Ўзбекистон Президенти БМТ-Хабитат билан шерикликни ривожлантириш имкониятларини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 апрель куни Самарқанд иқлим форуми доирасида БМТ Бош котиби ўринбосари, БМТнинг аҳоли пунктлари бўйича дастури (БМТ-Хабитат) ижрочи директори Анаклаудия Россбахни қабул қилди.
Урбанизация соҳасидаги етакчи тузилма раҳбари Президентимизга Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерришнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг ушбу нуфузли институти билан шаҳарларни барқарор ривожлантириш, инфратузилмани модернизация қилиш ва аҳоли турмуш сифатини ошириш борасида кўп қиррали шерикликни ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
БМТнинг юқори даражали вакили мамлакатимизда "ақлли" ва "яшил" шаҳарларни барқарор ривожлантириш, аҳоли учун қулай муҳит яратишга қаратилган урбанизация соҳасидаги ислоҳотларни ижобий баҳолади.
Шаҳарларни бошқаришга замонавий рақамли ечимларни жорий қилиш, "яшил" қурилиш стандартларини ишлаб чиқиш, шаҳар муҳитида иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича махсус дастурни ишга тушириш борасидаги ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистонда Бутунжаҳон тозалик кунини ўтказиш ва Тошкентда ташкилот офисини очиш масалалари кўриб чиқилди. Амалий ҳамкорлик йўналишлари бўйича "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.

4 апреля на полях Самаркандского климатического форума Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Генерального секретаря ООН, Исполнительного директора Программы ООН по населенным пунктам (ООН-Хабитат) Анаклаудию Россбах.
Руководитель ведущей структуры ООН в сфере урбанизации передала главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Генерального секретаря Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриша.
Были рассмотрены вопросы развития многопланового партнерства с данным авторитетным институтом ООН в сфере устойчивого городского развития, модернизации инфраструктуры и повышения качества жизни населения.
Высокий представитель ООН положительно оценила проводимые в нашей стране реформы в сфере урбанизации, направленные на устойчивое развитие «умных» и «зеленых» городов, а также создание комфортной среды для населения.
Отмечена важность наращивания сотрудничества по внедрению современных цифровых решений в управлении городами, разработке стандартов «зеленого» строительства, запуска специальной программы по адаптации к изменению климата в городской среде.
Рассмотрены вопросы проведения Всемирного дня чистоты в Узбекистане и открытия офиса организации в Ташкенте. Достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» по направлениям практического сотрудничества.