Ўмоннинг "ал-Рўйя" газетаси ва "hormuz.news" электрон нашрида "Ўмон ва Ўзбекистон ўртасидаги туризм алоқалари мустаҳкамланмоқда" сарлавҳали мақолалар эълон қилинди.
Нашрларда Ўмон ва бошқа кўрфаз араб давлатлари фуқаролари учун хорижга чиқиш осонлашгани, чунки бир неча хорижий давлатлар, жумладан, Ўзбекистонда Кўрфаз давлатлари фуқаролари учун кириш визаси ўттиз кунгача бекор қилингани маълум қилинган.
"Ўмон аҳолиси қадимий Ўзбекистоннинг диққатга сазовор жойлари ва дам олиш масканларига ташриф буюришлари, шунингдек, унинг сўлим жойларида мароқли дам олишлари мумкин. Ўзбекистон томонидан ўттиз кунгача кириш визасининг бекор қилиниши икки давлат ўртасида ривожланиб бораётган муносабатларнинг бир қисми бўлиб, у саёҳат қилишни хоҳловчи фуқароларнинг саёҳатини осонлаштириш, икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш, иқтисодий, туризм ва маданий ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилади", – дейилган нашрларда.
Шунингдек, мақолаларда Ўзбекистоннинг географик жойлашуви, юртимизнинг бой маданий ва тарихий мероси, қадимий ёдгорликлари ҳақидаги муҳим маълумотлар ўқувчилар эътиборига тақдим этилган.
"Ўзбекистонда сайёҳларнинг мароқли ҳордиқ чиқаришлари кўплаб маданий тадбирлар ва фестиваллар ўтказилади. Бу эса дунёнинг турли давлатларидан сайёҳларни фаол жалб этиш ва ўзбек халқининг маданий меросини кенг тарғиб қилишга кўмаклашмоқда", – дейилади материаллар якунида.

Ведущие оманские газеты «Al-Roya» и «hormuz.news» опубликовали статью под заголовком «Укрепление туристических связей между Оманом и Узбекистаном».
В статье говорится, что теперь гражданам Омана и арабских стран Залива стало легче выезжать за границу, поскольку въездные визы для граждан стран Залива в некоторые государства, включая Узбекистан, были отменены.
Отмечается, что туристы теперь смогут посетить достопримечательности и зоны отдыха нашей древней страны, а также провести время в ее живописных местах. Это является частью развивающихся отношений между двумя странами и была создана с целью укрепления двусторонних отношений и расширения экономического, туристического и культурного сотрудничества.
В публикации подчеркивается, что географическое положение Узбекистана, наличие ряда богатых культурных и исторических памятников, многие из которых включены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
«А ежегодное проведение в Узбекистане множества различных мероприятий для туристов способствует осуществлению торговых, культурных и экономических обменов с рядом стран мира», - говорится в статье.