Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг таклифига биноан амалий ташриф билан ушбу мамлакатга келди.
Туркманбоши шаҳри аэропортида давлатимиз раҳбарини Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари Нокергули Атагулиев ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Бугун Ўзбекистон етакчиси "Озарбайжон – Туркманистон - Ўзбекистон" форматидаги уч томонлама учрашувда иштирок этади ва икки томонлама музокаралар ўтказади.

President of Uzbekistan arrives in Turkmenistan
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Turkmenistan on a working visit at the invitation of the National Leader of the Turkmen People, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
At the airport in Turkmenbashi, the Head of our state was met by deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Nokerguly Atagulyev and other officials.
Today, the leader of Uzbekistan will take part in a trilateral meeting in the format “Azerbaijan-Turkmenistan-Uzbekistan” and hold bilateral talks.