Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммитидаги нутқи
Сизларни “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммитида қутлашдан ғоят мамнунман.
Европа Кенгаши Президенти Антониу Кошта Жаноби Олийларига, Европа Комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен Хоним Олияларига, менинг барча ҳамкасбларим – минтақа мамлакатлари етакчиларига саммитни айнан шу заминда, қадимий Самарқанд шаҳрида ўтказиш борасидаги ташаббусимизни қўллаб-қувватлаганлари учун миннатдорлик билдираман.
Кўп асрлар давомида Буюк Ипак йўлининг асосий йўллари чорраҳасида жойлашган ушбу шонли шаҳар цивилизациялар мулоқоти ҳамда Шарқ ва Ғарб ўртасидаги дипломатия, савдо ва маданий алмашувларнинг муҳим маркази бўлган.
Бу ҳақда кўплаб тарихий далиллар мавжуд. Масалан, Мовароуннаҳр ҳукмдори Амир Темур бундан олти асрдан зиёд вақт олдин айнан шу заминда туриб эркин ва хавфсиз савдони таъминлаш мақсадида Европа ҳукмдорлари билан фаол мулоқотларни йўлга қўйган.
Бизнинг Муҳаммад Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Абу Райҳон Беруний, Ибн Сино, Мирзо Улуғбек ва бошқа буюк аллома ва мутафаккирларимиз жаҳон, жумладан, Европа илм-фани ва фалсафаси ривожига беқиёс ҳисса қўшганини албатта қайд этмасдан ўтолмаймиз.
Бугун мен мамнуният билан таъкидлашни истардимки, бизнинг чуқур тарихий илдизларга эга бўлган муносабатларимиз ҳозирги замон шароитида жадал ривожланмоқда ва мустаҳкамланмоқда.
Шу кунларда бўлиб ўтган очиқ, конструктив ва самарали учрашувлар мамлакатларимиз ва минтақаларимиз манфаатлари йўлида шериклик ва амалий ҳамкорликни чуқурлаштиришга бўлган сиёсий иродамиз ва қатъиятимизни яна бир бор намоён этди.
Европа Иттифоқи асосий институтлари раҳбарларига ўзаро англашув ва Марказий Осиёда интеграция ва барқарор тараққиёт жараёнларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани учун яна бир бор миннатдорлик билдираман.
Мен бу залда анъанавий шерикларимиз – Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Рено-Басо ва Европа инвестиция банки вакилларини кўриб турганимдан ҳам хурсандман. Ушбу молия институтларининг “Келажакка сармоялар” шиори остида ўтаётган бугунги саммитимизнинг вазифа ва қарорларини илгари суришдаги роли ўта муҳим, деб ҳисоблайман.
Шу ўринда бундан саккиз йил олдин Ўзбекистон билан Европа тикланиш ва тараққиёт банки муносабатлари тўхтаб ётганини қайд этишни истар эдим. Бугун эса биз банкнинг энг йирик бенефициарларидан биримиз.
Ашхободдаги учрашувлар якунлари бўйича бизнинг вазирлар ва экспертларимиз кўп томонлама ҳамкорликнинг барча асосий йўналишларини қамраб олган саммит кун тартибини тайёрлашди.
Шунингдек, биз бугун Марказий Осиё дуч келаётган замонавий экологик таҳдидларга бағишланган Самарқанд иқлим форуми ялпи сессиясида ҳам биргаликда иштирок этамиз.
Бизнинг учрашувимиз жадал ва олдиндан башорат қилиб бўлмайдиган глобал жараёнлар шароитида ўтмоқда.
Биз геосиёсий зиддиятлар, хавфсизлик муаммолари, йирик минтақавий можароларнинг ҳамда барқарор тараққиётга нисбатан ижтимоий ва иқтисодий таҳдидларнинг кучайишига гувоҳ бўлмоқдамиз.
Аёнки, ҳеч бир минтақа кенг халқаро ҳамкорликсиз бу қадар мураккаб масалаларни мустақил ҳолда ҳал этишга қодир эмас.
Шу муносабат билан таъкидлашни истардимки, Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи анъанавий шериклар бўлиб, ўзаро яқин ҳамкорлик учун талаб фақат ўсиб бормоқда. Биз ҳам Европа томони каби халқаро ҳуқуқнинг тамойил ва меъёрларига содиқлигимизни билдирамиз.
Украина атрофидаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш бўйича музокаралар жараёнлари бошланганини олқишлаймиз ва тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз. Олдинда жуда мураккаб ва ечими осон бўлмаган масалалар турганини тушунамиз.
Бироқ дипломатик саъй-ҳаракатлар ва сиёсий қарорлар қабул қилишдан бошқа муқобил йўлни биз кўрмаяпмиз.
Умумий сиёсий иродамиз туфайли барқарор ва ортга қайтмас тус олган Марказий Осиёдаги чуқур трансформация жараёнлари кўпқиррали ҳамкорлигимизни ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Минтақа мамлакатлари ўртасида ишонч ва яхши қўшничилик мустаҳкамланмоқда, кенг кўламли ҳамкорлик ва кооперация алоқалари кенгаймоқда. Бундан етти-саккиз йил аввал бунинг учун ҳатто шароит ҳам йўқ эди. Баъзи мамлакатлар ўртасидаги чегаралар ёпиқ эди. На савдо, на транзит, на бизнес, ҳеч қандай гуманитар алмашувлар йўқ эди. Муносабатлар шунчаки музлатиб қўйилганди. Ўшанда ҳеч ким яқин келажакда биз Европа етакчилари билан музокараларда минтақамизни биргаликда намоён этишимизни тасаввур ҳам қила олмас эди.
Марказий Осиёнинг очиқлиги ва барча шериклар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликка тайёр экани минтақада хавфсизлик ва фаровонликни таъминлашнинг энг муҳим шартига айланди.
Шу йил сентябрь ойида биз Тошкентда минтақадаги давлат раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувини ўтказамиз ва унинг доирасида умумий кун тартибидаги барча долзарб вазифаларни очиқ ва конструктив ҳал қиламиз.
Бугунги саммитимиз арафасида тарихий воқеалар бўлиб ўтганини алоҳида қайд этишни истардим. Бу ўринда гап Қирғизистон ва Тожикистон ўртасида давлат чегаралари масаласи тўлиқ ҳал этилгани ва делимитация қилиш бўйича келишувлар имзолангани ҳақида бормоқда.
Яна бир бор ҳурматли ҳамкасбларим Эмомали Шарипович Раҳмон ва Садир Нурғожоевич Жапаровни самимий табриклайман.
Биз биргаликда минтақада йирик инвестиция ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошираётганимизни таъкидлаш жоиз. Бундай лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун қўшма инвестиция жамғармалари ва компаниялари фаолият кўрсатмоқда. Минтақада ички савдо ҳажми ошиб бормоқда. Уларни рағбатлантириш учун чегараолди савдо зоналари яратилмоқда. Буларнинг барчаси мамлакатларимиз ва бутун минтақамизнинг барқарор иқтисодий тараққиётига имкон яратаётганини таъкидлашни истар эдим.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки экспертлари ҳисоб-китобларига кўра, минтақавий ялпи ички маҳсулотнинг ўсиши бу йил олти фоизгача етади ва бу бошқа минтақалардаги ўртача кўрсаткичдан сезиларли даражада юқоридир. Жумладан, Ўзбекистонда саноатлаштириш, инфратузилмаларга сармоялар киритиш, иқтисодиётни либераллаштириш ва бизнесни қўллаб-қувватлаш ҳисобидан барқарор иқтисодий ўсиш таъминланмоқда.
Умумминтақавий ўзига хосликни шакллантириш, шунингдек, маданий-гуманитар ва таълим бўйича алмашувларни қўллаб-қувватлашга қаратилган ҳамкорликдаги ишларимизни алоҳида таъкидламоқчиман.
Биз мамлакатларимизда етакчи миллий ўқув муассасаларининг филиалларини очяпмиз. Хорижий сайёҳлар учун ягона Марказий Осиё визаси лойиҳасини илгари суряпмиз.
Бизнинг илк саммитимиз Қозоғистон ва Қирғизистонда муваффақиятли ўтган Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи етакчиларининг иккита учрашувининг мантиқий давомидир. Ушбу мулоқотлар ҳар икки томоннинг манфаатларини тушуниш ва шерикликнинг умумий йўналишларини белгилаб олиш учун фойдали бўлди. Сўнгги йилларда Европа Иттифоқи билан ўзаро ҳамкорлик сезиларли фаоллашгани кузатилаётганини қайд этмоқчиман.
Кейинги етти йилда Марказий Осиё мамлакатларининг Европа Иттифоқи билан ўзаро товар айланмаси ҳажми бир неча баробар ўсиб, 54 миллиард еврога етди. Ҳамкорликнинг самарали платформалари ишга туширилди. Барча муҳим йўналишларда вазирлар иштирокида мажлислар, форумлар, саммитлар ва конференциялар доимий ўтказиб келинмоқда.
Шу билан бирга, ушбу учрашув кўпқиррали муносабатларимиз ривожида янги босқичнинг ўзига хос бошланиш нуқтаси бўлиши лозим, деб ҳисоблайман.
Шу муносабат билан, ўрта ва узоқ муддатли истиқболда ҳамкорликдаги ишларимизнинг биз учун устувор йўналишларини кўрсатиб ўтишни истар эдим.
Биринчи. Бу – сиёсий мулоқотларни мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатлар ва инвестициялар, кўп томонлама ҳамкорликнинг ҳуқуқий ва институционал асослари.
Саммит якунлари бўйича Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи ўртасида стратегик шериклик ўрнатиш ҳақида тарихий қарор қабул қилинади. Қабул қилинадиган ҳужжатнинг қоидаларини амалга оширишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни биргаликда ишлаб чиқиш ва қабул қилиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Ишончим комилки, бизнинг стратегик шериклигимиз аниқ қарорлар, лойиҳа ва дастурлар билан бойитилиши керак. Шу муносабат билан, бизнинг икки минтақамиз ўртасида шериклик ва ҳамкорлик бўйича тўлақонли Битимни имзолаш масаласини кўриб чиқишни таклиф этамиз.
Биз, шунингдек, халқаро ва минтақавий кун тартибидаги муҳим масалалар бўйича умумий позицияларни ишлаб чиқиш учун ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари учрашувларини доимий ўтказиб бориш, парламентлараро алоқаларни фаоллаштириш ва “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” парламентлараро ҳамкорлик форумини таъсис этиш ҳамда унинг илк тадбирини шу йил кузда Ўзбекистонда ўтказиш, етакчи таҳлил марказлари ҳамкорлигини кенгайтиришни таклиф этамиз.
Саммитимизни ҳар икки йилда бир марта ўтказиш бўйича таклифни тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз. Келишувларимизни ўз вақтида амалга оширишни таъминлаш бўйича тизимли ишлаш мақсадида навбатдаги йиғилишимизга қадар саммит котибияти функциясини ўз зиммамизга олишга тайёрмиз.
Иккинчи. Иқтисодиёт ва технологик модернизацияга инвестициялар киритиш ўзаро ҳамкорлигимизнинг устувор мезони бўлиши лозим.
Биз июнь ойининг бошида Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан шерикликда Тошкент халқаро инвестиция форумини ўтказамиз. Ушбу тадбирда Европанинг етакчи компания ва банклари билан умумий қиймати 30 миллиард евродан ортиқ бўлган жорий лойиҳалар портфелини тақдим этиш ниятидамиз.
Таъкидлаш ўринлики, бугунги кунда Европанинг барча бизнес “капитанлари”, саноат ва инновация соҳалари етакчилари Ўзбекистон ва минтақамиздаги бошқа мамлакатларда муваффақиятли иш олиб бормоқда. Улар орасида “TOTAL”, “Siemens”, “Linde”, “Airbus”, “BASF”, “IDF”, “Orano”, “OTP Group” ва бошқа кўплаб корпорациялар бор.
Форум жараёнида икки минтақанинг инвестициявий имкониятларига бағишланган алоҳида сессияни ўтказишни таклиф этаман. Ўзбекистонда Европа компаниялари учун Минтақавий саноат парки концепцияси тақдимотини ҳам ана шу сессияда ўтказишни режа қиляпмиз.
Шу кунларда Тошкентда Европа инвестиция банки офисини очиш тўғрисида имзоланган битим Европа Иттифоқи мамлакатларидан Марказий Осиёга тўғридан-тўғри инвестициялар оқимини рағбатлантиради.
Европалик шерикларимиз яна бир ташаббусимизни – “яшил” энергетика, инновациялар, транспорт, инфратузилма соҳаларида ва аграр секторда йирик минтақавий лойиҳаларни илгари суриш учун Инвестиция платформасини ишга тушириш бўйича таклифимизни қўллаб-қувватлашига умид қиламиз.
Бундан ташқари, мамлакатларимизнинг иқтисодий манфаатларини яқинлаштириш бўйича қатор янги таклифларни билдирмоқчимиз. Бу, энг аввало, инвестицияларни ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш тўғрисидаги кўптомонлама битимни имзолаш, хусусий сектор вакилларини кенг жалб этган ҳолда, “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” қўшма савдо палатасини ишга тушириш, кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини, биринчи галда, хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшма минтақавий дастурларни қабул қилишга қаратилгандир.
Ўзбекистонда ўзаро транспорт боғлиқлиги бўйича навбатдаги Иқтисодий форум ва Инвесторлар форумини қабул қилишга тайёрмиз.
Шунингдек, экспорт қилувчиларимиз салоҳиятини ошириш, лабораториялар, стандартлаштириш ва сертификатлаштириш марказларини яратиш учун Европа Иттифоқининг техник кўмагини кенгайтириш муҳимдир.
Учинчи. Саммит давомида стратегик минерал ресурслар соҳасида ҳамкорлик ва инвестицияларни чуқурлаштириш бўйича қарор қабул қилинади.
Таъкидлаш ўринлики, Ўзбекистон геология-разведка, стратегик хомашё материаллари конларини ўзлаштириш ва уларни чуқур қайта ишлаш соҳасида юқори технологик ишлаб чиқариш тармоқларини яратиш борасида Европадаги етакчи компаниялар билан ҳамкорлик қилиш бўйича катта ижобий тажрибага эга. Биз бу йўналишда Европа Иттифоқи билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштиришни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ниятидамиз.
Ушбу маҳсулотларни, шунингдек, тайёр саноат ва қишлоқ хўжалиги товарларини Европа бозорларига етказиб бериш учун самарали транспорт йўлакларининг йўқлиги бунда асосий тўсиқ ҳисобланади. Жумладан, Транскаспий транспорт коридорини кенгайтириш ва юк билан таъминлаш учун ўзаро мувофиқлаштирилган чора-тадбирларни ва бизнес учун манфаатли шароитларни ишлаб чиқиш зарур. Ишонаман, ушбу вазифалар “Глобал дарвоза” умумевропа дастурининг мақсадларига тўлиқ мос келади.
Шу муносабат билан, келишилган ёндашувларни ишлаб чиқиш учун Европа Иттифоқи шафелигида ушбу йўналишда жойлашган мамлакатларнинг транспорт вазирлари учрашувини чақиришни таклиф этамиз.
Тўртинчи. “Яшил” энергетика ва экологик барқарорликка йўналтирилган инвестициялар стратегик аҳамиятга эга бўлиб бормоқда.
Ўзбекистон Марказий Осиё минтақасидан Европага электр энергиясини етказиб бериш бўйича халқаро лойиҳани тўлиқ қўллаб-қувватлайди. Саммит арафасида ушбу лойиҳани амалга ошириш бўйича тегишли битимни ратификация қилдик.
Таъкидлаш ўринлики, биз 2030 йилга бориб мамлакат энергия балансида қайта тикланадиган энергия улушини 54 фоизга етказишни, 24 минг мегаватт “яшил” қувватларни ишга туширишни режалаштирмоқдамиз.
“Тоза” энергия бўйича “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” шериклигининг йўлга қўйилиши билан ўзаро ҳамкорлигимизнинг муҳим платформаси яратилиши мумкин.
Шунингдек, “углерод кредитлари” лойиҳаларини ишлаб чиқишни молиялаштириш ва уларнинг бозорини ривожлантириш учун турдош вазирликлар раҳбарлари даражасида ишчи гуруҳни таъсис этишни таклиф этамиз. Бўлиб ўтиши кутилаётган Иқлим форуми чоғида минтақанинг “Яшил” тараққиёт концепциясини тақдим этамиз.
Бешинчи. Инсон капиталига инвестициялар таълим ва маданий-гуманитар соҳалардаги алмашувларни кенгайтириш имконини беради.
Юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш бўйича “ЭРАЗМУС ПЛЮС” дастурлари доирасида минтақа мамлакатлари учун махсус квоталарни жорий этиш  ушбу мақсадга эришишга хизмат қилиши мумкин.
Марказий Осиё мамлакатлари билан илмий-таълим ҳамкорлигини кенгайтириш учун Ўзбекистонда “Уфқ – Европа” дастури офисини очишга тайёрмиз. Бундан ташқари, сунъий интеллект, маълумотлар “катта базалари”, рақамлаштириш, космик тадқиқотлар соҳасида илмий ва технологик алмашувлар бўйича қўшма дастурни ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Ўзбекистон, шунингдек, минтақа мамлакатларини рақамли таълим соҳасида Европа ҳаракатлар дастурига қўшиш, Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи мамлакатлари етакчи университетлари ўртасида шериклик борасида “Йўл харитаси”ни амалга ошириш бўйича ташаббусларни илгари суради.
Европалик мутахассислар иштирокида “Лазги” миллий балетининг саҳналаштирилиши маданият соҳасидаги кооперациянинг яққол мисоли бўлди. Европадаги Лувр, Берлин Янги музейи, Вена Бутунжаҳон музейи каби йирик музейларда Марказий Осиёнинг тарихий меросига бағишланган кўргазмалар муваффақиятли ўтказилди.
Таъкидлаш жоизки, жорий йилнинг кузида ушбу заминда, Самарқандда ўтадиган, сўнгги қирқ йилда Париждан ташқарида илк бор бўладиган ЮНЕСКО Бош конференцияси чоғида барча хорижий шерикларимизни минтақамиз халқларининг бой маданияти ва санъати билан янада кенг таништиришни хоҳлар эдик.
Шунингдек, жорий йилда Бухорода биринчи “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” сайёҳлик форумини ўтказишни режа қиляпмиз.
Европа Иттифоқи мамлакатлари тажрибасини жорий этиш асосида “Бир тур – бутун минтақа” концепциясини амалга ошириш, шунингдек, минтақамиз сайёҳлари учун виза режимини соддалаштириш масаласини кўриб чиқишда европалик шерикларимизнинг кўмагига таянамиз.
Хавфсизликка нисбатан умумий таҳдидлар, хусусан, терроризм, экстремизм, радикализм, кибержиноятчилик, наркотрафик ва ноқонуний миграцияга қарши курашишда ҳамкорлик тобора долзарб бўлиб бормоқда.
Европалик шерикларимизнинг терроризмга қарши курашиш масалалари бўйича мулоқотни йўлга қўйиш ҳақидаги таклифини қўллаб-қувватлаймиз. “BOMCA” ва “CADAP” дастурлари доирасида ўзаро амалий ҳамкорликни кенгайтириш муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Афғонистонни тинч ривожлантириш масалаларида сиёсий маслаҳатлашувларни давом эттиришга тайёрмиз. Минг афсуски, жаҳон ҳамжамияти ушбу мамлакат ҳудудидан келиб чиқадиган барча таҳдидларни етарлича баҳолай олмаяпти.
Афғон томонини минтақавий иқтисодий жараёнларга, жумладан, инвестиция ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш, ижтимоий соҳани қайта тиклаш йўли билан фаол жалб этиш зарур, деб ҳисоблаймиз. Қабул қилинган мажбуриятларни бажариш учун халқаро ҳамжамиятнинг амалдаги афғон ҳукумати билан конструктив мулоқот ўрнатиш муҳимлигини тушуниши ва қўллаб-қувватлашига умид қиламиз.
Сўзимнинг ниҳоясида бизнинг ташаббус ва келишувларимизни амалга ошириш механизмларини жорий этиш муҳимлигини алоҳида қайд этишни истар эдим.
Шу муносабат билан, “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” форматида Бош вазир ўринбосарлари даражасида ҳар йили учрашувлари ўтказиб бориладиган Шериклик қўмитасини таъсис этиш мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз.
Барчангизга очиқ, ишончли ва конструктив мулоқот учун яна бир бор чуқур ташаккур изҳор этаман.
Ишончим комилки, Европанинг етакчи институтлари ва молия ташкилотлари раҳбарлари Марказий Осиёнинг умумий позицияга эга эканига, ишончли ва масъулиятли шерик сифатида кенг кўламли ҳамкорликка тайёр эканига амин бўлишди.
Барчангизни икки минтақа ўртасида стратегик шериклик ўрнатиш тўғрисида тарихий қарор қабул қилиниши билан табриклайман.
Эришилган барча келишувлар ва илгари сурилган ташаббусларни амалга ошириш учун Саммит котибиятига, экспертлар билан биргаликда, бир ой муддатда, биз ишчи тартибда тасдиқлашимиз мумкин бўлган “Йўл харитаси”ни тайёрлаш таклифини билдираман.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the first “Central Asia – European Union” summit
I am delighted to welcome you all at the first Central Asia – European Union Summit.
I would like to express the words of special appreciation to the President of the European Council, Mr. Antonio Costa, President of the European Commission, Ms. Ursula von der Leyen, and all my colleagues - the leaders of the countries of the region, for supporting our initiative to hold the summit at this very place, the ancient city of Samarkand.
For many centuries, this renowned city, located at the main crossroads of the Great Silk Road, was an important center for dialogue
of civilizations, diplomatic, trade and cultural exchanges between the East and the West.
Many historical facts are there to it. Namely, more than six centuries ago Amir Temur, the ruler of Maveraunnahr, established active relations with European monarchies to ensure free and safe trade.
I cannot overlook the contribution of the great scholars and thinkers of our region, Khorezmi, Ferghani, Biruni, Avicenna, Ulugbek, and others to the development of world science and philosophy, also in Europe.
And today, I am pleased to highlight that our relations, having deep roots, are dynamically developing and strengthening in the current conditions.
Open, constructive and productive meetings that we held yesterday, once again show political will and determination to deepen the partnership and practical cooperation for the benefit of our countries and regions.
Once again, I extend my gratitude to the heads of the main institutions of the European Union for their understanding and comprehensive support to the integration processes and sustainable development in Central Asia.
I am also pleased to see here our traditional partners – the President of the European Bank for Reconstruction and Development, Ms. Renaud-Basso, and the representatives of the European Investment Bank. I believe these financial institutes are of key importance in promoting the cause and decisions of today’s summit, held under the motto “Investing in the future.”
In this context, I would like to mention that eight years ago the relations between Uzbekistan and EBRD were frozen. While today we are the largest beneficiary of the bank.
In the wake of the Ashgabat meeting, our ministers and experts have prepared the summit’s agenda that covers all of the main directions of the multi-faceted cooperation.
Today, we will also participate in the plenary session of the Samarkand Climate Forum dedicated to the modern ecological challenges that Central Asia is facing.
Our meeting is taking place amid dynamic and unpredictable global processes.
We are witnessing growing geopolitical tensions, aggravating security problems, large regional conflicts, social and economic challenges to sustainable development.
It is obvious that no region can address such complex issues alone without wide international cooperation. In this regard, I’d like to underline that Central Asia and the European Union are traditional partners and the demand of closer cooperation keeps growing.
We share the commitment of the European side to the principles and norms of international law.
We welcome and fully support the wake of the negotiation process on the peaceful settlement of the situation in Ukraine.
We understand that very difficult and complicated issues need to be solved. However, we don’t see any other alternative to the current diplomatic efforts and political settlement.
The deep transformation in Central Asia that has gained sustainable and irreversible nature thanks to our shared political will is facilitating the development of our multidimensional cooperation.
The countries of the region are strengthening trust and good neighborliness among each other, expanding large-scale collaboration and cooperation.
Seven to eight years ago, there were even no prerequisites for this. The borders between certain countries were closed. There was no trade, no transit, no business, or any humanitarian exchange. The relations were simply frozen.
No one could even imagine that in the nearest future we would be representing our region together during discussions with European leaders.
I want to highlight that Central Asia’s openness and commitment to mutually beneficial cooperation with all partners became the most important condition for ensuring the region’s security and prosperity.
In September this year we will host the seventh Consultative Meeting of the Heads of State of our region, a platform where we openly and constructively resolve all topical issues on our mutual agenda.
I want to highlight in particular a historical event that took place on the eve of today’s summit.
I am talking about the full settlement and signing of agreements on the delimitation of State borders between Kyrgyzstan and Tajikistan.
Once again, I sincerely congratulate my distinguished colleagues Presidents Emomali Rahmon and Sadyr Japarov.
It is worth noting, that together with our partners we are implementing large investment and infrastructure projects in the region. Meanwhile, joint investment funds and companies are operating to provide support to such projects.
Intraregional trade is increasing. To incentivize it further, border trade zones are established.
I’d like underscore that all of this facilitates sustainable economic development of our countries and the region as a whole.
EBRD experts estimate this year’s regional GDP to grow up to six percent, which is visibly higher than the average figures in other regions.
In particular, Uzbekistan is ensuring sustainable economic development by industrialization, investments in infrastructure, liberalization of economy and supporting business.
I would like to note particularly our joint work on the formation of a common regional identity, as well as support to the cultural-humanitarian and educational exchanges.
We are opening branches of leading national educational institutions in our countries.
We are promoting the project of a single Central Asia visa for foreign tourists.
Our first summit is a logical continuation of two meetings of Central Asian and EU leaders, which were successfully held in Kazakhstan and Kyrgyzstan.
These interactions were useful to understand the mutual interests and define common avenues of partnership.
I’d like to note that in recent years we have been witnessing noticeable intensification of engagement with the EU.
For the past seven years trade between Central Asian and EU countries has increased several times, reaching 54 billion euros.
Effective cooperation platforms have been launched.
Ministerial meetings, forums, summits and conferences in all key areas are held regularly.
At the same time, I believe that this meeting should become the starting point of a new stage in the development of multi-faceted relations.
In this regard, I would like to share our vision of priorities of further joint work for the mid - and the long-term period.
First. Efforts and investments in strengthening political dialogue, as well as the legal and institutional framework of multilateral cooperation.
Based on the outcomes of the summit, we are going to adopt a historic decision on establishing strategic partnership between Central Asia and the EU. We believe it is important to jointly develop and take comprehensive measures for practical implementation of the document.
I am convinced that our strategic partnership must be full of specific decisions, projects, and programs.
In this regard, we propose to consider the issue of signing a fully-fledged Partnership and Cooperation Agreement between our two regions.
We also support the following:
- regular ministerial-level meetings of the heads of foreign ministries to synchronize on the international and the regional agendas;
- intensification of interparliamentary ties and establishing the “Central Asia – EU” Interparliamentary Cooperation Forum with its first meeting to be organized this autumn in Uzbekistan;
- expanding cooperation among leading think tanks.
We fully support the proposal of holding this summit once every two years.
In order to ensure systemic work for the timely implementation of the agreements, we are ready to act as the Summit’s Secretariat until the next meeting.
Second. Investments in economic and technological modernization must become the priority of our interaction.
In the beginning of June, we are hosting the Tashkent Investment Forum in partnership with the European Bank for Reconstruction and Development.
As part of the event, we intend to showcase the current portfolio of projects with leading European companies and banks worth over 30 billion euros.
It is worth mentioning that today, all business “captains”, industrial and innovation leaders of Europe are working successfully in Uzbekistan and other countries of the region.
Among them are such corporations as “Total”, “Siemens”, “Linde”, “Airbus”, “BASF”, “EDF”, “Orano”, “OTP Group” and many others.
We propose to hold a dedicated session at the forum with the title “Investment opportunities of the two regions”.
We also intend to present the Concept of Regional Industrial Park for European companies in Uzbekistan.
I am confident that the Agreement signed earlier on the establishment of the Office of the European Investment Bank in Tashkent will provide incentives for the inflow of direct investments from the EU countries to Central Asia.
We build on the European partners’ support for yet another initiative – the launch of an Investment platform for promoting major regional projects in the fields of green energy, innovation, transport, infrastructure and agriculture.
In addition, we are making a number of new proposals to bring closer the economic interests of our countries.
These include, in particular:
- Conclusion of a multilateral Investment Protection and Promotion Agreement;
- Establishment of a joint Central Asia – European Union Chamber of Commerce with broad engagement of the private sector;
- Adoption of a joint regional program for the support of small and medium-sized enterprises, especially female entrepreneurs.
We are ready to host in Uzbekistan the next Economic Forum and the Investors’ Forum for Transport Connectivity.
It is also important to expand technical assistance of the European Union to increase the potential of our exporters, set up laboratories and centers of standardization and certification.
Third. During the Summit decision will be taken on the deepening of cooperation and investments in the field of critical raw materials.
It is noteworthy that Uzbekistan has a significant positive experience of cooperation with leading European companies in the field of geological exploration and development of strategic raw materials deposits, establishing high-tech production and their in-deep processing.
We are committed to deepening the expansion of mutually beneficial cooperation with the European Union in this area.
The main obstacle is the lack of efficient transport corridors to deliver the production, as well as finished industrial and agricultural goods to European market.
In particular, we need to develop coordinated measures and create favorable business conditions for expanding and fully utilizing the capacity of Transcaspian transport corridor.
I am confident that these tasks are fully in line with the goals of the “Global Gateway” program.
In this regard, and with a view of developing coordinated approaches, we propose to convene under the auspices of the European Union, the meeting of Transport Ministers of the countries located along this route.
Fourth. Investments in “green” energy and ecological environmental sustainability are of strategic significance.
Uzbekistan fully supports the international project to supply electricity from Central Asia to Europe. On the eve of the Summit, the relevant agreement on the implementation of this project was ratified.
It is noteworthy that we intend to increase the share of renewable energy in the country’s energy mix up to 54 percent, and commission 24 thousand megawatt of green capacities by 2030.
Establishment of Central Asia – European Union Partnership on Clean Energy can become an important platform for engagement.
In order to develop the project financing and facilitate the growth of carbon credits market, we propose to form a Working Group at the level of the heads of relevant agencies.
During the upcoming Climate Forum, we are going to present Central Asia Green Development Concept.
Fifth. Investments in human capital will expand educational, cultural and humanitarian exchanges.
This can be facilitated by providing special quotas to the countries of the region as part of “Erasmus Plus” Program for training highly qualified specialists.
We are ready to establish the office of “HORIZON EUROPE” Program in Uzbekistan in order to enhance the scientific and educational cooperation with the countries of Central Asia.
In addition, we propose to develop a joint Program of Scientific and Technological Exchanges in the fields of artificial intelligence, “big data”, digital transformation and cosmic studies.
Uzbekistan is also putting forth the following initiatives:
- Inclusion of the regional countries in the European Digital Education Action Plan;
- Implementation of partnership roadmap among leading universities of Central Asian countries and European Union.
The staging of national ballet “Lazgi” with participation of European specialists has been a vivid example of cooperation in cultural sphere.
In Europe, the largest museums such as the Louvre, the Neues Museum (New Museum) in Berlin and the Weltmuseum Wien (World Museum) in Vienna held successful exhibitions of Central Asian historical heritage.
During the upcoming UNESCO General Conference to be held this autumn here in Samarkand for the first time in forty years outside Paris, we would like to introduce even wider the rich culture and art of the peoples of the region to all our foreign partners.
This year we also intend to host the first Central Asia – European Union Tourist Forum in Bukhara.
We count on the support of our European partners in the implementation of “One Travel – Entire Region” Concept, which builds on the expertise of EU countries. In addition, we hope that visa facilitation for tourists from our regions will be given due consideration.
There is a growing significance of cooperation in the fight against common security threats, including terrorism, extremism, radicalism, cybercrime, drug trafficking and illegal migration.
We support the proposal of European partners on the launch of the counterterrorism dialogue.
We believe it is important to expand the practical interaction as part of BOMCA and CADAP programs.
We are ready to continue the political consultations on peaceful development in Afghanistan. Regrettably, the global community underestimates all challenges emerging from the territory of this country.
We believe it is important to actively engage the Afghan side in regional economic processes, also through implementation of investment and infrastructure projects, restoring the social sector. We hope for understanding and support in facilitating the international community’s constructive dialogue with the Afghan authorities to meet the current commitments.
In conclusion, I would like to emphasize the importance of introducing the mechanisms for practical implementation of our initiatives and agreements.
In this regard, we believe it would be appropriate to establish the “Central Asia – EU” Partnership Committee at the level of Deputy Prime Ministers and hold its meetings on annual basis.
I once again extend my deep gratitude to all of you for open, trust-based and constructive dialogue.
I am confident that the heads of leading European institutions and financial organizations have learnt for themselves that the countries of Central Asia have shared positions and are committed to large-scale cooperation as a reliable and responsible partner.
I congratulate all of you on the adoption of historical decision on the establishment of strategic partnership between our two regions.
For the practical implementation of all agreements reached and initiatives, I suggest that within one month, the Secretariat jointly with the experts develops a roadmap that could be approved in a working order.