Ўзбекистонда “Марказий Осиё - Европа Иттифоқи” биринчи саммити бўлиб ўтади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ўтадиган саммит ишида Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта, Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов иштирок этади.
“Келажакка сармоя киритиш” шиори остида ўтказиладиган тадбирда Европа тикланиш ва тараққиёт банки ҳамда Европа инвестиция банки раҳбарлари ҳам иштирок этиши кутилмоқда.
Кун тартибига мувофиқ, Марказий Осиё давлатлари ва Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар ва амалий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари кўриб чиқилади.
Инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш ва товар айирбошлашни кўпайтириш, инновациялар, "яшил" энергетика, тоғ-кон, қишлоқ хўжалиги, транспорт, логистика ва рақамлаштириш соҳаларида қўшма дастур ва кооперация лойиҳаларини илгари суриш, маданият, туризм, фан, таълим ва бошқа устувор йўналишларда фаол алмашинувларни давом эттириш масалалари диққат марказида бўлади.
Делегациялар раҳбарлари халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб жиҳатлари юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Дастурга мувофиқ, Марказий Осиё давлатлари етакчилари ва Европа Иттифоқининг асосий институтлари раҳбарлари 4 апрель куни ўз ишини бошлайдиган Самарқанд халқаро иқлим форумининг ялпи мажлисида иштирок этади.
Бундан ташқари, саммит доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти хорижий делегациялар раҳбарлари билан қатор икки томонлама учрашувлар ўтказиши кўзда тутилган.

Samarkand to host first “Central Asia – European Union” summit on April 3-4
According to the press service of the Head of our state, the summit which will be chaired by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, will be attended by the President of the European Council Antonio Costa, President of the European Commission Ursula von der Leyen, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, President of Tajikistan Emomali Rahmon, and the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
The event, held under the theme “Investing in the Future”, will also see the participation of the heads of the European Bank for Reconstruction and Development and the European Investment Bank.
The agenda will address the prospects for developing multifaceted relations and practical cooperation between the Central Asian countries and the European Union.
The focus will be on expanding investment cooperation and increasing trade turnover, promoting joint programs and projects in areas such as innovation, green energy, the extractive industry, agriculture, transportation, logistics, and digitalization, as well as continuing active exchanges in culture, tourism, science, education, and other priority areas.
The heads of delegations will also exchange views on current international and regional political issues.
As part of the program, the leaders of Central Asian countries and the heads of major EU institutions will jointly participate in the plenary session of the Samarkand International Climate Forum, which will commence on April 4.