Париж шаҳрида бўлиб ўтган музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макрон Стратегик шериклик ўрнатиш тўғрисидаги қўшма декларацияни қабул қилдилар.
Давлат раҳбарлари ҳузурида Мутахассислар ва талабалар ҳаракатчанлиги тўғрисидаги ҳукуматлараро битим, дипломатик паспорт эгаларини виза талабларидан ўзаро озод қилиш тўғрисидаги ҳукуматлараро битим ҳамда Франциянинг етакчи компаниялари билан Ўзбекистонда 6,5 миллиард евролик истиқболли кооперация лойиҳаларини амалга оширишни назарда тутувчи Инвестиция ва инновация соҳаларидаги ҳамкорлик дастури алмашилди.
Давлат ташрифи давомида қуйидагилар ҳам имзоланди:
- Ўзбекистон-Франция университетини ташкил этиш тўғрисида ҳукуматлараро битим;
- реадмиссия тўғрисида ҳукуматлараро битим;
- ташқи ишлар вазирликларининг 2025-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
- 2026-2030 йилларда Франция тараққиёт агентлиги билан ҳамкорлик дастури;
- халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик тўғрисида декларация;
- соғлиқни сақлаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида декларация;
- француз тилини ўқитишни кенгайтириш тўғрисида баённома;
- мусиқа, кино ва театр соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида декларация;
- Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси билан Франция Маданият вазирлиги, Маданий мерос миллий институти ва Марказий Осиё тадқиқотлари институти ўртасидаги ҳамкорлик битимлари;
- Тошкент ва Париж шаҳарлари ўртасида шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида баённома ва бошқа икки томонлама ҳужжатлар.

По итогам состоявшихся в городе Париже переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Французской Республики Эммануэль Макрон приняли Совместную декларацию об установлении стратегического партнерства.
В присутствии глав государств состоялся обмен межправительственным Соглашением о мобильности специалистов и студентов, межправительственным Соглашением о взаимном освобождении владельцев дипломатических паспортов от визовых требований, а также Программой сотрудничества в инвестиционной и инновационной сферах, предусматривающей реализацию перспективных проектов кооперации с ведущими французскими компаниями в Узбекистане на сумму 6,5 миллиарда евро.
– межправительственное Соглашение о создании Узбекско-Французского университета;
– межправительственное Соглашение о реадмиссии;
– Программа сотрудничества министерств иностранных дел на 2025–2026 годы;
– Программа сотрудничества с Французским агентством развития на 2026 – 2030 годы;
– Декларация о сотрудничестве в рамках международных организаций;
– Декларация о сотрудничестве в сфере здравоохранения;
– Протокол о расширении преподавания французского языка;
– Декларация о сотрудничестве в сферах музыки, кино и театра;
– соглашения о сотрудничестве Фонда развития культуры и искусства с Министерством культуры, Национальным институтом культурного наследия Франции и Французским институтом исследований Центральной Азии;
– Протокол об установлении партнерских отношений между городами Ташкентом и Парижем, а также другие двусторонние документы.