Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 март куни Америка Қўшма Штатлари Конгресси аъзоси, Ўзбекистон билан ҳамкорлик бўйича парламент кокуси иштирокчиси Кэрол Миллер бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантириш ва кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида парламент аъзоси давлатимиз раҳбарига АҚШ Президенти, Конгресс раҳбарияти ва Ўзбекистон бўйича кокус аъзоларининг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Икки томонлама ҳамкорликда юқори даражага эришилгани катта мамнуният билан қайд этилди. Фаол сиёсий мулоқотлар ва идоралараро алмашинувлар давом этмоқда. Кейинги йилларда товар айирбошлаш ва инвестициялар ҳажми бир неча баробар ортди, бизнес кооперацияси кучаймоқда.
Тошкент шаҳрида Вебстер университети ва Америка технология университети фаолият кўрсатмоқда.
Бундан ташқари, транспорт, божхона, миграция, маданият ва бошқа устувор йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорлик амалга оширилмоқда.
Кэрол Миллер Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар стратегияси, жумладан, иқтисодиётни модернизация қилиш, демократик институтларни, энг аввало, парламентни мустаҳкамлаш, гендер тенгликни таъминлаш борасидаги ишлар натижаларини юксак баҳолади.
Иқтисодий ва инвестициявий лойиҳаларни, шу жумладан тоғ-кон, саноат, энергетика, қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва илгари суриш мақсадида парламентлараро ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон ҳудудларининг Америка штатлари билан шериклик алоқаларини йўлга қўйиш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана принял делегацию Конгресса США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 марта принял делегацию Соединенных Штатов Америки во главе с членом Конгресса, участником парламентского Кокуса по сотрудничеству с Узбекистаном Кэрол Миллер.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-американских отношений стратегического партнерства и многопланового взаимодействия.
В начале встречи парламентарий передала главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента США, руководства Конгресса и членов Кокуса по Узбекистану.
С глубоким удовлетворением был отмечен достигнутый высокий уровень двустороннего сотрудничества. Продолжаются активные политические контакты и межведомственные обмены. За последние годы в несколько раз выросли объемы товарооборота и инвестиций, усиливается бизнес-кооперация.
В городе Ташкенте функционируют Университет Вебстера и Американский технологический университет.
Кроме того, осуществляется взаимовыгодное сотрудничество в сфере транспорта, таможенного дела, миграции, культуры и других приоритетных направлениях.
Кэрол Миллер высоко оценила результаты реализуемой стратегии реформ в Новом Узбекистане, включая модернизацию экономики, укрепление демократических институтов, прежде всего парламента, обеспечение гендерного равенства.
Особое внимание уделено расширению межпарламентского сотрудничества в целях поддержки и продвижения экономических и инвестиционных проектов, в том числе в добывающей, индустриальной, энергетической, аграрной отраслях.
Подчеркнута важность налаживания партнерских связей регионов Узбекистана с американскими штатами.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной повестки и ситуации в Афганистане.