Ўзбекистон Президенти БМТ Европа иқтисодий комиссияси раҳбарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 апрель куни Самарқанд иқлим форуми доирасида БМТ Бош котиби ўринбосари, Европа иқтисодий комиссияси ижрочи котиби Татьяна Молчанни қабул қилди.
Суҳбат аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига БМТ Бош котиби Антониу Гутерришнинг саломи ва самимий тилакларини етказди.
Давлатимиз раҳбари комиссиянинг 2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишдаги муҳим ўрнини, шунингдек, транспорт, инновациялар, тўқимачилик, энергетика, экология ва гендер тенглик соҳаларида, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши масалаларида кўрсатилаётган экспертлик кўмагини алоҳида қайд этди.
Минтақавий ва мамлакат миқёсидаги лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2023 йил ноябрь ойида Боку шаҳрида бўлиб ўтган БМТнинг Марказий Осиё иқтисодиётлари учун махсус дастури (СПЕКА) биринчи саммитида билдирилган ташаббусларни амалий илгари суриш жиҳатлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон томонининг таклифига биноан СПЕКАнинг 2030 йилгача ривожланиш концепцияси қабул қилингани, ЕИК билан савдо тартиб-таомилларини соддалаштириш бўйича "йўл харитаси" имзолангани, Транскаспий йўлаги доирасида рақамлаштириш ва ҳужжатлар алмашинуви бўйича комплекс чора-тадбирлар изчил амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Йил бошида комиссия кўмагида Ўзбекистон Аҳолининг экология ҳолати тўғрисидаги ишончли ахборотдан фойдаланиши тўғрисидаги Орхус конвенциясига қўшилди.
Ҳаво конвенцияси ва Саноат аварияларининг трансчегаравий таъсири тўғрисидаги конвенцияга қўшилиш масаласи ишлаб чиқилмоқда.

4 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках программы Самаркандского климатического форума принял заместителя Генерального секретаря ООН, Исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии Татьяну Молчан.
В начале беседы высокая гостья передала Президенту Узбекистана искренние приветствия и теплые пожелания Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.
Глава нашего государства особо отметил ключевую роль Комиссии в достижении Целей устойчивого развития до 2030 года, а также оказываемое экспертное содействие в области транспорта, инноваций, текстильной отрасли, энергетики, экологии и гендерного равенства, вопросах вступления Узбекистана в ВТО.
Были обсуждены аспекты реализации региональных и страновых проектов, а также практического продвижения инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан на первом саммите Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА) в городе Баку в ноябре 2023 года.
С удовлетворением отмечены принятие по предложению узбекской стороны Концепции развития СПЕКА до 2030 года, подписание с ЕЭК «дорожной карты» по упрощению процедур торговли, последовательная реализация комплекса мер по цифровизации и обмену документами в рамках Транскаспийского коридора.
В начале года при содействии комиссии Узбекистан присоединился к Орхусской конвенции о доступе населения к достоверной информации о состоянии экологии.
На проработке присоединение к Воздушной конвенции и Конвенции о трансграничном воздействии промышленных аварий.