Ўмоннинг оммабоп "Asdaa Oman" газетасида Ўзбекистон Олий Мажлис Сенати аъзоси Жамила Бобоназарова қаламига мансуб "Янги Ўзбекистон ўзининг 34 йиллик мустақиллиги бўсағасида" сарлавҳали мақоласи чоп этилди.
Муаллиф Ўзбекистон мустақилликка эришганидан сўнг амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида давлатчилик асослари мустаҳкамланганини, тинчлик, миллатлараро тотувлик ва қонун устуворлиги таъминланганини таъкидлаган.
"Янги Ўзбекистон шароитида мамлакат иқтисодиёти жадал ривожланиб, ялпи ички маҳсулот ҳажми илк бор 110 миллиард доллардан ошди. Хусусан, 2024 йилда ўзаро Европа Иттифоқи билан товар айирбошлаш ҳажми 6,4 миллиард долларни ташкил этиб, ўсиш 5,2 фоизга етди. Мамлакатда ЕИ мамлакатлари иштирокидаги 1000 дан зиёд корхона таъсис этилиб, инвестициялар умумий ҳажми 30 миллиард еврони ташкил қилмоқда" – дейилган мақолада.
Нашрда, шунингдек, АҚШ, Хитой, Россия, Туркия ва қўшни мамлакатлар билан стратегик ҳамкорлик кенгаяётганига алоҳида урғу берилган.
2025 йилнинг биринчи ярмида иқтисодий ўсиш 6,8 фоиз, бозор хизматлари 13,5 фоиз, саноат 6,3 фоиз, қурилиш 9,7 фоиз ва қишлоқ хўжалиги 4 фоизга ўсганди. Экспорт ҳажми эса 16,9 миллиард долларга етиб, янги 1 557 экспортчи корхона 650 миллион долларлик маҳсулот ишлаб чиқарган.
"Сиёсий ва иқтисодий дипломатия орқали Ўзбекистон халқаро майдонда фаол ва тенг ҳуқуқли иштирокчи сифатида тан олинмоқда. БМТ Бош котиби Антониу Гутерришга "Олий Даражали Дўстлик" ордени топширилиши эса мамлакатнинг тинчлик ва ҳамкорлик йўлидаги изчил ҳаракатларини эътироф этади", – деб ёзилган мақолада.

В популярной оманской газете «Asdaa Oman» опубликована статья, посвященная современному развитию Узбекистана.
В ней отмечается, что в результате масштабных реформ, осуществленных в нашей стране за годы независимости, были укреплены основы государственности, обеспечен мир, межнациональное согласие и верховенство закона.
«В период реформ Нового Узбекистана экономика страны стремительно развивается, а объем ВВП впервые превысил 110 миллиардов долларов. В частности, в 2024 году объем торговли с Европейским Союзом составил 6,4 миллиарда долларов, увеличившись на 5,2%. В стране создано более 1000 предприятий с европейским участием, а общий объем инвестиций достиг 30 миллиардов евро, при этом особый акцент был сделан на расширении стратегического сотрудничества с США, Китаем, Россией, Турцией и соседними странами», ‑ констатирует автор.
Сообщается, что в первой половине 2025 года экономический рост составил 6,8%, в сфере рыночных услуг – 13,5%, промышленности – 6,3%, строительстве – 9,7%, и сельском хозяйстве – 4%. Объем экспорта достиг 16,9 миллиарда долларов США, при этом было создано 1557 новых предприятий-экспортеров, производящих продукцию на сумму 650 миллионов долларов США.
В статье подчёркивается, что благодаря политической и экономической дипломатии Узбекистан получает признание в качестве активного и равноправного участника международной арены.