Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов бугун ташриф билан мамлакатимизга келган Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Эдуардс Стипраис билан учрашди.
Ташқи ишлар вазирлигида Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Эдуардс Стипраис жанобларини қутлашдан мамнунмиз, – деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram-каналида. – Яқинда Самарқандда бўлиб ўтган Марказий Осиё – Европа Иттифоқи саммити ҳар икки минтақа халқлари манфаатлари йўлида фойдаланишимиз мумкин бўлган салоҳият нақадар кенг эканлигини яна бир бор кўрсатди.
Учрашувимиз давомида таълимдан "яшил" энергиягача барча соҳаларни қамраб олган динамик ривожланаётган алоқаларимизни ҳамда долзарб минтақавий ва глобал масалаларни муҳокама қилдик. Ҳамкорлик имкониятларини янада кенгайтириш йўлида биргаликда ҳаракат қилишга келишиб олдик".
Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича янги тайинланган махсус вакили катта тажрибага эга латвиялик дипломатдир. У Латвиянинг Европа Иттифоқидаги доимий вакили, шунингдек, Давлат котиби ўринбосари – Латвия Ташқи ишлар вазирлигининг сиёсий директори лавозимларида ишлаган. 2016-2020 йилларда Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегациясини (элчихона) бошқарган.
Эдуардс Стипраис 2025 йилнинг 1 март санасида 2021 йилдан буён Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили лавозимида ишлаб келган ва 2024 йил охирида ўз миссиясини якунлаган Терхи Хакала ўрнига тайинланди.
Европа Иттифоқининг янги махсус вакилининг асосий вазифаси Марказий Осиё давлатлари билан умумий қадриятларга асосланган муносабатларни ривожлантириш, минтақа давлатлари ўртасида барқарорлик ва ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, демократия, қонун устуворлиги, яхши бошқарувни мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларига ҳурматни мустаҳкамлашдан иборат.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов сегодня встретился с прибывшим в нашу страну с визитом специальным представителем Евросоюза по Центральной Азии Эдуардом Стипрайсом.
МИД Узбекистана рады приветствовать Е.П. Эдуарда Стипрайса, Специального представителя ЕС по Центральной Азии, – написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – Недавний саммит Центральная Азия — Европейский Союз в Самарканде еще раз подчеркнул огромный потенциал партнерства, который мы можем использовать на благо людей в обоих регионах.
В ходе нашей встречи мы затронули все аспекты динамично развивающихся связей - от образования до «зеленой» энергетики, а также актуальные региональные и глобальные темы. Подчеркнули взаимное стремление к дальнейшему расширению горизонтов сотрудничества».
Новый спецпредставитель ЕС по Центральной Азии - латвийский дипломат с большим опытом работы. Он занимал должность постоянного представителя Латвии при ЕС, а также заместителя государственного секретаря - политического директора Министерства иностранных дел Латвии. В 2016–2020 годах возглавлял Делегацию (Посольство) ЕС в Узбекистане.
1 марта 2025 года Эдуардс Стипрайс сменил Терхи Хакалу, которая занимала должность спецпредставителя ЕС по Центральной Азии с 2021 года и завершила свою миссию в конце 2024 года.
Основной задачей нового спецпредставителя ЕС определено развитие отношений со странами Центральной Азии на основе общих ценностей, содействие укреплению стабильности и сотрудничества между странами региона, а также укрепление демократии, верховенства закона, эффективного управления и уважения прав человека и основных свобод.