Ўмонда хорижлик билан шаръий никоҳ асосида яшаган ва уйда тутқунликда сақланган ватандошимиз ва унинг фарзандлари Ўзбекистонга қайтарилди.
Мамлакатимиз дипломатлари саъй-ҳаракати билан Ўмонда оғир ҳаётий вазиятга тушиб қолган ҳамюртимизнинг Ўзбекистонга қайтиши таъминланди.
Ўзбекистон элчихонаси маълумотига кўра, Ўмонда оғир ҳаётий вазиятга тушиб қолган юртдошимиз И.С. мурожаат қилиб, икки нафар вояга етмаган фарзанди билан юртимизга қайтишида ёрдам сўраб мурожаат қилган.
Мурожаатда қайд этилишича, у 2019 йилдан буён Ўмоннинг ал-Бурейми шаҳрида, асли келиб чиқиши эронлик бўлган, лекин ҳеч бир давлат фуқаролигига эга бўлмаган, Али исмли шахс билан шаръий никоҳ асосида бирга яшаб келган. И.С. шаръий эридан 2020 йилда ва 2022 йилда фарзандларни дунёга келтирган. Оила бошлиғининг ҳеч қандай ҳужжатга эга эмаслиги ва қонуний никоҳ шартномасининг йўқлиги сабабли фарзандларга туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаларни расмийлаштириш ҳам йиллар давомида ортга сурилиб келган.
Шунингдек, оиладаги келишмовчилик, ноқонуний эрнинг фарзандларга нисбатан тез-тез куч ишлатиш ҳолатлари ва уларни ал-Бурейми шаҳридаги хонадонда тутқинликда сақлаш ҳолатлари аёлнинг Ўзбекистон элчихонасига ёрдам сўраб ариза ёзишга ундади.
Аризада қайд этилган ҳолатлар батафсил ўрганилганидан сўнг, жорий йил 19 май куни элчихона ходимлари ал-Бурейми шаҳридаги И.С. ушлаб турилган хонадонга ташриф буюришди. Дипломатлар кўмагида она ва унинг икки нафар вояга етмаган болалар Масқат шаҳрига олиб келинди ҳамда вақтинча яшаш учун жой билан таъминланди.
Шундан сўнг, элчихона консуллик бўлими томонидан Ўмон тегишли давлат идораларига мурожаатлар қилиниб, И.С.нинг вояга етмаган фарзандларига туғилганлик ҳақидаги ва Ватанга қайтиш учун гувоҳномалар расмийлаштирилди. "Ватандошлар" жамоат фонди ва Ўзбекистон Миграция агентлиги ҳамда Масқатдаги фаол ватандошимиз кўмагида мазкур оиланинг Ўзбекистонга қайтиши учун авиачипталар харид қилинди.
Мазкур оила жорий йил 18 июнь куни Масқат шаҳридаги халқаро аэропортдан Ўзбекистонга кузатиб қўйилди.

С помощью дипломатов Узбекистана подвергнувшаяся семейному насилию соотечественница вместе с детьми возвращена из Омана на родину.
В Посольство нашей страны в Омане обратилась гражданка Узбекистана С.И., уроженка Бухарской области, с просьбой оказать содействие в возвращении на родину вместе с двумя несовершеннолетними детьми.
В своем заявлении С.И. указала, что с 2019 года она проживает в оманском городе Эль-Бурейми в законном браке с мужчиной иранского происхождения, не имеющим паспорта какой-либо страны.
С.И. родила 2020 году дочь и в 2022 году сына, однако из-за проблем с документами не смогла своевременно получить свидетельства о рождении своих детей.
Супруг гражданки пристрастился к наркотикам и часто применял насилие по отношению к ней и детям. Он запер ее в доме.
Гражданка С.И. заявила, что не может выехать в Узбекистан с детьми, поскольку у нее нет свидетельства о рождении детей. Она просила освободить ее из плена и оказать ей практическую помощь в оформлении соответствующих документов и возвращении в Узбекистан.
Сотрудники Посольства посетили дом, где содержалась С. И. в городе Эль-Бурейми, привезли ее в Маскат вместе с двумя детьми и временно разместили в доме одного из наших соотечественников.
Дипломаты обратились в соответствующие государственные органы Омана и детям С.И. были выданы свидетельства о рождении и свидетельства о возвращении в Узбекистан. С помощью общественного фонда «Ватандошлар», Агентства миграции Узбекистана и нашего соотечественника в Маскате для семьи были приобретены авиабилеты в Узбекистан.