Ўмоннинг "ал-Рўйя" газетаси ва "hormuz.news" электрон нашрида "Ўмон ва Ўзбекистон ўртасидаги туризм алоқалари мустаҳкамланмоқда" сарлавҳали мақолалар эълон қилинди.
Нашрларда Ўмон ва бошқа кўрфаз араб давлатлари фуқаролари учун хорижга чиқиш осонлашгани, чунки бир неча хорижий давлатлар, жумладан, Ўзбекистонда Кўрфаз давлатлари фуқаролари учун кириш визаси ўттиз кунгача бекор қилингани маълум қилинган.
"Ўмон аҳолиси қадимий Ўзбекистоннинг диққатга сазовор жойлари ва дам олиш масканларига ташриф буюришлари, шунингдек, унинг сўлим жойларида мароқли дам олишлари мумкин. Ўзбекистон томонидан ўттиз кунгача кириш визасининг бекор қилиниши икки давлат ўртасида ривожланиб бораётган муносабатларнинг бир қисми бўлиб, у саёҳат қилишни хоҳловчи фуқароларнинг саёҳатини осонлаштириш, икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш, иқтисодий, туризм ва маданий ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилади", – дейилган нашрларда.
Шунингдек, мақолаларда Ўзбекистоннинг географик жойлашуви, юртимизнинг бой маданий ва тарихий мероси, қадимий ёдгорликлари ҳақидаги муҳим маълумотлар ўқувчилар эътиборига тақдим этилган.
"Ўзбекистонда сайёҳларнинг мароқли ҳордиқ чиқаришлари кўплаб маданий тадбирлар ва фестиваллар ўтказилади. Бу эса дунёнинг турли давлатларидан сайёҳларни фаол жалб этиш ва ўзбек халқининг маданий меросини кенг тарғиб қилишга кўмаклашмоқда", – дейилади материаллар якунида.

The Omani newspaper "al-Ruyya" and the electronic publication "hormuz.news" published articles titled "Tourism ties between Oman and Uzbekistan are strengthening."
The publications reported that it has become easier for citizens of Oman and other Gulf Arab states to travel abroad, as several foreign countries, including Uzbekistan, have canceled entry visas for citizens of Gulf states for up to thirty days.
"The residents of Oman can visit the sights and resorts of ancient Uzbekistan, as well as have an interesting vacation in its peaceful places. The cancellation of entry visas by Uzbekistan for up to thirty days is part of the developing relations between the two countries, which will facilitate the travel of citizens wishing to travel, strengthen bilateral relations, and expand economic, tourism, and cultural cooperation," the publications said.
The articles also provided readers with important information about the geographical location of Uzbekistan, the rich cultural and historical heritage of our country, and its ancient monuments.
"Uzbekistan hosts many cultural events and festivals for tourists to enjoy. This actively attracts tourists from all over the world and widely promotes the cultural heritage of the Uzbek people," the materials conclude.