Хива шаҳри анъанавий “Қовун сайли” фестивалига тайёргарлик кўрмоқда
Жорий йилнинг 8-10 август кунлари Хива шаҳридаги “Ичан қалъа” ва “Арда Хива” мажмуаларида анъанавий “Қовун сайли” фестивали бўлиб ўтади.
“uzbektourism.uz” портали маълумотига кўра, Ўзбекистон Туризм қўмитаси ва Хоразм вилояти ҳокимлиги томонидан ташкил этилаётган фестиваль доирасида вилоятнинг шаҳар-туманлари ўз ҳудудларида етиштирилган ширин қовунларнинг кўргазма-савдосини ўтказади. Павильонлар ҳудудий ранг-баранглик асосида байрамона безатилади.
Шунингдек, театрлаштирилган саҳналар, қўғирчоқ театри ва миллий либослар намойиши, миллий таомлар, Хоразм нонлари ва ҳунармандчилик маҳсулотлари кўргазмалари, бадиий жамоалар, фольклор гуруҳларининг жонли ижро чиқишлари, маҳорат дарслари, тасвирий ва амалий санъат асарлари кўргазмаси ташкил этилади.
“Қовун сайли” да фаол иштирок этганлар турли номинациялар асосида Хоразм вилоят ҳокимлиги ва ҳомийларнинг қимматбаҳо совғалари билан тақдирланади.
Фестивалнинг асосий тадбирлари маҳаллий ва хорижий юлдузлар иштирокидаги гала концертлар билан 8-9 август кунлари “Ичан қалъа” ва 10 август куни “Арда Хива” туризм мажмуаларида бўлиб ўтади.

Хива готовится к традиционному «Празднику дыни»
С 8 по 10 августа в Хорезме – в хивинских комплексах «Ичан-кала» и «Арда Хива» состоится традиционный фестиваль «Праздник дыни» (“Qovun sayli”).
По данным портала uzbektourism.uz, в рамках фестиваля, организуемого Комитетом по туризму и хокимиятом Хорезмской области, города и районы области проведут выставку-ярмарку сладких дынь, выращенных в своих регионах. Павильоны будут празднично оформлены с учетом региональных особенностей.
Кроме того, будут организованы театрализованные представления, кукольный театр и показ национальных костюмов, выставки национальных блюд, хорезмского хлеба и изделий ремесленников, живые выступления художественных коллективов и фольклорных групп, мастер-классы, а также выставка произведений изобразительного и прикладного искусства.
Активные участники «Праздника дыни» будут награждены ценными призами хокимията Хорезмской области и спонсоров в различных номинациях.
Основные мероприятия фестиваля пройдут в туристических комплексах «Ичан-Кала» 8-9 августа и «Арда Хива» 10 августа с гала-концертами с участием местных и зарубежных звезд.