Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 апрель куни Самарқанд шаҳрида амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири Сергей Лавров бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Суҳбатда Ўзбекистон-Россия дўстлик, кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш нуқтаи назаридан янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Барча йўналишларда фаол мулоқотлар ва сермаҳсул алмашинувлар олиб борилаётгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ва инвестициялар ҳажми ошмоқда. Ҳудудлар ва етакчи саноат корхоналарининг кооперацияси кучаймоқда. Маданият, санъат, фан, таълим, соғлиқни сақлаш, спорт ва туризм соҳаларидаги ҳамкорлик кенгайиб бормоқда.

On April 23 in Samarkand, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the Russian Federation headed by Minister of Foreign Affairs Sergey Lavrov, currently on a working visit to our country.
At the beginning of the meeting, the distinguished guest conveyed sincere greetings and best wishes of the President of the Russian Federation Vladimir Putin to the Head of our state.
In the course of the conversation, topical issues of further strengthening Uzbek-Russian relations of friendship, comprehensive strategic partnership and alliance in the context of practical implementation of the agreements at the highest level were discussed.
Active contacts and fruitful exchanges in all areas have been noted with satisfaction. The volumes of trade turnover and investments are growing. Cooperation between regions and leading industrial enterprises is strengthening. Collaboration in the fields of culture, art, science, education, health care, sports and tourism is expanding.
There was also an exchange of views on aspects of the regional and international agenda of mutual interest.