Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 апрель куни Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей Ассамблеяси доирасида араб давлатлари парламентлари раҳбарларини қабул қилди.
Учрашувда Араб парламенти Раиси Муҳаммад бин Аҳмад Ал-Ямаҳий, Баҳрайн парламенти Вакиллар кенгаши Спикери Аҳмад бин Салмон Ал-Мусаллам, Миср Вакиллар палатаси Спикери Ҳанафий Али Ал-Жабалий, Ўмон Шўро кенгаши Раиси Холид бин Ҳилол Ал-Маъавали, Қатар Шўро кенгаши Раиси Ҳасан бин Абдуллоҳ Ал-Ғаним ва Бирлашган Араб Амирликлари Федерал миллий кенгаши қўмитаси раиси Али Рашид Ал-Нуаймий иштирок этди.
Араб дунёси давлатлари билан кўп қиррали муносабатларни, шу жумладан парламентлараро алоқалар орқали янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида делегациялар раҳбарлари Ўзбекистон етакчисига ўз мамлакатлари етакчиларининг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказдилар.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ва араб мамлакатларининг кенг қамровли шериклиги жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Олий даражадаги тарихий ташрифлар амалга оширилди, ўзаро мулоқот ва алмашинувлар фаол давом эттирилмоқда.
Бирлашган Араб Амирликлари ва Қатар Давлати билан муносабатлар стратегик шериклик даражасига кўтарилди, Саудия Арабистони ва Миср билан кенг қамровли ҳамкорлик йўлга қўйилди.
Баҳрайн Подшоҳлиги ва Ўмон Султонлиги билан ҳар томонлама ҳамкорлик изчил ривожланмоқда.
Ушбу мамлакатлар билан инвестиция лойиҳалари портфели 50 миллиард доллардан ошди. "Яшил" энергетика, кимё саноати, қишлоқ хўжалиги, IT, транспорт ва логистика, инфратузилма ва туризм соҳаларида лойиҳалар амалга оширилмоқда. 500 га яқин қўшма корхона ташкил этилди, тўғридан-тўғри авиақатновлар сони ҳафтасига 150 тадан ошди.
Минтақавий кун тартибидаги, шу жумладан Яқин Шарқдаги вазиятни тартибга солишнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Бўлажак олий даражадаги тадбирлар режаси, энг аввало, жорий йил май ойида Самарқанд шаҳрида "Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" мулоқтининг иккинчи саммитини ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.

On April 7, during the 150th anniversary session of the Inter-Parliamentary Union Assembly the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the heads of parliaments of Arab states.
The meeting was attended by the Chairman of the Arab Parliament, Muhammad bin Ahmad Al- Yamahi, Speaker of the Council of Representatives of the Parliament of Bahrain Ahmad bin Salman Al- Musallam, Speaker of the House of Representatives of Egypt Hanafi Ali El-Gebaly, Chairman of the Shura Council of Oman Khalid bin Hilal Al-Maawali, Chairman of the Shura Council of Qatar Hassan bin Abdullah Al-Ghanim, and Chairman of the Committee of the Federal National Council of the United Arab Emirates Ali Rashid Al-Nuaimi.
Issues of further development of multifaceted relations with Arab countries, including strengthening parliamentary ties were reviewed.
At the beginning of the meeting, the heads of the delegations conveyed the sincere greetings and best wishes from the leaders of their respective countries to the leader of Uzbekistan.
It was noted with great satisfaction that in recent years, the comprehensive partnership between Uzbekistan and Arab countries has been developing dynamically.
Historical high-level visits have taken place, and active mutual contacts and exchanges have been maintained.
Relations with the United Arab Emirates and the State of Qatar have reached the level of strategic partnership, while comprehensive cooperation has been established with Saudi Arabia and Egypt.
The development of all-round cooperation with the Kingdom of Bahrain and the Sultanate of Oman has also progressed steadily.
The portfolio of investment projects with these countries has exceeded $50 billion. Projects are underway in the fields of "green" energy, chemical industry, agriculture, IT, transportation and logistics, infrastructure, and tourism. Around 500 joint ventures have been established, and the number of direct flights exceeds 150 per week.
Current regional issues, including the resolution of the situation in the Middle East were also addressed.
The schedule of upcoming high-level events was discussed, including the second summit of the "Central Asia–Gulf Cooperation Council" dialogue planned in May this year in Samarkand.