Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 апрель куни Жаҳон банки гуруҳининг операциялар бўйича бошқарувчи директори Анна Бьерде бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистоннинг Жаҳон банки билан кенг кўламли стратегик ҳамкорлигини янада ривожлантириш, энг аввало, ушбу глобал молиявий институт томонидан мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар стратегиясини қўллаб-қувватлаш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Анна Бьерде давлатимиз раҳбарига Жаҳон банки президенти Ажай Банганинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Кейинги йилларда шериклик муносабатлари юксак даражага чиқиб, салмоқли натижалар бераётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Бугунги кунда Ўзбекистон банкнинг энг йирик ҳамкорларидан биридир. Лойиҳалар портфели 12 миллиард доллардан ошди. Жаҳон банки иқтисодиётнинг устувор тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг барқарор ривожини таъминлашга қаратилган ислоҳотларни амалга оширишда молиявий, консультатив ва техник кўмак кўрсатмоқда.
Банк кўмагида халқаро молия институтлари иштирокидаги лойиҳалар механизми такомиллаштирилди, уларни тайёрлашни тезлаштириш ва сифатини ошириш бўйича янги тартиб қабул қилинди.
Камбағалликка қарши курашиш, энг аввало, туризм соҳасида хотин-қизлар ва ёшлар учун иш ўринлари яратиш, хусусий секторни ва давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш дастурларини қўллаб-қувватлаш, давлат корхоналарини трансформация қилиш ва хусусийлаштириш каби йўналишлар келгуси амалий шерикликнинг устувор йўналишлари сифатида қайд этилди.
Углерод чиқиндиларини қисқартириш, урбанизация ва инфратузилмани модернизация қилиш, энергия самарадорлигини ошириш, инвестиция муҳитини яхшилаш, мамлакатимизнинг ЖСТга аъзо бўлишига кўмаклашиш борасидаги ҳамкорлик режаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 апреля принял делегацию группы Всемирного банка во главе с управляющим директором по операциям Анной Бьерде.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития полномасштабного стратегического сотрудничества Узбекистана со Всемирным банком, прежде всего в вопросах поддержки этим глобальным финансовым институтом осуществляемой стратегии экономических реформ в нашей стране.
В начале встречи Анна Бьерде передала главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от президента Всемирного банка Аджая Банги.
С глубоким удовлетворением был отмечен достигнутый в последние годы высочайший уровень продуктивных партнерских отношений.
В настоящее время Узбекистан является одним из крупнейших партнеров банка – портфель проектов превышает 12 миллиардов долларов. Всемирный банк оказывает финансовую, консультативную и техническую поддержку реализации реформ, нацеленных на обеспечение устойчивого развития приоритетных отраслей экономики и социального сектора.
При содействии банка принят новый порядок для совершенствования механизма, ускорения подготовки и повышения качества проектов с участием международных финансовых институтов.
В качестве приоритетов дальнейшего практического партнерства обозначены такие направления, как борьба с бедностью, прежде всего через создание рабочих мест для женщин и молодежи, в том числе в туристической отрасли, поддержка частного сектора и программ развития государственно-частного партнерства, трансформация и приватизация государственных предприятий.
Особое внимание уделено совместным планам в области декарбонизации, урбанизации и модернизации инфраструктуры, повышения энергоэффективности, улучшения инвестиционного климата, содействия во вступлении страны в ВТО.