МАРКАЗИЙ ВА ЖАНУБИЙ ОСИЁ: МУШТАРАК САВДО-ИҚТИСОДИЙ, ТАРИХИЙ-МАДАНИЙ ВА ЦИВИЛИЗАЦИОН МАКОН
2025 йилнинг 19-21 май кунлари “Тинчлик, дўстлик ва фаровонликнинг умумий маконини барпо этиш” мавзусида Марказий ва Жанубий Осиё минтақаларининг ўзаро боғлиқлиги бўйича Термиз мулоқоти ўтказилиши режалаштирилган. Термиз мулоқотининг асосий мақсади – Марказий ва Жанубий Осиё минтақаларининг ўзаро боғлиқлигини мустаҳкамлашдан иборат. Ушбу формат хавфсизлик, барқарорлик ва барқарор ривожланишни таъминлашда Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, минтақалараро алоқаларни чуқурлаштириш ва иқтисодий ўсишни таъминлашда хусусий сектор ва молия институтларининг ролини кенгайтириш каби долзарб масалаларни муҳокама қилишга қаратилган. Тинчлик ва хавфсизликка нисбатан анъанавий ва ноанъанавий хатарлар кучайиб бориши, минтақалараро алоқаларни чуқурлашуви билан тавсифланган замонавий залқаро тизимда кузатилаётган инқирозлар шароитида, давлатлараро сиёсий ишончни мустаҳкамлаш, ўзаро алоқадор ва умумий таҳдидларга қарши муштарак ҳамкорликни ривожлантириш вазифалари икки минтақанинг барча давлатларига бирдек дахлдор масалалардир. Шу боисдан, Термиз мулоқоти Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари учун фавқулодда долзарб ва аҳамиятлидир. Зеро, “география – бу тақдирдир”, деган эди таниқли файласуф ва тарихчи Ибн Ҳалдун. Неча замонлар ўтса ҳамки, ушбу фикрлар ўзининг долзарблиги ва аҳамиятини йўқотмасдан келмоқда. Тақдирнинг изми ва тарих тақозоси билан Ўзбекистон жаҳонаро денгиз йўлларидан мосуво бўлиб қолишига тўғри келди. Аёнки, энг яқин денгиз йўлаклари жанубий қўшнимиз, узоқ йиллардан буён уруш ва зиддиятлар исканжасида қолган Афғонистон ўлкаси ҳудуди орқали ўтади. Машҳур саркарда, буюк аждодимиз Заҳириддин Бобур ва унинг ворислари замонида жанубий йўлаклардан жами 13 та савдо карвонлари ўтган экан. “Ҳинд сори юзланган” Бобурийнинг тарихий ришталарини, савдо-иқтисодий ҳамкорлик алоқаларини, умуман янги транспорт йўлакларни барпо этиш бугунги Ўзбекистон ташқи сиёсий стратегиясининг устувор мақсадларидан бири ҳисобланади. Зеро, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев таъбири билан айтганда: “Бугунги кунда дунё турли таҳдидлар, шу билан бирга, янги имкониятларни ўзида мужассам этган глобал геосиёсий ўзгаришлар даврига қадам қўйди. Шундай мураккаб шароитда қарийб икки миллиард аҳоли яшайдиган Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро алоқаларни қайта тиклаш муҳим ҳаётий зарурат ва табиий жараёнга айланмоқда. Ўйлайманки, халқларимизнинг улкан тарихий, илмий, маданий-маърифий мероси ҳамда иқтисодиётларимизнинг ўзаро бир-бирини тўлдириш имкониятларидан келиб чиққан ҳолда, мавжуд интеллектуал салоҳиятни, биргаликдаги саъй-ҳаракатларимизни ўзаро мувофиқлаштириш вақти келди. Бу эса, ҳеч шубҳасиз, ўзининг қудратли таъсир кучини намоён этади. Биз ўзаро боғлиқлик, ҳамкорлик, мулоқот ва энг асосийси, ишонч изчил ва барқарор ривожланиш, минтақаларимиз аҳолисининг турмуш даражаси ҳамда фаровонлигини оширишнинг ҳаракатлантирувчи кучига айланишига аминмиз. Бундай ёндашув – давр талабидир”.
Афғонистон Марказий Осиёни Жанубий Осиё, Яқин Шарқни Узоқ Шарқ минтақалари билан боғлайдиган минтақалараро транспорт кўпригидир. Марказий Осиё минтақасига энг яқин денгиз портлари айнан Афғонистон ҳудуди орқали ўтади. Шу мақсадда Трансафғон транспорт йўлагини ишга тушириш Ўзбекистон учун стратегик даражада аҳамиятга эга. Ўзбекистоннинг Афғонистон орқали денгиз портларига чиқиши Қора ва Болтиқ денгизига чиқиш портларидан 2-3 марта, Тинч океани портлари йўналишидан 5 марта қисқароқдир. Таҳлилий маълумотларга кўра, Ўзбекистон умумий халқаро транспортининг 60 фоизи Марказий Осиё давлатлари ва Афғонистон транзит йўлларидан ўтади. Ушбу транзит йўлларининг улуши қуйидагича: 69 фоиз Қозоғистон ва Туркманистон, 21 фоиз Тожикистон, 6 фоиз Қирғизистон ва 4 фоиз Афғонистон ҳиссасига тўғри келади. Истиқболда Ўзбекистон Марказий Осиё давлатларини Афғонистон орқали халқаро бозорларга олиб чиқиш учун қулай имкониятлар ва шароитлар яратиши мумкин. Шу сабабдан, халқаро трансафғон коридорининг очилиши минтақалараро савдо мулоқотига замин яратади, жумладан, Ўзбекистон Эрон, Покистон ва Ҳиндистон портлари орқали дунё бозорларига чиқади ҳамда бутун минтақанинг улкан транзит салоҳиятини кенг рўёбга чиқариш учун янги имкониятлар очилади. Бугунги кунда Ўзбекистон томонидан Афғонистоннинг иқтисодий тикланиши учун катта кўмак кўрсатилмоқда. Масалан, Ўзбекистон 2010 йил Афғонистонда фойдаланишга топширилган ва поездлар қатнови йўлга қўйилган илк темир йўл – “Ҳайратон-Мозори Шариф” темир йўлини бунёд этган давлат сифатида тарих саҳифасидан жой олган. Бу лойиҳа муддатидан олдин, яъни 11 ойда фойдаланишга топширилди. Ушбу транспорт йўналиши ишга тушганидан буён у орқали 20 миллион тоннадан ортиқ юк ташилди. Шунинг 5,5 миллион тоннага яқини Ўзбуистоннинг экспорт товарлари бўлди. Осиё тараққиёт банкининг маълумотларига кўра, мазкур темир йўл қурилиши натижасида 1200 та афғонлар доимий иш билан таъминланди, лойиҳа ҳудудларида бандлик даражаси 10 фоиздан ошиб, 7 млндан ортиқ аҳоли темир йўл хизматидан фойдаланиш имкониятига эга бўлди. Шунингдек, юкларни ташиш вақти икки баробар қисқариб, Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасидаги савдо ҳажми 2008 йилдаги 520 млн доллардан 2012 йилга келиб 1 млрд доллардан ошди. Ушбу давр мобайнида Афғонистоннинг умумий савдо ҳажми 2008 йилдаги 3,5 млрд долларга нисбатан 6,8 млрд долларга юқорилади. Мутахассисларининг баҳолашича, Ҳайратон Афғонистоннинг асосий қуруқлик ва дарё бандаргоҳи бўлиб, у мамлакат умумий импортининг 50 фоизга яқин улушини ўзида жамлайди. Бугунги кунда ҳам ушбу темир йўл Ўзбекистон ва Афғонистонни ўзаро боғловчи ҳамда Афғонистонга гуманитар кўмак юкларини етказиб берувчи асосий йўл бўлиб қолмоқда. Бу борада айнан Термиз шаҳрининг ўрнини ҳам алоҳида эътироф этиш жоиз.
Термиз мулоқоти давомида муҳокама қилинадиган масалалардан бири “Ҳайратон-Мозори Шариф” темир йўлини узайтирадиган ва Трансафғон транспорт йўлагининг бугунги муҳим лойиҳаларидан ҳисобланган “Термиз-Мозори Шариф-Кобул-Пешовар” темир йўли (Кобул коридори) ташаббусини амалга ошириш учун ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлашдан иборат. Ҳозирда Кобул коридорининг “Термиз-Ноибобод-Лоғар-Харлачи” темир йўли йўналиши шакллантирилиб, лойиҳани мувофиқлаштириш бўйича Ўзбекистон, Афғонистон ва Покистон ўртасида йўл харитаси тузиб чиқилган. Мутахассислар ушбу темир йўлни “Аср лойиҳаси” ва Жанубий Осиё денгиз йўлакларига чиқиш дарвозаси сифатида баҳолашмоқда. Дарҳақиқат, лойиҳанинг амалга ошиши асрга татигулик имкониятларни тақдим этади. Аммо, сир эмаски, лойиҳага тўсқинлик қилувчи омиллар ҳам йўқ эмас. 2024 йилдаги кўрсаткичларга кўра, икки минтақа ўртасидаги савдо айланмаси атиги 5 млрд доллардан ҳам ошмайди. Табиийки, бу рақам икки минтақанинг бутун салоҳияти ва имкониятларини тўлиқ кўрсатиб бера олмайди. Шу сабабдан, Кобул коридорининг аҳамияти хусусида қуйидагиларни санаб ўтиш лозим:
биринчидан, коридор Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий муаммолари, жумладан терроризм ва гиёҳванд моддалар савдоси каби бузғунчи ҳодисаларанинг ижтимоий асосларини бартараф этишга ёрдам беради. Лойиҳага диққат билан эътибор қаратганда, у Афғонистоннинг марказий шаҳарлари ва вилоятларини бир-бири билан боғлабгина қолмасдан, бутун аҳолининг ишсизлик (500 минг аҳолига иш ўрни), қашшоқлик, электр энергияси танқислиги, умуман, ушбу ўлканинг издан чиққан ишлаб чиқариш ва саноат инфратузилмаси ривожланишига катта туртки бўлади. Қолаверса, “Мозори Шариф-Торхам” автомобиль йўли “Кобул ҳалқа йўли”ни ҳам тезкор равишда якунланишига амалий ҳисса қўшади;
иккинчидан, ушбу темир йўл нафақат минтақавий, балки ҳалқаро иқтисодий-сиёсий муносабатлар ривожланишида самарали ўрин эгаллайди. Мутахассисларнинг баҳолашича, “Кобул коридори” Европа, Марказий Осиё, Покистон, Ҳиндистон ва Жануби-Шарқий Осиё давлатлари ўртасида савдо-сотиқнинг кенгайиши, экспорт ва импорт ўсишига хизмат қилади. Замонавий жаҳон иқтисодиёти суст ривожланаётган шароитда ушбу лойиҳанинг амалга ошиши минтақавий тараққиётни таъминлаш баробарида глобал иқтисодий ўсиш суръатларига янги туртки бўлиш имконини беради;
учинчидан, лойиҳа ШҲТнинг барча аъзо давлатларини Афғонистон орқали ўзаро боғлайди. Бу географик жиҳатдан Россия ва Марказий Осиёни Ҳиндистон ва Покистон бозорларига, ўз навбатида, Ҳиндистон ва Покистонни Марказий Осиё, Россия ва Европа бозорларига олиб чиқади;
тўртинчидан, коридор Ўзбекистон учун энг яқин денгиз бандаргоҳларига чиқиш имкониятларини очиб беради. Ушбу темир йўлнинг фойдаланишга топширилиши савдо-иқтисодий, транспорт-логистика алоқаларини диверсификация қилишга хизмат қилади ва транспорт изоляциясидан чиқиш имконини беради.
Табиийки, айнан Термиз мулоқоти Трансафғон транспорт йўлагининг Жанубий Осиёга қаратилган лойиҳаларини амалга ошириш йўлида турган бир қатор муаммоларни ҳал этишда зарур мулоқот ва музокара майдони бўлиб хизмат қилади. Зеро, Термиз мулоқоти турли савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-логистика ва энергетика лойиҳаларини кенг ва атрофлича муҳокама қилишга, уларни молиялаштиришга ёрдам беради.
Ўтмишга назар солсак, Термиз шаҳри турли халқлар, элатлар, турфа тиллар ва динларни ўзаро бирлаштирган маданиятлар чорраҳаси бўлиб келган. Жумладан, ушбу шаҳар зардуштийлик, насронийлик, ислом, буддизм ва бошқа динлар маркази сифатида танилган. Термизга яқин ҳудудлардан топилган қадимий археологик ёдгорликлар, жумладан Далварзинтепа шаҳри турли халқлар ва маданиятлар бешиги ҳисобланган. Олимларнинг фаразига кўра, Кушон подшолигининг дастлабки пойтахти Далварзинтепа ўрнида бўлган. Шаҳар ёдгорликлари, айниқса, Далварзинтепа хазинасидан топилган тақинчоқлар қадимий Марказий Осиё, Афғонистон, Покистон ва Ҳиндистон ҳудудларида яшаган халқларнинг маданий ва иқтисодий алоқалари қанчалик юқори бўлганидан дарак беради. Шунингдек, Термиз шаҳри жаҳон илм-фани ва маданияти ривожига салмоқли ҳисса қўшган буюк ислом уламолари Ҳаким ат-Термизий, Исо Термизий, Собир Термизий ва бошқа шу каби қомусий мутафаккирларнинг ватани ҳисобланади. Таъбир жоиз бўлса, энди Термизни турли тарихий цивилизацияларни бирлаштирадиган заминга айлантириш имконияти вужудга келмоқда, деб айтсак, муболаға бўлмайди.
Марказий Осиё давлатларининг бугунги ҳамкорлиги, аҳил қўшничилик сиёсати ва энг муҳими, ўзаро ишонч муҳити бошқа минтақалар учун ўзига хос ўрнак бўлмоқда, деб айтсак, асло муболаға бўлмайди. Дарҳақиқат, Жанубий Осиё минтақаси билан боғланиш, ушбу минтақа билан тарих давомида гуркираб ривожланган сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар ришталарни қайта тиклаш мақсадида ташкил этилаётган Термиз мулоқоти нафақат икки муштарак тарихий-маданий ва цивилизацивий маконни бир-бири билан яқинлаштиришга, балки Афғонистонда барқарорлик ва тинч тараққиётни таъминлашнинг янгича ёндашувларини амалга оширишга катта туртки вазифасини ўтайди. Қолаверса, дунёнинг турли минтақаларида кузатилаётган геосиёсий рақобат ва қуролли низолар шароитида Термиз мулоқотининг ташкил этилиши том маънода олдиндан айтиб бўлмайдиган хавфсизлик билан боғлиқ таҳликалар, иқтисодий инқирозлар, экологик хатарлар, тамаддунлар тўқнашуви каби ўткир муаммоларига превентив дипломатия ва конструктив мулоқот орқали жавоб излашга сезиларли даражада имконият яратиб беради. Ўзбекистон ташқи сиёсатидаги стратегик ёндашувнинг моҳияти ҳам айнан икки минтақа халқлари ўртасидаги тарихий алоқаларни тиклаш, ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ҳамда Марказий Осиё минтақасини янги бозорларга олиб чиқишдан иборат. Бу ташаббус минтақада яшайдиган барча халқларнинг манфаатларига тўлиқ мос келибгина қолмай, жаҳон ҳамжамиятининг, жумладан, БМТ томонидан қабул қилинган “Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш тўғрисида”ги махсус резолюция ижросини ҳам таъминлашга ҳар жиҳатдан ҳисса қўшади.
Умуман, Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари тарихий бурилиш палласида турибди. Термиз мулоқоти минтақалараро ўзаро боғлиқликни кучайтиришга туртки берувчи майдон сифатида муштарак тарихий-маданий ва цивилизацион алоқаларни тиклаш билан биргаликда, Афғонистон орқали янги халқаро транспорт-логистика йўлаклари ривожланишига имконият эшикларини очиб беради. Дипломатия ва ишонч инқирози кучайиб бораётган ҳозирги давр учун Термиз мулоқоти каби ташаббуслар фавқулодда муҳим ва аҳамиятли ҳисобланади. Зероки, минтақалар низо ва рақобат билан эмас, балки бир-бирини тушуниш, ўзаро мулоқот ва яқин ҳамкорлик асосида ривожланиши исбот талаб қилмайдиган ҳақиқатдир.

ЦЕНТРАЛЬНАЯ И ЮЖНАЯ АЗИЯ: ОБЩЕЕ ТОРГОВО-ЭКОНОМИЧЕСКОЕ, ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОЕ И ЦИВИЛИЗАЦИОННОЕ ПРОСТРАНСТВО
В период с 19 по 21 мая 2025 года планируется проведение Термезского диалога по взаимосвязанности регионов Центральной и Южной Азии на тему: «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания». Основная цель Термезского диалога - укрепление взаимосвязанности между регионами Центральной и Южной Азии. Данный формат нацелен
на обсуждение актуальных вопросов, таких как укрепление сотрудничества между Центральной и Южной Азией в деле обеспечения безопасности, стабильности и устойчивого развития, расширение роли частного сектора
и финансовых структур в углублении межрегиональной взаимосвязанности
и обеспечении экономического роста.
В условиях наблюдаемых кризисов в современной международной системе, характеризующихся ростом традиционных и нетрадиционных угроз миру и безопасности, углубление межрегиональных связей, укрепление межгосударственного политического доверия и развитие совместного сотрудничества в противодействии общим вызовам — это задачи, одинаково актуальные для всех стран двух регионов. Поэтому Термезский диалог приобретает особую значимость и актуальность для Центральной и Южной Азии.
Великий философ и историк Ибн Халдун когда-то сказал: «География — это судьба». Прошли века, а эти слова по-прежнему не утратили своей значимости и актуальности. По воле истории и в силу географического положения Узбекистан оказался лишённым прямого выхода к мировым морским путям. Очевидно, что ближайшие морские маршруты проходят через территорию южного соседа — Афганистана, на протяжении долгих лет охваченного войнами и конфликтами.
Во времена нашего великого предка Захириддина Бабура и его потомков по южным маршрутам проходило 13 торговых караванов. Восстановление исторических связей с Индийским субконтинентом, развитие торгово-экономического сотрудничества, а также создание новых транспортных коридоров являются одними из приоритетных направлений внешнеполитической стратегии современного Узбекистана.
Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев:
«Сегодня мир вступил в эпоху глобальных геополитических трансформаций, несущих как вызовы, так и новые возможности. В этих условиях возрождение взаимных связей Центральной и Южной Азии, где сегодня проживают около двух миллиардов человек, становится еще более востребованным и объективным процессом. Думаю, что настало время, исходя из огромного исторического, научного и духовно-культурного наследия наших народов, взаимодополняемости экономик, наличия интеллектуального потенциала, консолидировать наши совместные усилия, что, несомненно, даст мощный эффект синергии. Мы осознаем, что взаимосвязанность, сотрудничество, диалог и самое главное – доверие являются движущей силой для обеспечения стабильности и устойчивого развития, повышения уровня жизни и благополучия народов наших регионов. Такой подход – веление времени.».
Афганистан представляет собой межрегиональный транспортный мост, соединяющий Центральную Азию с Южной Азией, Ближним и Дальним Востоком. Ближайшие морские порты к региону Центральной Азии проходят именно через территорию Афганистана. В этом контексте запуск Трансафганского транспортного коридора имеет стратегическое значение для Узбекистана. Выход Узбекистана к морским портам через Афганистан в
2–3 раза короче, чем через порты Чёрного и Балтийского морей, и в 5 раз — по сравнению с маршрутами к портам Тихого океана.
Согласно аналитическим данным, 60 % всего международного транспорта Узбекистана проходит по транзитным маршрутам через страны Центральной Азии и Афганистан. В разрезе долей транзитных путей: 69 % приходится на Казахстан и Туркменистан, 21 % — на Таджикистан, 6 % — на Кыргызстан и 4 % — на Афганистан. В перспективе Узбекистан способен создать благоприятные условия и возможности для вывода стран Центральной Азии на международные рынки именно через территорию Афганистана. В связи с этим открытие международного Трансафганского коридора послужит основой для расширения межрегионального торгового диалога. В частности, Узбекистан получит выход на мировые рынки через порты Ирана, Пакистана и Индии, что откроет новые возможности для реализации огромного транзитного потенциала всего региона.
На сегодняшний день Узбекистан оказывает значительную поддержку экономическому восстановлению Афганистана.
Именно Узбекистан вошёл в историю как страна, построившая первую железную дорогу на территории Афганистана — линию «Хайратон – Мазари-Шариф», сданную в эксплуатацию в 2010 году. Эта железная дорога была введена в эксплуатацию досрочно — за 11 месяцев. С момента запуска по данному маршруту перевезено свыше 20 миллионов тонн грузов, из которых около 5,5 миллиона тонн составили экспортные товары из Узбекистана.
Согласно данным Азиатского банка развития, благодаря строительству этой железной дороги в Афганистане было создано 1200 постоянных рабочих мест, уровень занятости в регионах реализации проекта вырос более чем на 10%, а более 7 миллионов человек получили доступ к железнодорожным услугам. Кроме того, время доставки грузов сократилось вдвое, а объём товарооборота между Узбекистаном и Афганистаном увеличился с
520 миллионов долларов в 2008 году до более 1 млрд долларов в 2012 году. За тот же период общий объём внешней торговли Афганистана вырос с 3,5 миллиарда долларов в 2008 году до 6,8 миллиарда долларов.
По оценкам экспертов, Хайратон является основным сухопутным и речным портом Афганистана, через который проходит около 50% импорта страны. И сегодня эта железная дорога остаётся основным маршрутом, связывающим Узбекистан с Афганистаном и обеспечивающим доставку гуманитарных грузов. В этом контексте особое значение занимает город Термез.
Одним из вопросов, который будет обсуждаться в ходе Термезского диалога, будет углубление сотрудничества по реализации инициативы строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» (Кабульский коридор), которая является продолжением линии «Хайратон – Мазари-Шариф» и рассматривается как один из ключевых проектов Трансафганского транспортного коридора.
На сегодняшний день сформирован маршрут железной дороги Кабульского коридора по направлению «Термез – Наибабад – Логар – Харлачи», а также разработана «дорожная карта» по координации проекта между Узбекистаном, Афганистаном и Пакистаном. Эксперты оценивают данную железную дорогу как «проект века» и «ворота» к морским маршрутам Южной Азии. Действительно, успешная реализация этого проекта откроет возможности, сопоставимые с историческими масштабами.
Тем не менее, не секрет, что проект сталкивается с рядом препятствующих факторов. Так, по данным на 2024 год, товарооборот между двумя регионами едва превышает 5 миллиардов долларов. Очевидно, что эта цифра не отражает весь потенциал и реальные возможности двух регионов. В связи с этим, важно подчеркнуть следующие аспекты значения Кабульского коридора:
Во-первых, коридор будет способствовать решению ряда социально-экономических и а также будет способствовать устранению социальной базы деструктивных явлений, таких как терроризма, наркотрафик. Если внимательно рассмотреть проект, становится очевидно, что он не только соединит между собой центральные города и провинции Афганистана, но и даст мощный импульс развитию производственной и промышленной инфраструктуры страны, которая сегодня находится в упадке. Проект поспособствует снижению уровня безработицы (создание до 500 тысяч рабочих мест), борьбе с бедностью, устранению дефицита электроэнергии. Кроме того, строительство автодороги «Мазари-Шариф – Торхам» ускорит завершение проекта «Кабульской кольцевой дороги».
Во-вторых, данная железная дорога займёт важное место не только в развитии региональных, но и международных экономических и политических связей. По оценкам экспертов, «Кабульский коридор» будет способствовать расширению торговли, росту экспорта и импорта между Европой, Центральной Азией, Пакистаном, Индией и странами Юго-Восточной Азии. В условиях замедления темпов роста мировой экономики реализация этого проекта станет не только катализатором регионального развития, но и новым источником стимулов для глобального экономического роста.
В-третьих, проект соединит все государства – члены Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) через территорию Афганистана. Географически это обеспечит выход России и Центральной Азии на рынки Индии и Пакистана, а Индии и Пакистану — на рынки Центральной Азии, России и Европы.
В-четвёртых, коридор откроет для Узбекистана возможности получить выход к ближайшим морским портам. Ввод в эксплуатацию данной железной дороги будет способствовать диверсификации торгово-экономических связей, транспортно-логистических связей, позволит выйти из транспортной замкнутости.
Очевидно, что именно Термезский диалог станет необходимой площадкой для обсуждения и разрешения ряда проблем, стоящих на пути реализации проектов Трансафганского транспортного коридора, ориентированных на Южную Азию. Проведение Термезского диалога с участием политико-экономических, бизнес-кругов кругов создаёт условия для всестороннего обсуждения торгово-экономических, инвестиционных, транспортно-логистических и энергетических проектов, а также для содействия их финансированию.
Если обратиться к истории, Термез издавна был перекрёстком культур, объединявшим различные народы, этносы, языки и религии. Этот город признанным образом выступал центром зороастризма, христианства, ислама, буддизма и других вероучений. Археологические находки в окрестностях Термеза, в частности древний город Далверзинтепа, свидетельствуют о том, что данная территория была колыбелью различных народов и культур. По предположению учёных, первая столица Кушанского царства располагалась именно на месте Далверзинтепа. Археологические памятники города, особенно ювелирные изделия, обнаруженные в сокровищнице Далверзинтепа, наглядно демонстрируют высокий уровень культурных и экономических связей между народами, населявшими в древности территории Центральной Азии, Афганистана, Пакистана и Индии.
Кроме того, город Термез является родиной выдающихся исламских учёных и мыслителей, внёсших значительный вклад в развитие мировой науки и культуры, таких как Хаким Термизи, Исо Термизи, Собир Термизи и другие универсальные мыслители. Можно без преувеличения сказать, что сегодня возникает реальная возможность превратить Термез в пространство, объединяющее различные исторические цивилизации.
Сегодняшнее сотрудничество государств Центральной Азии, их политика добрососедства и, что особенно важно, атмосфера взаимного доверия по праву могут служить образцом для других регионов мира. Действительно, инициируемый в целях восстановления исторически сложившихся и активно развивавшихся в прошлом политических, торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей с регионом Южной Азии, Термезский диалог призван не только сблизить два общих историко-культурных и цивилизационных пространства, но и дать мощный импульс к выработке новых подходов по обеспечению стабильности и мирного развития в Афганистане.
Более того, в условиях усиливающейся геополитической конкуренции и вооружённых конфликтов, наблюдаемых в различных регионах мира, проведение Термезского диалога создаёт значительные возможности для выработки ответов посредством превентивной дипломатии и конструктивного диалога на такие острые вызовы современности, как непредсказуемые угрозы безопасности, экономические кризисы, экологические риски и столкновение цивилизаций.
Суть стратегического подхода Узбекистана во внешней политике заключается именно в восстановлении исторических связей между народами двух регионов, укреплении взаимосвязанности и обеспечении выхода Центральной Азии на новые рынки. Эта инициатива не только полностью соответствует интересам всех народов региона, но и вносит весомый вклад в реализацию специальной резолюции ООН «О развитии взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией», принятой международным сообществом.
В целом, регионы Центральной и Южной Азии стоят на пороге исторического поворота. Термезский диалог, выступая в качестве площадки, способствующей усилению межрегиональной взаимосвязанности, одновременно открывает новые перспективы для восстановления общих историко-культурных и цивилизационных связей, а также для развития международных транспортно-логистических коридоров через территорию Афганистана.
В условиях усиливающегося кризиса дипломатии и доверия в современном мире инициативы, подобные Термезскому диалогу, приобретают исключительную важность и актуальность. Ведь развитие регионов должно основываться не на конфликтах и соперничестве, а на взаимопонимании, диалоге и тесном сотрудничестве — и это истина, не требующая доказательств.