"Oman Trading Establishment" компанияси раҳбари Саад Суҳайл Баҳван (Ўмон) Ўзбекистон мустақиллигининг 34 йиллиги арафасида "Дунё" АА учун берган интервьюсида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг самарали натижалари ҳақидаги фикрларини билдирди:
– Ўзбекистонга биринчи марта 15 йил олдин борган эдим. Шу йил май ойида Тошкентда бўлиб ўтган муҳим сармоявий форумда иштирок этиш учун Ўзбекистонга қайтдим. Ташриф чоғида Президент Шавкат Мирзиёев билан учрашиш шарафига муяссар бўлдим. Биз Ўзбекистон етакчиси билан учрашишни илтимос қилдик, у рози бўлди. Унинг қанчалик камтар экани, хорижлик сармоядорларни Ўзбекистонга келишга рағбатлантиришни чин дилдан истаётгани мени ҳайратда қолдирди.
Президент мамлакат келажагини аниқ ва шаффоф кўрсатмоқда.
Бу ишонч ва илҳом бахш этади. Унинг мақсадлари аниқ белгиланган. Давлатингиз раҳбари Ўзбекистонни саноатда ҳам, туризмда ҳам, бошқа соҳаларда ҳам ривожланган мамлакат сифатида кўрмоқчи. Тадбиркорлар ва хорижий инвесторларни бу ерга келиб ишлашга ундамоқда.
Бу албатта, бизни ҳам руҳлантирди. Давлатингиз раҳбарининг хорижий инвесторлар билан очиқ ва самарали мулоқот қилиш истагини намоён этиши ҳурматга сазовордир. Буни шахсан мен унинг буюк шахси ва ҳукумати мисолида кўрдим.
Шунингдек, бу ернинг одамлари чиндан ҳам ажойиб ва меҳмондўст экан. Улар мамлакатга келган ҳар бир чет элликни кўришдан чин дилдан хурсанд бўлишади. Улар оптимистик, ҳар доим ёрдам беришга ва ҳар қандай вазиятда қўллаб-қувватлашга тайёр.
Чет элликларнинг дўстона муносабати, ўзбек халқининг камтарлиги ва очиқлиги бизни чинакамига гўзал Ўзбекистонга фаол сармоя киритишга ундади.
Таъкидлаганимдек, Ўзбекистонга 15 йил аввал ташриф буюрган эдим, биринчи ташриф билан ҳозиргиси ўртасидаги фарқ ҳақиқатан ҳам сезиларли. Ривожланишни ва ҳақиқий ўзгаришларни кўришингиз мумкин. Кўплаб хорижий инвесторлар пайдо бўлди. Ўзбекистон ҳақиқатан ҳам инвесторлар хавфсизлиги ва барқарорлиги билан таъминланган – гўзал ва дўстона одамлар мамлакатидир.
Ўзбекистонда истиқболли сармоявий лойиҳалар мавжудлигига гувоҳ бўлдик. Инвестицион салоҳиятга эга ҳар қандай ғоя даромад ва фойда келтириши мумкин.
Ўзбекистон ҳукумати билан ҳамкорлик барча даражаларда – маъмурий тизимларда ҳам, лойиҳаларни муҳокама қилиш ва ўрганишга бағишланган йиғилишларда ҳам яққол намоён бўлмоқда.

Глава «Oman Trading Establishment» Саад Сухайл Бахван в преддверие 34-й годовщины независимости Узбекистана в интервью для ИА «Дунё» высказал свои мысли об эффективных результатах реформ, реализуемых в нашей стране под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева:
‑ Я впервые я посетил вашу удивительную страну около 15 лет назад. В этом году в мае я вновь приехал в Узбекистан для участия в важном инвестиционном форуме. Во время визита я имел честь встретиться с Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Впечатлило меня то, насколько он скромен и как искренне стремится поощрять иностранных инвесторов, приезжающих в Узбекистан.
У Президента ясное и прозрачное видение будущего страны. Это придаёт уверенности и вдохновляет. Его цели чётко определены. Он стремится видеть Узбекистан развитой страной, как в промышленности, так и в туризме и других сферах. Он поощряет иностранных инвесторов приезжать и работать здесь.
Это вдохновило и нас. Когда глава государства проявляет такую готовность к открытому и эффективному общению с иностранными инвесторами ‑ это вызывает уважение. Я лично увидел это в его выдающейся личности и в компетентности его правительства.
Люди здесь по-настоящему удивительные, гостеприимные и искренне рады каждому иностранцу, прибывшему в страну. Они оптимистичны, всегда готовы прийти на помощь и поддержать в любой ситуации, проявляя свою доброжелательность и открытость.
Дружелюбие иностранцев и оптимизм, открытость и отзывчивость узбекского народа действительно вдохновили нас на активное инвестирование в прекрасный Узбекистан.
Я, например, посещал Узбекистан около 15 лет назад, и разница между первым визитом и нынешним поистине заметна. Видно развитие, видны реальные изменения. Появилось множество иностранных инвесторов. Это действительно страна, в которой инвестору обеспечены безопасность и стабильность ‑ в окружении красоты и доброжелательного народа.
Мы уже увидели, что в Узбекистане существует ряд инвестиционных проектов как действующих, так и перспективных, которые в будущем будут открыты для иностранных инвесторов. Любая идея, обладающая инвестиционным потенциалом, способна приносить доход и отдачу.