"Oman Trading Establishment" компанияси раҳбари Саад Суҳайл Баҳван (Ўмон) Ўзбекистон мустақиллигининг 34 йиллиги арафасида "Дунё" АА учун берган интервьюсида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг самарали натижалари ҳақидаги фикрларини билдирди:
– Ўзбекистонга биринчи марта 15 йил олдин борган эдим. Шу йил май ойида Тошкентда бўлиб ўтган муҳим сармоявий форумда иштирок этиш учун Ўзбекистонга қайтдим. Ташриф чоғида Президент Шавкат Мирзиёев билан учрашиш шарафига муяссар бўлдим. Биз Ўзбекистон етакчиси билан учрашишни илтимос қилдик, у рози бўлди. Унинг қанчалик камтар экани, хорижлик сармоядорларни Ўзбекистонга келишга рағбатлантиришни чин дилдан истаётгани мени ҳайратда қолдирди.
Президент мамлакат келажагини аниқ ва шаффоф кўрсатмоқда.
Бу ишонч ва илҳом бахш этади. Унинг мақсадлари аниқ белгиланган. Давлатингиз раҳбари Ўзбекистонни саноатда ҳам, туризмда ҳам, бошқа соҳаларда ҳам ривожланган мамлакат сифатида кўрмоқчи. Тадбиркорлар ва хорижий инвесторларни бу ерга келиб ишлашга ундамоқда.
Бу албатта, бизни ҳам руҳлантирди. Давлатингиз раҳбарининг хорижий инвесторлар билан очиқ ва самарали мулоқот қилиш истагини намоён этиши ҳурматга сазовордир. Буни шахсан мен унинг буюк шахси ва ҳукумати мисолида кўрдим.
Шунингдек, бу ернинг одамлари чиндан ҳам ажойиб ва меҳмондўст экан. Улар мамлакатга келган ҳар бир чет элликни кўришдан чин дилдан хурсанд бўлишади. Улар оптимистик, ҳар доим ёрдам беришга ва ҳар қандай вазиятда қўллаб-қувватлашга тайёр.
Чет элликларнинг дўстона муносабати, ўзбек халқининг камтарлиги ва очиқлиги бизни чинакамига гўзал Ўзбекистонга фаол сармоя киритишга ундади.
Таъкидлаганимдек, Ўзбекистонга 15 йил аввал ташриф буюрган эдим, биринчи ташриф билан ҳозиргиси ўртасидаги фарқ ҳақиқатан ҳам сезиларли. Ривожланишни ва ҳақиқий ўзгаришларни кўришингиз мумкин. Кўплаб хорижий инвесторлар пайдо бўлди. Ўзбекистон ҳақиқатан ҳам инвесторлар хавфсизлиги ва барқарорлиги билан таъминланган – гўзал ва дўстона одамлар мамлакатидир.
Ўзбекистонда истиқболли сармоявий лойиҳалар мавжудлигига гувоҳ бўлдик. Инвестицион салоҳиятга эга ҳар қандай ғоя даромад ва фойда келтириши мумкин.
Ўзбекистон ҳукумати билан ҳамкорлик барча даражаларда – маъмурий тизимларда ҳам, лойиҳаларни муҳокама қилиш ва ўрганишга бағишланган йиғилишларда ҳам яққол намоён бўлмоқда.

Saad Suhail Bahwan, the head of the Oman Trading Establishment (Oman), in an interview with Dunyo on the eve of the 34th anniversary of Uzbekistan's independence, expressed his thoughts on the effective results of the reforms being implemented in our country by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev:
- I first visited Uzbekistan 15 years ago. I returned to Uzbekistan in May of this year to participate in an important investment forum in Tashkent. During my visit, I had the honor of meeting with President Shavkat Mirziyoyev. We asked to meet with the leader of Uzbekistan, and he agreed. I was amazed by how humble he is and how sincerely he wants to encourage foreign investors to come to Uzbekistan.
The President clearly and transparently shows the future of the country.
This inspires confidence and inspiration. His goals are clearly defined. The head of your state wants to see Uzbekistan as a developed country in industry, tourism, and other areas. He encourages entrepreneurs and foreign investors to come and work here.
This, of course, also encouraged us. It is worthy of respect that the head of your state shows a desire to have an open and productive dialogue with foreign investors. I personally saw this in the example of his great personality and government.
Also, the people here are truly wonderful and hospitable. They are sincerely happy to see every foreigner who comes to the country. They are optimistic, always ready to help and support in any situation.
The friendly attitude of foreigners, the humility and openness of the Uzbek people really encouraged us to actively invest in beautiful Uzbekistan.
As I emphasized, I visited Uzbekistan 15 years ago, and the difference between the first visit and the current one is really noticeable. You can see development and real changes. Many foreign investors have appeared. Uzbekistan is truly a country of beautiful and friendly people, providing investors with security and stability.
We have witnessed the existence of promising investment projects in Uzbekistan. Any idea with investment potential can bring income and profit.
Cooperation with the government of Uzbekistan is clearly manifested at all levels - both in administrative systems and in meetings dedicated to discussing and studying projects.