Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммитидаги нутқи
Сизларни “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммитида қутлашдан ғоят мамнунман.
Европа Кенгаши Президенти Антониу Кошта Жаноби Олийларига, Европа Комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен Хоним Олияларига, менинг барча ҳамкасбларим – минтақа мамлакатлари етакчиларига саммитни айнан шу заминда, қадимий Самарқанд шаҳрида ўтказиш борасидаги ташаббусимизни қўллаб-қувватлаганлари учун миннатдорлик билдираман.
Кўп асрлар давомида Буюк Ипак йўлининг асосий йўллари чорраҳасида жойлашган ушбу шонли шаҳар цивилизациялар мулоқоти ҳамда Шарқ ва Ғарб ўртасидаги дипломатия, савдо ва маданий алмашувларнинг муҳим маркази бўлган.
Бу ҳақда кўплаб тарихий далиллар мавжуд. Масалан, Мовароуннаҳр ҳукмдори Амир Темур бундан олти асрдан зиёд вақт олдин айнан шу заминда туриб эркин ва хавфсиз савдони таъминлаш мақсадида Европа ҳукмдорлари билан фаол мулоқотларни йўлга қўйган.
Бизнинг Муҳаммад Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Абу Райҳон Беруний, Ибн Сино, Мирзо Улуғбек ва бошқа буюк аллома ва мутафаккирларимиз жаҳон, жумладан, Европа илм-фани ва фалсафаси ривожига беқиёс ҳисса қўшганини албатта қайд этмасдан ўтолмаймиз.
Бугун мен мамнуният билан таъкидлашни истардимки, бизнинг чуқур тарихий илдизларга эга бўлган муносабатларимиз ҳозирги замон шароитида жадал ривожланмоқда ва мустаҳкамланмоқда.
Шу кунларда бўлиб ўтган очиқ, конструктив ва самарали учрашувлар мамлакатларимиз ва минтақаларимиз манфаатлари йўлида шериклик ва амалий ҳамкорликни чуқурлаштиришга бўлган сиёсий иродамиз ва қатъиятимизни яна бир бор намоён этди.
Европа Иттифоқи асосий институтлари раҳбарларига ўзаро англашув ва Марказий Осиёда интеграция ва барқарор тараққиёт жараёнларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани учун яна бир бор миннатдорлик билдираман.
Мен бу залда анъанавий шерикларимиз – Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Рено-Басо ва Европа инвестиция банки вакилларини кўриб турганимдан ҳам хурсандман. Ушбу молия институтларининг “Келажакка сармоялар” шиори остида ўтаётган бугунги саммитимизнинг вазифа ва қарорларини илгари суришдаги роли ўта муҳим, деб ҳисоблайман.
Шу ўринда бундан саккиз йил олдин Ўзбекистон билан Европа тикланиш ва тараққиёт банки муносабатлари тўхтаб ётганини қайд этишни истар эдим. Бугун эса биз банкнинг энг йирик бенефициарларидан биримиз.
Ашхободдаги учрашувлар якунлари бўйича бизнинг вазирлар ва экспертларимиз кўп томонлама ҳамкорликнинг барча асосий йўналишларини қамраб олган саммит кун тартибини тайёрлашди.
Шунингдек, биз бугун Марказий Осиё дуч келаётган замонавий экологик таҳдидларга бағишланган Самарқанд иқлим форуми ялпи сессиясида ҳам биргаликда иштирок этамиз.
Бизнинг учрашувимиз жадал ва олдиндан башорат қилиб бўлмайдиган глобал жараёнлар шароитида ўтмоқда.
Биз геосиёсий зиддиятлар, хавфсизлик муаммолари, йирик минтақавий можароларнинг ҳамда барқарор тараққиётга нисбатан ижтимоий ва иқтисодий таҳдидларнинг кучайишига гувоҳ бўлмоқдамиз.
Аёнки, ҳеч бир минтақа кенг халқаро ҳамкорликсиз бу қадар мураккаб масалаларни мустақил ҳолда ҳал этишга қодир эмас.
Шу муносабат билан таъкидлашни истардимки, Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи анъанавий шериклар бўлиб, ўзаро яқин ҳамкорлик учун талаб фақат ўсиб бормоқда. Биз ҳам Европа томони каби халқаро ҳуқуқнинг тамойил ва меъёрларига содиқлигимизни билдирамиз.
Украина атрофидаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш бўйича музокаралар жараёнлари бошланганини олқишлаймиз ва тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз. Олдинда жуда мураккаб ва ечими осон бўлмаган масалалар турганини тушунамиз.
Бироқ дипломатик саъй-ҳаракатлар ва сиёсий қарорлар қабул қилишдан бошқа муқобил йўлни биз кўрмаяпмиз.
Умумий сиёсий иродамиз туфайли барқарор ва ортга қайтмас тус олган Марказий Осиёдаги чуқур трансформация жараёнлари кўпқиррали ҳамкорлигимизни ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Минтақа мамлакатлари ўртасида ишонч ва яхши қўшничилик мустаҳкамланмоқда, кенг кўламли ҳамкорлик ва кооперация алоқалари кенгаймоқда. Бундан етти-саккиз йил аввал бунинг учун ҳатто шароит ҳам йўқ эди. Баъзи мамлакатлар ўртасидаги чегаралар ёпиқ эди. На савдо, на транзит, на бизнес, ҳеч қандай гуманитар алмашувлар йўқ эди. Муносабатлар шунчаки музлатиб қўйилганди. Ўшанда ҳеч ким яқин келажакда биз Европа етакчилари билан музокараларда минтақамизни биргаликда намоён этишимизни тасаввур ҳам қила олмас эди.
Марказий Осиёнинг очиқлиги ва барча шериклар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликка тайёр экани минтақада хавфсизлик ва фаровонликни таъминлашнинг энг муҳим шартига айланди.
Шу йил сентябрь ойида биз Тошкентда минтақадаги давлат раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувини ўтказамиз ва унинг доирасида умумий кун тартибидаги барча долзарб вазифаларни очиқ ва конструктив ҳал қиламиз.
Бугунги саммитимиз арафасида тарихий воқеалар бўлиб ўтганини алоҳида қайд этишни истардим. Бу ўринда гап Қирғизистон ва Тожикистон ўртасида давлат чегаралари масаласи тўлиқ ҳал этилгани ва делимитация қилиш бўйича келишувлар имзолангани ҳақида бормоқда.
Яна бир бор ҳурматли ҳамкасбларим Эмомали Шарипович Раҳмон ва Садир Нурғожоевич Жапаровни самимий табриклайман.
Биз биргаликда минтақада йирик инвестиция ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошираётганимизни таъкидлаш жоиз. Бундай лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун қўшма инвестиция жамғармалари ва компаниялари фаолият кўрсатмоқда. Минтақада ички савдо ҳажми ошиб бормоқда. Уларни рағбатлантириш учун чегараолди савдо зоналари яратилмоқда. Буларнинг барчаси мамлакатларимиз ва бутун минтақамизнинг барқарор иқтисодий тараққиётига имкон яратаётганини таъкидлашни истар эдим.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки экспертлари ҳисоб-китобларига кўра, минтақавий ялпи ички маҳсулотнинг ўсиши бу йил олти фоизгача етади ва бу бошқа минтақалардаги ўртача кўрсаткичдан сезиларли даражада юқоридир. Жумладан, Ўзбекистонда саноатлаштириш, инфратузилмаларга сармоялар киритиш, иқтисодиётни либераллаштириш ва бизнесни қўллаб-қувватлаш ҳисобидан барқарор иқтисодий ўсиш таъминланмоқда.
Умумминтақавий ўзига хосликни шакллантириш, шунингдек, маданий-гуманитар ва таълим бўйича алмашувларни қўллаб-қувватлашга қаратилган ҳамкорликдаги ишларимизни алоҳида таъкидламоқчиман.
Биз мамлакатларимизда етакчи миллий ўқув муассасаларининг филиалларини очяпмиз. Хорижий сайёҳлар учун ягона Марказий Осиё визаси лойиҳасини илгари суряпмиз.
Бизнинг илк саммитимиз Қозоғистон ва Қирғизистонда муваффақиятли ўтган Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи етакчиларининг иккита учрашувининг мантиқий давомидир. Ушбу мулоқотлар ҳар икки томоннинг манфаатларини тушуниш ва шерикликнинг умумий йўналишларини белгилаб олиш учун фойдали бўлди. Сўнгги йилларда Европа Иттифоқи билан ўзаро ҳамкорлик сезиларли фаоллашгани кузатилаётганини қайд этмоқчиман.
Кейинги етти йилда Марказий Осиё мамлакатларининг Европа Иттифоқи билан ўзаро товар айланмаси ҳажми бир неча баробар ўсиб, 54 миллиард еврога етди. Ҳамкорликнинг самарали платформалари ишга туширилди. Барча муҳим йўналишларда вазирлар иштирокида мажлислар, форумлар, саммитлар ва конференциялар доимий ўтказиб келинмоқда.
Шу билан бирга, ушбу учрашув кўпқиррали муносабатларимиз ривожида янги босқичнинг ўзига хос бошланиш нуқтаси бўлиши лозим, деб ҳисоблайман.
Шу муносабат билан, ўрта ва узоқ муддатли истиқболда ҳамкорликдаги ишларимизнинг биз учун устувор йўналишларини кўрсатиб ўтишни истар эдим.
Биринчи. Бу – сиёсий мулоқотларни мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатлар ва инвестициялар, кўп томонлама ҳамкорликнинг ҳуқуқий ва институционал асослари.
Саммит якунлари бўйича Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи ўртасида стратегик шериклик ўрнатиш ҳақида тарихий қарор қабул қилинади. Қабул қилинадиган ҳужжатнинг қоидаларини амалга оширишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни биргаликда ишлаб чиқиш ва қабул қилиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Ишончим комилки, бизнинг стратегик шериклигимиз аниқ қарорлар, лойиҳа ва дастурлар билан бойитилиши керак. Шу муносабат билан, бизнинг икки минтақамиз ўртасида шериклик ва ҳамкорлик бўйича тўлақонли Битимни имзолаш масаласини кўриб чиқишни таклиф этамиз.
Биз, шунингдек, халқаро ва минтақавий кун тартибидаги муҳим масалалар бўйича умумий позицияларни ишлаб чиқиш учун ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари учрашувларини доимий ўтказиб бориш, парламентлараро алоқаларни фаоллаштириш ва “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” парламентлараро ҳамкорлик форумини таъсис этиш ҳамда унинг илк тадбирини шу йил кузда Ўзбекистонда ўтказиш, етакчи таҳлил марказлари ҳамкорлигини кенгайтиришни таклиф этамиз.
Саммитимизни ҳар икки йилда бир марта ўтказиш бўйича таклифни тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз. Келишувларимизни ўз вақтида амалга оширишни таъминлаш бўйича тизимли ишлаш мақсадида навбатдаги йиғилишимизга қадар саммит котибияти функциясини ўз зиммамизга олишга тайёрмиз.
Иккинчи. Иқтисодиёт ва технологик модернизацияга инвестициялар киритиш ўзаро ҳамкорлигимизнинг устувор мезони бўлиши лозим.
Биз июнь ойининг бошида Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан шерикликда Тошкент халқаро инвестиция форумини ўтказамиз. Ушбу тадбирда Европанинг етакчи компания ва банклари билан умумий қиймати 30 миллиард евродан ортиқ бўлган жорий лойиҳалар портфелини тақдим этиш ниятидамиз.
Таъкидлаш ўринлики, бугунги кунда Европанинг барча бизнес “капитанлари”, саноат ва инновация соҳалари етакчилари Ўзбекистон ва минтақамиздаги бошқа мамлакатларда муваффақиятли иш олиб бормоқда. Улар орасида “TOTAL”, “Siemens”, “Linde”, “Airbus”, “BASF”, “IDF”, “Orano”, “OTP Group” ва бошқа кўплаб корпорациялар бор.
Форум жараёнида икки минтақанинг инвестициявий имкониятларига бағишланган алоҳида сессияни ўтказишни таклиф этаман. Ўзбекистонда Европа компаниялари учун Минтақавий саноат парки концепцияси тақдимотини ҳам ана шу сессияда ўтказишни режа қиляпмиз.
Шу кунларда Тошкентда Европа инвестиция банки офисини очиш тўғрисида имзоланган битим Европа Иттифоқи мамлакатларидан Марказий Осиёга тўғридан-тўғри инвестициялар оқимини рағбатлантиради.
Европалик шерикларимиз яна бир ташаббусимизни – “яшил” энергетика, инновациялар, транспорт, инфратузилма соҳаларида ва аграр секторда йирик минтақавий лойиҳаларни илгари суриш учун Инвестиция платформасини ишга тушириш бўйича таклифимизни қўллаб-қувватлашига умид қиламиз.
Бундан ташқари, мамлакатларимизнинг иқтисодий манфаатларини яқинлаштириш бўйича қатор янги таклифларни билдирмоқчимиз. Бу, энг аввало, инвестицияларни ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш тўғрисидаги кўптомонлама битимни имзолаш, хусусий сектор вакилларини кенг жалб этган ҳолда, “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” қўшма савдо палатасини ишга тушириш, кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини, биринчи галда, хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшма минтақавий дастурларни қабул қилишга қаратилгандир.
Ўзбекистонда ўзаро транспорт боғлиқлиги бўйича навбатдаги Иқтисодий форум ва Инвесторлар форумини қабул қилишга тайёрмиз.
Шунингдек, экспорт қилувчиларимиз салоҳиятини ошириш, лабораториялар, стандартлаштириш ва сертификатлаштириш марказларини яратиш учун Европа Иттифоқининг техник кўмагини кенгайтириш муҳимдир.
Учинчи. Саммит давомида стратегик минерал ресурслар соҳасида ҳамкорлик ва инвестицияларни чуқурлаштириш бўйича қарор қабул қилинади.
Таъкидлаш ўринлики, Ўзбекистон геология-разведка, стратегик хомашё материаллари конларини ўзлаштириш ва уларни чуқур қайта ишлаш соҳасида юқори технологик ишлаб чиқариш тармоқларини яратиш борасида Европадаги етакчи компаниялар билан ҳамкорлик қилиш бўйича катта ижобий тажрибага эга. Биз бу йўналишда Европа Иттифоқи билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштиришни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ниятидамиз.
Ушбу маҳсулотларни, шунингдек, тайёр саноат ва қишлоқ хўжалиги товарларини Европа бозорларига етказиб бериш учун самарали транспорт йўлакларининг йўқлиги бунда асосий тўсиқ ҳисобланади. Жумладан, Транскаспий транспорт коридорини кенгайтириш ва юк билан таъминлаш учун ўзаро мувофиқлаштирилган чора-тадбирларни ва бизнес учун манфаатли шароитларни ишлаб чиқиш зарур. Ишонаман, ушбу вазифалар “Глобал дарвоза” умумевропа дастурининг мақсадларига тўлиқ мос келади.
Шу муносабат билан, келишилган ёндашувларни ишлаб чиқиш учун Европа Иттифоқи шафелигида ушбу йўналишда жойлашган мамлакатларнинг транспорт вазирлари учрашувини чақиришни таклиф этамиз.
Тўртинчи. “Яшил” энергетика ва экологик барқарорликка йўналтирилган инвестициялар стратегик аҳамиятга эга бўлиб бормоқда.
Ўзбекистон Марказий Осиё минтақасидан Европага электр энергиясини етказиб бериш бўйича халқаро лойиҳани тўлиқ қўллаб-қувватлайди. Саммит арафасида ушбу лойиҳани амалга ошириш бўйича тегишли битимни ратификация қилдик.
Таъкидлаш ўринлики, биз 2030 йилга бориб мамлакат энергия балансида қайта тикланадиган энергия улушини 54 фоизга етказишни, 24 минг мегаватт “яшил” қувватларни ишга туширишни режалаштирмоқдамиз.
“Тоза” энергия бўйича “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” шериклигининг йўлга қўйилиши билан ўзаро ҳамкорлигимизнинг муҳим платформаси яратилиши мумкин.
Шунингдек, “углерод кредитлари” лойиҳаларини ишлаб чиқишни молиялаштириш ва уларнинг бозорини ривожлантириш учун турдош вазирликлар раҳбарлари даражасида ишчи гуруҳни таъсис этишни таклиф этамиз. Бўлиб ўтиши кутилаётган Иқлим форуми чоғида минтақанинг “Яшил” тараққиёт концепциясини тақдим этамиз.
Бешинчи. Инсон капиталига инвестициялар таълим ва маданий-гуманитар соҳалардаги алмашувларни кенгайтириш имконини беради.
Юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш бўйича “ЭРАЗМУС ПЛЮС” дастурлари доирасида минтақа мамлакатлари учун махсус квоталарни жорий этиш  ушбу мақсадга эришишга хизмат қилиши мумкин.
Марказий Осиё мамлакатлари билан илмий-таълим ҳамкорлигини кенгайтириш учун Ўзбекистонда “Уфқ – Европа” дастури офисини очишга тайёрмиз. Бундан ташқари, сунъий интеллект, маълумотлар “катта базалари”, рақамлаштириш, космик тадқиқотлар соҳасида илмий ва технологик алмашувлар бўйича қўшма дастурни ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Ўзбекистон, шунингдек, минтақа мамлакатларини рақамли таълим соҳасида Европа ҳаракатлар дастурига қўшиш, Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи мамлакатлари етакчи университетлари ўртасида шериклик борасида “Йўл харитаси”ни амалга ошириш бўйича ташаббусларни илгари суради.
Европалик мутахассислар иштирокида “Лазги” миллий балетининг саҳналаштирилиши маданият соҳасидаги кооперациянинг яққол мисоли бўлди. Европадаги Лувр, Берлин Янги музейи, Вена Бутунжаҳон музейи каби йирик музейларда Марказий Осиёнинг тарихий меросига бағишланган кўргазмалар муваффақиятли ўтказилди.
Таъкидлаш жоизки, жорий йилнинг кузида ушбу заминда, Самарқандда ўтадиган, сўнгги қирқ йилда Париждан ташқарида илк бор бўладиган ЮНЕСКО Бош конференцияси чоғида барча хорижий шерикларимизни минтақамиз халқларининг бой маданияти ва санъати билан янада кенг таништиришни хоҳлар эдик.
Шунингдек, жорий йилда Бухорода биринчи “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” сайёҳлик форумини ўтказишни режа қиляпмиз.
Европа Иттифоқи мамлакатлари тажрибасини жорий этиш асосида “Бир тур – бутун минтақа” концепциясини амалга ошириш, шунингдек, минтақамиз сайёҳлари учун виза режимини соддалаштириш масаласини кўриб чиқишда европалик шерикларимизнинг кўмагига таянамиз.
Хавфсизликка нисбатан умумий таҳдидлар, хусусан, терроризм, экстремизм, радикализм, кибержиноятчилик, наркотрафик ва ноқонуний миграцияга қарши курашишда ҳамкорлик тобора долзарб бўлиб бормоқда.
Европалик шерикларимизнинг терроризмга қарши курашиш масалалари бўйича мулоқотни йўлга қўйиш ҳақидаги таклифини қўллаб-қувватлаймиз. “BOMCA” ва “CADAP” дастурлари доирасида ўзаро амалий ҳамкорликни кенгайтириш муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Афғонистонни тинч ривожлантириш масалаларида сиёсий маслаҳатлашувларни давом эттиришга тайёрмиз. Минг афсуски, жаҳон ҳамжамияти ушбу мамлакат ҳудудидан келиб чиқадиган барча таҳдидларни етарлича баҳолай олмаяпти.
Афғон томонини минтақавий иқтисодий жараёнларга, жумладан, инвестиция ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш, ижтимоий соҳани қайта тиклаш йўли билан фаол жалб этиш зарур, деб ҳисоблаймиз. Қабул қилинган мажбуриятларни бажариш учун халқаро ҳамжамиятнинг амалдаги афғон ҳукумати билан конструктив мулоқот ўрнатиш муҳимлигини тушуниши ва қўллаб-қувватлашига умид қиламиз.
Сўзимнинг ниҳоясида бизнинг ташаббус ва келишувларимизни амалга ошириш механизмларини жорий этиш муҳимлигини алоҳида қайд этишни истар эдим.
Шу муносабат билан, “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” форматида Бош вазир ўринбосарлари даражасида ҳар йили учрашувлари ўтказиб бориладиган Шериклик қўмитасини таъсис этиш мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз.
Барчангизга очиқ, ишончли ва конструктив мулоқот учун яна бир бор чуқур ташаккур изҳор этаман.
Ишончим комилки, Европанинг етакчи институтлари ва молия ташкилотлари раҳбарлари Марказий Осиёнинг умумий позицияга эга эканига, ишончли ва масъулиятли шерик сифатида кенг кўламли ҳамкорликка тайёр эканига амин бўлишди.
Барчангизни икки минтақа ўртасида стратегик шериклик ўрнатиш тўғрисида тарихий қарор қабул қилиниши билан табриклайман.
Эришилган барча келишувлар ва илгари сурилган ташаббусларни амалга ошириш учун Саммит котибиятига, экспертлар билан биргаликда, бир ой муддатда, биз ишчи тартибда тасдиқлашимиз мумкин бўлган “Йўл харитаси”ни тайёрлаш таклифини билдираман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на первом саммите «Центральная Азия – Европейский Союз»
Рад приветствовать вас на первом саммите «Центральная Азия – Европейский Союз».
Хочу выразить слова особой признательности президенту Европейского совета господину Антониу Коште, президенту Европейской комиссии госпоже Урсуле фон дер Ляйен, всем моим коллегам – лидерам стран региона за поддержку нашей инициативыо проведении саммита именно здесь, в древнем Самарканде.
На протяжении столетий этот прославленный город, расположенный на перекрестке главных дорог Великого шелкового пути, был важным центром диалога цивилизаций, дипломатического, торгового и культурного обмена между Востоком и Западом.
Есть много подтверждающих это исторических фактов. Так, именно отсюда правитель Мавераннахра Амир Темур более шести веков назад налаживал активные контакты с европейскими монархами в целях обеспечения свободной и безопасной торговли.
Не могу не отметить вклад наших великих ученых и мыслителей – Хорезми, Фергани, Беруни, Авиценны, Улугбека и других в развитие мировой науки и философии, в том числе в Европе.
И сегодня я с удовлетворением хочу подчеркнуть, что наши отношения, имеющие глубокие корни, динамично развиваются и укрепляются в современных условиях.
Состоявшиеся накануне открытые, конструктивные и продуктивные встречи еще раз показали наличие политической воли и решимости углублять партнерство и практическое сотрудничество в интересах наших стран и регионов.
Еще раз выражаю благодарность руководителям главных институтов Европейского Союза за понимание и всемерную поддержку процессов интеграции и устойчивого развития в Центральной Азии.
Я также рад видеть в этом зале наших традиционных партнеров – президента Европейского банка реконструкции и развития госпожу Рено-Бассо и представителей Европейского инвестиционного банка.
Считаю ключевой роль этих финансовых институтов в продвижении задач и решений сегодняшнего саммита, проходящего под девизом «Инвестируя в будущее».
В этом контексте хотел бы отметить, что еще восемь лет назад отношения Узбекистана с ЕБРР были заморожены. А сегодня мы являемся крупнейшим бенефициаром данного банка.
Наши министры и эксперты по итогам встречи в Ашхабаде подготовили повестку дня саммита, которая охватывает все основные направления многогранного сотрудничества.
Сегодня нам также предстоит вместе принять участие в пленарной сессии Самаркандского климатического форума, посвященного современным экологическим вызовам, с которыми сталкивается Центральная Азия.
Наша встреча проходит в условиях динамичных и непредсказуемых глобальных процессов. Мы являемся свидетелями усиления геополитической напряженности, проблем безопасности, крупных региональных конфликтов, социальных и экономических вызовов устойчивому развитию.
Очевидно, что ни один регион самостоятельно, без широкого международного сотрудничества не справится с решением столь непростых вопросов. В этой связи подчеркну, что Центральная Азия и Евросоюз являются традиционными партнерами, и востребованность тесного взаимодействия только растет.
Мы разделяем приверженность европейской стороны принципам и нормам международного права.
Приветствуем и полностью поддерживаем начало переговорного процесса по мирному урегулированию ситуации вокруг Украины. Понимаем, что предстоит решить очень сложные, непростые вопросы. Но другой альтернативы предпринимаемым дипломатическим усилиям и политическому решению мы не видим.
Развитию нашего многопланового сотрудничества способствует глубинная трансформация в Центральной Азии, которая благодаря общей политической воле приобрела устойчивый и необратимый характер.
Между странами региона укрепляются доверие и добрососедство, расширяются полномасштабное сотрудничество и кооперация.
Еще семь-восемь лет назад для этого не было даже предпосылок. Границы между отдельными странами были закрыты. Не было ни торговли, ни транзита, ни бизнеса, никаких гуманитарных обменов. Отношения были попросту заморожены.
Никто не мог тогда представить, что в самом ближайшем будущем мы станем вместе представлять регион на переговорах с европейскими лидерами.
Подчеркну, открытость Центральной Азии и ее готовность к взаимовыгодному сотрудничеству со всеми партнерами стали важнейшим условием обеспечения безопасности и процветания региона.
В сентябре этого года мы проведем в Ташкенте уже седьмую Консультативную встречу глав государств нашего региона, на площадке которой открыто и конструктивно решаем все актуальные задачи совместной повестки.
Отдельно хочу отметить историческое событие, которое состоялось накануне сегодняшнего саммита. Речь идет о полном урегулировании и подписании договоренностей по делимитации Государственной границы между Кыргызстаном и Таджикистаном.
Ещё раз искренне поздравляю моих уважаемых коллег Эмомали Шариповича Рахмона и Садыра Нургожоевича Жапарова.
Следует отметить, что мы вместе реализуем в регионе крупные инвестиционные и инфраструктурные проекты. При этом для поддержки таких проектов действуют совместные инвестиционные фонды и компании. Увеличивается внутрирегиональная торговля. В целях ее стимулирования создаются приграничные торговые зоны.
Подчеркну, что все это способствует устойчивому экономическому развитию наших стран и региона в целом.
Эксперты ЕБРР прогнозируют рост регионального ВВП в этом году до шести процентов, что заметно выше средних показателей в других регионах.
В частности, в Узбекистане устойчивое экономическое развитие обеспечивается за счет индустриализации, инвестиций в инфраструктуру, либерализации экономики и поддержки бизнеса.
Отдельно отмечу совместную работу по формированию общерегиональной идентичности, а также поддержке культурно-гуманитарного и образовательного обмена.
Мы открываем в наших странах филиалы ведущих национальных учебных заведений. Продвигаем проект единой центральноазиатской визы для зарубежных туристов.
Наш первый саммит является логическим продолжением двух встреч лидеров Центральной Азии и Евросоюза, успешно прошедших в Казахстане и Кыргызстане. Эти контакты стали полезными для понимания обоюдных интересов и определения общих направлений партнерства.
Отмечу, что в последние годы наблюдается заметная активизация взаимодействия с Евросоюзом. За семь лет товарооборот стран Центральной Азии с ЕС вырос в несколько раз, составив 54 миллиарда евро.
Запущены эффективные платформы сотрудничества. Регулярно проходят министерские заседания, форумы, саммиты и конференции по всем ключевым направлениям. Вместе с тем считаю, что нынешняя встреча должна стать «точкой отсчета» нового этапа в развитии многоплановых отношений.
В этой связи хотел бы представить наше видение приоритетов дальнейшей совместной работы на среднесрочную и долгосрочную перспективу.
Первое. Это усилия и инвестиции в укрепление политического диалога, правовой и институциональной основы многостороннего сотрудничества.
По итогам саммита будет принято историческое решение об установлении стратегического партнерства между Центральной Азией и Европейским Союзом.
Считаем необходимым совместно выработать и принять комплексные меры, направленные на практическую реализацию положений принимаемого документа.
Убежден, что наше стратегическое партнерство должно быть наполнено конкретными решениями, проектами и программами.
В этой связи предлагаем рассмотреть вопрос подписания полноценного Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между двумя нашими регионами.
Мы также выступаем за проведение регулярных встреч глав внешнеполитических ведомств для «сверки часов» по международной и региональной повестке, активизацию межпарламентских связей и учреждение Форума межпарламентского сотрудничества «Центральная Азия – ЕС» с организацией первого мероприятия уже этой осенью в Узбекистане, расширение сотрудничества ведущих аналитических центров.
Полностью поддерживаем предложение о проведении саммита раз в два года.
В целях системной работы по обеспечению своевременной реализации договоренностей готовы взять на себя функции секретариата саммита до очередного заседания.
Второе. Приоритетным измерением нашего взаимодействия должны стать инвестиции в экономическую и технологическую модернизацию.
В начале июня в партнерстве с Европейским банком реконструкции и развития мы проведем Ташкентский инвестиционный форум. На этом мероприятии намерены представить текущий портфель проектов с ведущими европейскими компаниями и банками на сумму свыше 30 миллиардов евро.
Надо подчеркнуть, что сегодня все «капитаны» бизнеса, индустриальные и инновационные лидеры Европы успешно работают в Узбекистане и других странах региона. В их числе корпорации «TOTAL», «Siemens», «Linde», «Airbus», «BASF», «IDF», «Orano», «OTP Group» и многие другие.
Предлагаем в ходе форума провести отдельную сессию «Инвестиционных возможностей двух регионов».
Там же планируем провести презентацию Концепции регионального Промышленного парка для европейских компаний в Узбекистане.
Уверен, что подписанное накануне Соглашение об открытии офиса Европейского инвестиционного банка в Ташкенте будет стимулировать приток прямых инвестиций в Центральную Азию из стран ЕС.
Рассчитываем на поддержку со стороны европейских партнеров еще одной инициативы – о запуске Инвестиционной платформы для продвижения крупных региональных проектов в области «зеленой» энергетики, инноваций, транспорта, инфраструктуры и аграрного сектора.
Кроме того, мы выступаем с целым рядом новых предложений по сближению экономических интересов наших стран.
Это прежде всего заключение многостороннего Соглашения о защите и поощрении инвестиций, запуск совместной Торговой палаты «Центральная Азия – ЕС» с широким вовлечением представителей частного сектора, принятие совместной региональной программы поддержки проектов малого и среднего бизнеса, в первую очередь женского предпринимательства.
Готовы принять в Узбекистане очередной Экономический форум и Форум инвесторов по транспортной взаимосвязанности.
Важно также расширение технического содействия Европейского Союза для повышения потенциала наших экспортеров, создания лабораторий и центров стандартизации и сертификации.
Третье. В ходе саммита будет принято решение об углублении сотрудничества и инвестициях в сферу критических минеральных ресурсов.
Следует отметить, что Узбекистан имеет большой положительный опыт сотрудничества с ведущими европейскими компаниями в области геологоразведки и освоения месторождений стратегических сырьевых материалов, создания высокотехнологичных производств по их глубокой переработке.
Мы намерены всесторонне поддерживать углубление взаимовыгодного сотрудничества с Европейским Союзом в этом направлении.
Основным препятствием является отсутствие эффективных транспортных коридоров для доставки данной продукции, а также готовых промышленных и сельскохозяйственных товаров на европейский рынок. В частности, нужна разработка скоординированных мер и выгодных бизнесу условий для расширения и загрузки Транскаспийского транспортного коридора.
Уверен, что эти задачи полностью соответствуют целям общеевропейской программы «Глобальные ворота».
В этой связи предлагаем созвать под эгидой Евросоюза встречу министров транспорта стран пролегания данного маршрута для выработки согласованных подходов.
Четвертое. Стратегическое значение приобретают инвестиции в «зеленую» энергетику и экологическую устойчивость.
Узбекистан полностью поддерживает международный проект по поставкам электроэнергии из региона Центральной Азии в направлении Европы. Накануне саммита ратифицировали соответствующее соглашение по реализации данного проекта.
Следует отметить, что мы планируем к тридцатому году увеличить до 54 процентов долю возобновляемой энергии в энергобалансе страны, ввести 24 тысячи мегаватт «зеленых» мощностей.
Важная платформа взаимодействия может быть создана с запуском Партнерства «Центральная Азия – ЕС» по «чистой» энергетике.
Для проработки финансирования проектов и развития рынка «углеродных кредитов» предлагаем также учредить Рабочую группу на уровне руководителей профильных ведомств.
В ходе запланированного Климатического форума мы представим Концепцию «зеленого» развития региона.
Пятое. Инвестиции в человеческий капитал позволят расширить образовательный и культурно-гуманитарный обмен.
Достижению этой цели может способствовать введение специальных квот для стран региона в рамках программы «Эразмус плюс» по подготовке высококвалифицированных специалистов.
Готовы открыть в Узбекистане офис программы «Горизонт – Европа» для расширения научно-образовательного сотрудничества со странами Центральной Азии.
Кроме того, предлагаем разработать совместную Программу научного и технологического обмена в области искусственного интеллекта, «больших данных», цифровизации и космических исследований.
Узбекистан также выступает с инициативами включения стран региона в европейскую Программу действий в области цифрового образования, реализации «дорожной карты» партнерства между ведущими университетами стран Центральной Азии и Европейского Союза.
Ярким примером кооперации в культурной сфере стала постановка с участием европейских специалистов национального балета «Лазги».
В Европе успешно проведены выставки исторического наследия Центральной Азии в таких крупнейших музеях, как Лувр, Новый музей Берлина и Всемирный музей Вены.
Хотели бы в ходе предстоящей этой осенью здесь, в Самарканде, Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая впервые за сорок лет пройдет за пределами Парижа, еще шире ознакомить всех наших зарубежных партнеров с богатейшей культурой и искусством народов региона.
В этом году также планируем провести в Бухаре первый туристический форум «Центральная Азия – Европейский Союз».
Рассчитываем на содействие европейских партнеров в реализации концепции «Один тур – весь регион» на основе внедрения опыта стран ЕС, а также в рассмотрении вопроса упрощения визового режима для туристов из нашего региона.
Растет актуальность сотрудничества в борьбе с общими угрозами безопасности, в том числе терроризмом, экстремизмом, радикализмом, киберпреступностью, наркотрафиком и незаконной миграцией.
Поддерживаем предложение европейских партнеров о запуске диалога по вопросам контртерроризма.
Считаем также важным расширять практическое взаимодействие в рамках программ «BOMCA» и «CADAP».
Готовы продолжать политические консультации по вопросам мирного развития Афганистана. К глубокому сожалению, мировое сообщество недооценивает все вызовы, исходящие с территории этой страны.
Считаем необходимым активно вовлекать афганскую сторону в региональные экономические процессы, в том числе путем реализации инвестиционных и инфраструктурных проектов, восстановления социального сектора. Надеемся на понимание и поддержку важности налаживания конструктивного диалога международного сообщества с нынешними афганскими властями для выполнения принятых обязательств.
В завершение своего выступления хотел бы особо отметить важность внедрения механизмов практической реализации наших инициатив и договоренностей.
В этой связи считаем целесообразным учреждение Комитета партнерства на уровне заместителей премьер-министров в формате «Центральная Азия – ЕС» с проведением ежегодных встреч.
Выражаю глубокую благодарность всем вам за открытый, доверительный и конструктивный диалог.
Уверен: руководители ведущих европейских институтов и финансовых организаций убедились в том, что Центральная Азия выступает с общих позиций и готова к полномасштабному сотрудничеству в качестве надежного и ответственного партнера.
Поздравляю всех вас с принимаемым историческим решением об установлении стратегического партнерства между двумя нашими регионами.
Для практической реализации всех достигнутых договоренностей и выдвинутых инициатив предлагаю секретариату саммита вместе с экспертами в месячный срок подготовить «дорожную карту», которую мы могли бы утвердить в рабочем порядке.