Ўзбекистон элчихонаси кўмагида Ўмон ва Самарқанд шаҳридаги йирик сайёҳлик компаниялари вакиллари ўртасида онлайн учрашуви ўтказилди.
Тадбирда, шунингдек, Ўзбекистон элчиси Абдусалом Хатамов, Самарқанд шаҳар ҳокимининг ўринбосари Эркин Ражабов, машҳур ўмонлик саёҳатчи Носир ал-Ниъманий қатнашди.
Самарқанд шаҳар туризм бошқармаси вакиллари ҳудуднинг сайёҳлик имкониятларига оид тақдимот ўтказишди. Унда Самарқандда туризмни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар, хорижий сайёҳларга таклиф этилаётган янги йўналишлар, ҳудуднинг зиёрат туризми имкониятлари юзасидан тўлиқ маълумот берилди. Шундан сўнг, ушбу қадим кент ҳақидаги видеороликлар намойиш этилди.
Мулоқот давомида икки мамлакат компаниялари ходимлари ўз тажрибалари ҳақида сўзлаб беришди. Шунингдек, Ўмондан Ўзбекистонга сайёҳлар оқимини кўпайтириш бўйича қандай ишларни амалга ошириш, янги лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этиш тўғрисида фикр мулоҳазалар тингланди.

При поддержке Посольства Узбекистана состоялась онлайн-встреча между ведущими туристическими компаниями Омана и представителями Самарканда.
В мероприятии приняли участие посол Узбекистана Абдусалом Хатамов, заместитель хокима Самарканда Эркин Раджабов, а также известный оманский путешественник Насир ал-Ниманий.
В ходе встречи представители управления туризма Самарканда представили обзор туристического потенциала региона, включающий информацию о развитии туризма, новых направлениях для иностранных туристов и возможностях паломнического туризма. Участники также ознакомились с видеороликами, иллюстрирующими достопримечательности древнего города.
В процессе обсуждения представители туристических компаний обеих стран поделились опытом и предложениями по увеличению туристического потока из Омана в Узбекистан. Были предложены идеи по реализации новых совместных проектов.
По итогам встречи было решено организовать ознакомительный тур в Самарканд для представителей оманских туристических компаний, что должно способствовать укреплению сотрудничества и привлечению большего числа туристов.