9 май куни Москва шаҳридаги тадбирлар доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг учрашуви бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлат раҳбарлари Ғалабанинг 80 йиллиги муносабати билан бир-бирини самимий қутладилар.
Ўзбекистон-Россия кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш, шу жумладан Россия Президентининг ўтган йил май ойидаги Ўзбекистонга ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик суръатини сақлаб қолишга қаратилган мувофиқлаштирилган чора-тадбирларни қабул қилиш муҳим экани таъкидланди.
Иқтисодиётнинг устувор тармоқларидаги лойиҳаларни тайёрлаш ва амалга оширишни жадаллаштириш, шунингдек, ҳудудлар ўртасидаги кооперация алоқаларини рағбатлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Гуманитар алмашинувлар, энг аввало, маданият, санъат, фан ва таълим соҳаларида самарали бўлаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.

On May 9 in the framework of events in the city of Moscow, a meeting between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Russian Federation Vladimir Putin was held.
In the beginning of the conversation the heads of state exchanged warm congratulations in connection with the 80th anniversary of the Victory.
Matters of further expanding and strengthening of Uzbek-Russian relations of comprehensive strategic partnership and alliance in the context of practical implementation of agreements reached during the visit of Russia’s President to Uzbekistan in May last year were reviewed.
The importance of taking coordinated measures aimed at maintaining the dynamic of trade, economic and investment cooperation was underlined.
Special attention was paid to accelerating preparation and implementation of projects in priority economic sectors, and encouraging cooperation ties between the regions.
The fruitful humanitarian exchanges were noted with deep satisfaction, primarily in the sphere of culture, arts, science and education.