Ўзбекистоннинг Ўмондаги Элчиси Абдусалом Хатамов "Асрлар оша Ўмон тарихи" музейи раҳбари ал-Яқзан бин Абдуллоҳ ал-Ҳарисий билан учрашув ўтказди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон-Ўмон ўртасидаги маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш, тарихий ва диний-маърифий меросни ўрганиш соҳасида тажриба алмашиш ҳамда ушбу жабҳаларда қўшма лойиҳаларни амалиётга татбиқ этиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Мамлакатимиз дипломатик миссияси раҳбари юритимизда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан барпо этилаётган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази фаолияти ва уни барпо этиш ғояси ҳақида сўзлаб берди.
Мулоқот якунида, "Асрлар оша Ўмон тарихи музейи" ҳамда Ўзбекистондаги Ислом цивилизация маркази ўртасида ҳамкорлик алоқаларини ўрнатишга келишиб олинди.
"Асрлар оша Ўмон тарихи" музейи Ўмоннинг сўнгги йиллардаги энг йирик маданий лойиҳаларидан бири ҳисобланади. Мазкур маърифий маскан Ўмоннинг марҳум султони Қобус бин Сайид ташаббуси билан барпо этилган. Музей Ўмоннинг қадим замонлардан то бугунги кунгача бўлган бой тарихи, маданияти ва давлатчилик эволюциясини кенг тарғиб қилишга бағишланган. Мажмуа замонавий мультимедиа технологиялари, кенг кўламли экспозициялар ва таълим масканларини қамраб олади.

H.E. Ambassador of Uzbekistan to Oman Abdusalom Khatamov held a meeting with the head of the "Oman Across Ages Museum" al-Yaqzan bin Abdullah al-Harisi.
During the conversation, views were exchanged on the development of cultural and humanitarian relations between Uzbekistan and Oman, the exchange of experience in the field of studying historical and religious and educational heritage, and the implementation of joint projects in these areas.
The head of the diplomatic mission of our country spoke about the activities of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, which is being established at the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, and the idea of its establishment.
At the end of the meeting, it was agreed to establish cooperation between the "Museum of the History of Oman Across Ages" and the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.
The "Museum of the History of Oman Across Ages" is one of the largest cultural projects of Oman in recent years. This educational institution was established at the initiative of the late Sultan of Oman, Qaboos bin Said. The museum is dedicated to widely promoting Oman's rich history, culture and statehood evolution from ancient times to the present day. The complex includes modern multimedia technologies, large-scale expositions and educational facilities.