Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 апрель куни Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей Ассамблеяси доирасида араб давлатлари парламентлари раҳбарларини қабул қилди.
Учрашувда Араб парламенти Раиси Муҳаммад бин Аҳмад Ал-Ямаҳий, Баҳрайн парламенти Вакиллар кенгаши Спикери Аҳмад бин Салмон Ал-Мусаллам, Миср Вакиллар палатаси Спикери Ҳанафий Али Ал-Жабалий, Ўмон Шўро кенгаши Раиси Холид бин Ҳилол Ал-Маъавали, Қатар Шўро кенгаши Раиси Ҳасан бин Абдуллоҳ Ал-Ғаним ва Бирлашган Араб Амирликлари Федерал миллий кенгаши қўмитаси раиси Али Рашид Ал-Нуаймий иштирок этди.
Араб дунёси давлатлари билан кўп қиррали муносабатларни, шу жумладан парламентлараро алоқалар орқали янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида делегациялар раҳбарлари Ўзбекистон етакчисига ўз мамлакатлари етакчиларининг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказдилар.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ва араб мамлакатларининг кенг қамровли шериклиги жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Олий даражадаги тарихий ташрифлар амалга оширилди, ўзаро мулоқот ва алмашинувлар фаол давом эттирилмоқда.
Бирлашган Араб Амирликлари ва Қатар Давлати билан муносабатлар стратегик шериклик даражасига кўтарилди, Саудия Арабистони ва Миср билан кенг қамровли ҳамкорлик йўлга қўйилди.
Баҳрайн Подшоҳлиги ва Ўмон Султонлиги билан ҳар томонлама ҳамкорлик изчил ривожланмоқда.
Ушбу мамлакатлар билан инвестиция лойиҳалари портфели 50 миллиард доллардан ошди. "Яшил" энергетика, кимё саноати, қишлоқ хўжалиги, IT, транспорт ва логистика, инфратузилма ва туризм соҳаларида лойиҳалар амалга оширилмоқда. 500 га яқин қўшма корхона ташкил этилди, тўғридан-тўғри авиақатновлар сони ҳафтасига 150 тадан ошди.
Минтақавий кун тартибидаги, шу жумладан Яқин Шарқдаги вазиятни тартибга солишнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Бўлажак олий даражадаги тадбирлар режаси, энг аввало, жорий йил май ойида Самарқанд шаҳрида "Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" мулоқтининг иккинчи саммитини ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 апреля на полях 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза принял руководителей парламентов арабских государств.
Во встрече приняли участие председатель Арабского парламента Мухаммад бин Ахмад Аль-Ямахи, спикер Совета представителей Парламента Бахрейна Ахмад бин Салман Аль-Мусаллам, спикер Палаты представителей Египта Ханафи Али Аль-Гебали, председатель Совета Шуры Омана Халид бин Хилал Аль-Маавали, председатель Совета Шуры Катара Хасан бин Абдулла Аль-Ганим и председатель комитета Федерального национального совета Объединенных Арабских Эмиратов Али Рашид Аль-Нуайми.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития многогранных отношений с государствами арабского мира, в том числе по линии парламентских связей.
В начале встречи главы делегаций передали лидеру Узбекистана искрение приветствия и наилучшие пожелания руководителей своих стран.
С глубоким удовлетворением отмечено, что в последние годы всеобъемлющее партнерство Узбекистана и стран арабского мира динамично развивается.
Осуществлены исторические визиты на высшем уровне, поддерживаются активные взаимные контакты и обмены.
Отношения с Объединенными Арабскими Эмиратами и Государством Катар вышли на уровень стратегического партнерства, с Саудовской Аравией и Египтом налажено всеобъемлющее сотрудничество.
Последовательно развивается всестороннее взаимодействие с Королевством Бахрейн и Султанатом Оман.
Портфель инвестиционных проектов с указанными странами превысил 50 миллиардов долларов. Реализуются проекты в сферах «зеленой» энергетики, химической промышленности, сельского хозяйства, IT-индустрии, транспорта и логистики, инфраструктуры и туризма. Создано порядка 500 совместных предприятий, число прямых авиарейсов превышает 150 в неделю.
Были рассмотрены актуальные вопросы региональной повестки, включая урегулирование ситуации на Ближнем Востоке.
Рассмотрен график предстоящих мероприятий на высшем уровне, прежде всего проведение второго саммита диалога «Центральная Азия– Совет сотрудничества арабских государств Залива» в мае этого года в городе Самарканде.