Ўмоннинг "Asdaa Oman" газетасида Ўзбекистон туризм қўмитаси раиси Умид Шодиевнинг юртимиз сайёҳлик салоҳияти ва бўлажак туризм форумлари ҳақидаги мақоласи чоп этилди.
Мақолада мамлакатимиз ташқи туризмини ривожлантириш, айни йўналишда халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасидаги фаол сиёсат доирасида жорий йил 6-10 июль кунлари араб давлатларида қатор йирик тадбирлар ташкил этилаётганига урғу берилган.
Ўмон, Кувайт, Баҳрайн ва Қатарда бўлиб ўтадиган "Ўзбекистон – Ипак йўли дурдонаси" сайёҳлик форуми алоҳида таъкидланган.
"Форумнинг мақсади Ўзбекистоннинг сайёҳлик салоҳиятини халқаро миқёсда тарғиб қилиш, йирик хорижий туроператорлар, инвесторлар ва давлат ташкилотлари билан самарали ҳамкорлик ўрнатишдир, – деб ёзган қўмита раиси. – Тадбир доирасида "B2B2 ва "G2B" форматларда учрашувлар ташкил этилади".
Қайд этилишича, форум дастурига мувофиқ назарда тутилган тадбирлар бир неча асосий мавзу ва йўналишларни қамраб олади. Асосийси, ЮНЕСКО Умумжаҳон мероси рўйхатига киритилган Самарқанд, Бухоро, Хива каби тарихий шаҳарлар, маънавият ва маданий йўллар, пазандалик саёҳати, экологик ва тоғли йўналишлар диёримизнинг ноёб манзилларини намойиш этади. Қисқаси, Ўзбекистоннинг сайёҳлик таклифлари тақдимоти сайёҳлар эътиборига тўлақонли ҳавола этилади, деб таъкидланган.
Муаллифга кўра, тадбирларнинг илк бекати сифатида Ўмон танлангани бежиз эмас. Зеро, Султонлик бой маданият, анъаналарга чуқур ҳурмат ва модернизацияга тинимсиз интилиш йўлини танлаган. Мамлакатни Марказий Осиё, хусусан Ўзбекистонга маърифий, маънавий ва тиббий туризм йўналиши сифатида жалб этиш доимий қизиқиш уйғотади.
Мақола "Road Show" модели Ўзбекистоннинг очиқ, меҳмондўст, замонавий ва хавфсиз мамлакат сифатидаги ижобий имижини миллий ва минтақавий оммавий ахборот воситалари орқали Ўмондаги кенг аудиторияга етказади. Ишончимиз комилки, туристик йўналиш имижини шакллантиришда пухта ўйланган медиа стратегия муҳим аҳамият касб этади. Ўмонда бўлажак тадбирлар мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш йўлидаги муҳим қадам сифатида туризм оқимини тезлаштириш, янги иш ўринлари яратиш ва тадбиркорликни ривожлантиришга хизмат қилади",– деган сўзлар билан якунланган.

The Omani newspaper "Asdaa Oman" published an article by the Chairman of the Uzbekistan Tourism Committee Umid Shodiev about the tourism potential of our country and upcoming tourism forums.
The article emphasizes that as part of our country's active policy to develop foreign tourism and strengthen international cooperation in this direction, a number of major events are being organized in Arab countries on July 6-10 of this year.
The tourism forum "Uzbekistan - the Jewel of the Silk Road" to be held in Oman, Kuwait, Bahrain and Qatar is particularly highlighted.
"The goal of the forum is to promote Uzbekistan's tourism potential on an international scale, to establish effective cooperation with large foreign tour operators, investors and government organizations," the committee chairman wrote. "Meetings in B2B2 and G2B formats will be organized within the framework of the event."
It is noted that the events planned in accordance with the forum program will cover several main topics and areas. The main ones are historical cities such as Samarkand, Bukhara, Khiva, which are included in the UNESCO World Heritage List, spiritual and cultural routes, culinary tours, ecological and mountain routes, which will demonstrate the unique places of our country. In short, it was emphasized that the presentation of Uzbekistan's tourism offers will be fully presented to the attention of tourists.
According to the author, it is not by chance that Oman was chosen as the first stop of the events. Because the Sultanate has chosen the path of rich culture, deep respect for traditions and a relentless pursuit of modernization. The country is a major player in Central Asia, and in particular in Uzbekistan. The attraction of Uzbekistan as a destination for educational, spiritual and medical tourism is of constant interest.
The article concludes with the words "The Road Show model will convey the positive image of Uzbekistan as an open, hospitable, modern and safe country to a wide audience in Oman through national and regional media. We are confident that a well-thought-out media strategy plays an important role in shaping the image of a tourist destination. The upcoming events in Oman will serve as an important step towards strengthening relations between our countries, accelerating the flow of tourism, creating new jobs and developing entrepreneurship."