Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев "Загулба" қароргоҳида тор доирада учрашув ва Олий давлатлараро кенгашнинг иккинчи йиғилишини ўтказдилар.
Ўзбекистон-Озарбайжон дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, ҳамкорликнинг устувор йўналишларида кооперация ва алмашинувларни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Президентимиз бу галги давлат ташрифи ва Олий давлатлараро кенгашнинг иккинчи йиғилиши мамлакатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги нишонланаётган йилда ўтаётганини алоҳида таъкидлади.
- Муносабатларимиз тарихда ҳеч қачон бугунгидек юксак даражада бўлмаган, - деди Ўзбекистон етакчиси.
Президентлар кўп қиррали ҳамкорлик барча даражаларда жадал ривожланиб бораётганини қайд этдилар. Кеча Хива шаҳрида биринчи Парламентлараро форум бўлиб ўтди. Бокуда Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва Ҳудудлар форуми самарали ўтди. Яқинда Андижонда илк бор ректорлар форуми ташкил этилиб, 60 дан ортиқ шартнома имзоланди. Озарбайжоннинг "Ширвон" ансамбли Хива бахшичилик фестивали гран-присини қўлга киритди.
Иқтисодий кооперация йилида товар айирбошлаш ҳажми 25 фоизга ошди. Лойиҳалар портфели 4 миллиард долларга етган. 300 га яқин қўшма корхона фаолият кўрсатмоқда.
Ташриф давомида Боку шаҳрида "Ўзбекистон" боғи қурилишига старт берилади ва мамлакатимизнинг Озарбайжондаги элчихонаси янги биноси очилади.
Парламентлар, ҳукуматлар, вазирликлар ва ҳудудлар даражасидаги амалий ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олинди. Халқаро тузилмалар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлаш муҳимлиги таъкидланди.
Товар айирбошлаш ва инвестициялар ҳажмини йилига 1 миллиард долларга етказиш имкониятлари атрофлича кўриб чиқилди. Саноат, инфратузилма, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, туризм, банк ва бошқа соҳалардаги лойиҳаларни ўз ичига олган алоҳида Кооперация дастури қабул қилинаётгани таъкидланди.
Қўшма инвестиция компанияси фаолиятини кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди. Тадбиркорлар кенгаши ҳамда Саноат ва иқтисодий зоналар форуми каби ҳамкорликнинг янги форматлари қўллаб-қувватланди.
Транспорт-коммуникация соҳасидаги шерикликка алоҳида эътибор қаратилди. Ўрта йўлакни ривожлантиришда иштирок этиш лойиҳалари муҳокама қилинди.
Ушбу йўлак орқали ташилаётган Ўзбекистон юклари ҳажми 25 фоизга - 1 миллион тоннадан зиёдга ошгани мамнуният билан қайд этилди. Бундан ташқари, жорий йил март ойидан бошлаб юк ташишда электрон рухсатномаларга ўтиш таъминланди.
Шунингдек, Европага электр энергиясини экспорт қилиш бўйича қўшма лойиҳани тайёрлашни жадаллаштиришга келишиб олинди.
Дипломатик муносабатлар юбилейини муносиб нишонлаш мақсадида томонлар жорий йилнинг кузида қатор қўшма маданий ва ёшлар тадбирларини ўтказишга келишиб олдилар.
Давлат раҳбарлари халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Мажлисда Ҳукуматлараро комиссия ҳамраислари, транспорт, энергетика ва маданият вазирларининг музокаралар кун тартиби юзасидан ҳисоботлари тингланди.

The Leaders of Uzbekistan and Azerbaijan hold the second meeting of the Supreme Interstate Council
On July 2, at the “Zagulba” residence President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held a meeting in a narrow format and the second meeting of the Supreme Interstate Council.
The issues of further strengthening Uzbek-Azerbaijani relations of friendship, strategic partnership and alliance, as well as expansion of cooperation and exchanges in priority areas of cooperation were considered.
The Head of our state emphasized that the current state visit and the second session of the Supreme Interstate Council are taking place in the year of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
Never in history have our relations been at such a high level as they are today, - emphasized the Leader of Uzbekistan.
The presidents have noted the dynamic development of multifaceted cooperation at all levels. Yesterday, the first Inter-Parliamentary Forum was held in Khiva. The Intergovernmental Commission and the Forum of Regions have been fruitfully held in Baku. Recently, the first Rectors' Forum was organized in Andijan, where more than 60 agreements were signed. Azerbaijani ensemble “Shirvan” won the Grand Prix of Bakhshi Festival in Khiva.
In the Year of Economic Cooperation, trade turnover increased by 25%. The portfolio of projects reached $4 billion. About 300 joint ventures are operating.
During the visit, the construction of “Uzbekistan” Park in Baku will be launched and a new building of our country's embassy in Azerbaijan will be opened.
An agreement has been reached to continue practical interaction at the level of parliaments, governments, ministries and regions. The importance of mutual support within international structures has been confirmed.
The possibilities of bringing the volume of trade turnover and investments up to $1 billion annually were discussed in detail. It was noted that a separate Cooperation Program is being adopted, which will include projects in industry, infrastructure, agriculture, healthcare, tourism, banking sector and other areas.
The importance of expanding the activities of the joint Investment Company was emphasized. Such new formats of interaction as the Council of Entrepreneurs and the Forum of Industrial and Economic Zones were supported.
Special attention was paid to partnership in the sphere of transportation and communications. Projects of participation in the development of the Middle Corridor were discussed.
The growth of Uzbek cargo transportation through this corridor by 25% - more than 1 million tons - has been noted with satisfaction. In addition, the transition to electronic permits for cargo transportation has been ensured since March this year.
An agreement was also reached to accelerate the preparation of a joint project on electricity export to Europe.
In order to properly celebrate the anniversary of diplomatic relations, the sides decided to hold a number of joint cultural and youth events this fall.
The Heads of state also exchanged views on the international and regional agenda.
During the meeting the reports of the co-chairmen of the Intergovernmental Commission, the Ministers of transport, energy and culture on the agenda of the negotiations were heard.
As a result of the session it was decided to adopt a “road map” on timely and quality implementation of the reached agreements.