cooperation in trade and economic, investment, transportation and logistics, tourism and cultural spheres were considered.
The activation of contacts at the level of parliaments and governments was noted with particular satisfaction. In 2024, the mutual trade turnover increased by 50 percent, the number of joint ventures and cargo turnover increased. Direct flights between the capitals are carried out. There is a digital bank in our country, created with the participation of Georgian investors. In the humanitarian dimension, the Days of Uzbek Culture and Film were successfully held in Tbilisi last year.
In the course of the conversation, fruitful outcomes of the regular meeting of the Intergovernmental Commission held in the city of Tashkent these days were highly appreciated.
Importance of taking coordinated measures on maintaining the dynamics of trade turnover, ensuring balance between exports and imports, promoting industrial cooperation projects, efficient use of transport and transit potential, as well as active involvement of regions of the two countries in economic cooperation was noted.
Special attention was paid to the expansion of partnership and exchanges in the field of digitalization and development of tourism infrastructure.
It was agreed to maintain close interaction at the level of the governments of Uzbekistan and Georgia for practical implementation of the agreements reached.