Toshkentda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi tahlil markazlari birinchi forumi bo‘lib o‘tadi
2025-yilning 28-29-aprel kunlari Toshkent shahrida "Strategik sheriklikni mustahkamlash: tarixiy aloqalardan keng qamrovli hamkorlik sari" mavzusida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi(KADHK) tahlil markazlari birinchi forumi bo‘lib o‘tadi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Saudiya Arabistonining "Gulf Research Center" tadqiqot markazi tomonidan tashkil etilmoqda.
Forum Markaziy Osiyo mamlakatlari (Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston) va KADHK (Saudiya Arabistoni, BAA, Qatar, Quvayt, Ummon, Bahrayn) dan 70 dan ortiq nufuzli mutaxassislarni bir joyga to‘playdi hamda ikki ulkan makromintaqaning kelajakdagi hamkorligini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Shuningdek, tadbirga KADHK Kotibiyati, diplomatik korpus va ishbilarmon doira vakillari ham taklif etilgan.
Forum ishtirokchilari Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari o‘rtasidagi joriy va istiqboldagi hamkorlikning muhim jihatlarini muhokama qiladilar. Mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha siyosiy muloqotni va o‘zaro kelishilgan yondashuvlarni mustahkamlash, savdo va investitsiya aloqalarini chuqurlashtirish, "yashil" energetika va transport yo‘laklarini rivojlantirish sohalarida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish masalalari ekspertlar diqqat markazida bo‘ladi.
Mintaqalararo hamkorlikka sifat jihatidan yangi sur’at baxsh etadigan hamda mamlakatlar o‘rtasidagi birgalikdagi rivojlanish salohiyatini to‘liq namoyish etuvchi amaliy tashabbuslarni ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratiladi.
Qo‘shma bayonot qabul qilinishi hamda Markaziy Osiyo va KADHK tahlil markazlari o‘rtasida hamkorlik memorandumlari imzolanishi Forumdan kutilayotgan asosiy natijalardan hisoblanadi. Mazkur hujjatlar ikki mintaqa ekspert hamjamiyatlari o‘rtasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun mustahkam poydevor yaratishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, ishlab chiqilgan tavsiyalar Samarqandda o‘tkazilishi rejalashtirilgan Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari yetakchilarining ikkinchi sammiti kun tartibini boyitishga muhim hissa qo‘shadi.
Bo‘lajak forum Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz mamlakatlari o‘rtasidagi uzoq muddatli sheriklikni mustahkamlashga xizmat qilib, umumiy tarixiy merosni qayta tiklash va ko‘p qirrali muloqotni mustahkamlash uchun yangi yo‘nalishlarni belgilab beradi.

В Ташкенте пройдет Первый форум аналитических центров стран Центральной Азии и Совета сотрудничества арабских государств Залива
28–29 апреля 2025 года в Ташкенте состоится Первый форум аналитических центров стран Центральной Азии и Совета сотрудничества арабских государств Залива (ССАГЗ) на тему: «Укрепление стратегического партнерства: от исторических связей
к всеобъемлющему сотрудничеству».
Организаторами мероприятия выступают Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и саудовский исследовательский центр «Gulf Research Center».
Форум соберёт на одной площадке более 70 авторитетных экспертов из стран Центральной Азии (Казахстан Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан) и ССАГЗ (Саудовская Аравия, ОАЭ, Катар, Кувейт, Оман, Бахрейн) и станет важной вехой в укреплении дальнейшего сотрудничества двух обширных макрорегионов. К его работе также приглашены представители Секретариата ССАГЗ, дипломатический корпус и деловые круги.
Участники форума обсудят ключевые аспекты текущего и будущего взаимодействия государств Центральной Азии и арабских стран Залива. В центре внимания окажутся вопросы укрепления политического диалога и согласованных подходов к обеспечению региональной безопасности, углубления торгово-инвестиционных связей, реализации перспективных проектов в области «зелёной» энергетики и развития транспортных коридоров.
Особый акцент будет сделан на выработке практических инициатив, способных придать качественно новую динамику межрегиональному партнёрству и раскрыть потенциал совместного развития стран.
В числе основных ожидаемых результатов – принятие совместного заявления и подписание меморандумов о сотрудничестве между аналитическими центрами Центральной Азии и ССАГЗ. Предполагается, что эти документы проложат фундамент для налаживания системного взаимодействия между экспертными сообществами двух регионов.
Кроме того, выработанные рекомендации станут важным вкладом
в обогащение повестки Второго саммита лидеров стран в формате «ЦА-ССАГЗ», проведение которого запланировано в Самарканде.
Предстоявший форум будет способствовать укреплению долгосрочного партнёрства между Центральной Азией и странами Залива, позволит возродить общее историческое наследие и задать новые ориентиры для укрепления многопланового диалога.