Ўзбекистон ва Озарбайжон 20 ёшгача бўлган футболчилар ўртасидаги Жаҳон чемпионатига биргаликда мезбонлик қилиш учун ариза топширди
ФИФА 2027 йилда бўлиб ўтадиган 20 ёшгача бўлган футболчилар ўртасидаги Жаҳон чемпионати (FIFA U-20 World Cup) мезбонлигига номзодларни кўриб чиқишни бошлади.
Ўзбекистон Футбол ассоциацияси маълумотига кўра, сўнгги йилларда туркийзабон мамлакатларда футбол соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, яратилаётган шароитлар ҳамда халқаро майдондаги нуфуздан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон ва Озарбайжон футбол уюшмалари ёшлар ўртасидаги Жаҳон чемпионати мезбонлигини юқори савияда ўтказишга ишонч билдирган ҳолда ўз қўшма номзодини илгари сурди.
Бугунги кунда Озарбайжон билан бирга Ўзбекистон ҳам нуфузли мусобақани қабул қилишга ҳар томонлама тайёр. Сўнгги йилларда стадионлар халқаро стандартларга мос равишда тартибга келтирилди. Қўшимча равишда, Осиёнинг U-20, U-23 турнирлари, Марказий Осиё тарихида илк бор ўтказилган футзал бўйича Жаҳон чемпионати мезбонлиги катта тажриба вазифасини ўтади. Ушбу мезбонлик ФИФА президенти Жанни Инфантино томонидан тарихдаги энг яхши мундиаль сифатида эътироф этилди.
Юртимиз ҳар доимгидек ўзининг меҳмондўстлиги, профессионал ёндашуви, футболга фидойилиги ва, албатта, футболсевар мухлисларнинг меҳри билан бутун дунё эътиборини қозонишга тайёр.

Узбекистан и Азербайджан выдвинули совместную кандидатуру на проведение чемпионата мира по футболу среди юношей до 20 лет
Узбекистан и Азербайджан подали совместную заявку в ФИФА на проведение чемпионата мира по футболу среди юношей до 20 лет (FIFA U-20 World Cup) в 2027 году.
По данным Ассоциации футбола Узбекистана, ФИФА приступила к рассмотрению кандидатур на право проведения турнира. Учитывая масштабные реформы, реализуемые в последние годы в тюркоязычных странах в сфере футбола, улучшение инфраструктуры и рост международного влияния, Ассоциации футбола Узбекистана и Азербайджана выдвинули свою совместную кандидатуру, выразив уверенность в возможности проведения чемпионата на высоком уровне.
На сегодняшний день Узбекистан наряду с Азербайджаном полностью готов принять столь престижное соревнование. В стране модернизированы стадионы в соответствии с международными стандартами. Проведение юношеских и молодёжных турниров, включая чемпионаты Азии U-20 и U-23, а также чемпионат мира по футзалу – впервые в истории Центральной Азии – стало важным опытом. Этот турнир, напомним, был признан президентом ФИФА Джанни Инфантино лучшим в истории.
Узбекистан, как и прежде, готов покорить сердца болельщиков со всего мира своим гостеприимством, высоким уровнем организации, преданностью футболу и искренней любовью местных фанатов к этой игре.